Anasayfa

Bled Gölü Ve Kalesi

Zümrüt yeşili bir buzul gölü, harika bir doğa ve bolca huzur... Bled Gölü ve kalesi, Slavenya’nın Üst Karniyol bölgesinin Julian Alplerinde yer alan bir buzul gölüdür. Ljubljana şehir merkezine yaklaşık 50 km uzaklıkta bulunan Bled Gölü, Slovenya’nın en fazla turist çeken bölgesidir.

İçerik

Zümrüt yeşili bir buzul gölü, harika bir doğa ve bolca huzur… Bled Gölü ve kalesi, Slavenya’nın Üst Karniyol bölgesinin Julian Alplerinde yer alan bir buzul gölüdür. Ljubljana şehir merkezine yaklaşık 50 km uzaklıkta bulunan Bled Gölü, Slovenya’nın en fazla turist çeken bölgesidir.

 

Otobüsle Avrupa Turu programlarımızın konaklama noktalarından biri olan Ljubljana’da göreceğimiz masalsı Bled Gölü sizleri kendine hayran bırakacak. Gölün etrafında yer alan sarmaşıklarla bezenmiş binalar, ormanın içinde yer alan ahşap evlerle Bled, size masalların gerçek olduğunu bir kez daha kanıtlayacak.

 

Bled Gölünün ortasında yer alan ada çok uzun süre boyunca imparatorlar tarafından yaz mekanı olarak kullanılmış.

 

Göl etrafında bulunan ve pletna adı verilen küçük kayıklarla gölün ortasında yer alan ve göle inanılmaz mistik bir hava kazandıran St. Mary Assumption Kilisesi’ne gitmek mümkün. St. Mary Assumption Kilisesi balayı için Bled’e gelen çiftlerin uğrak noktalarından bir tanesi olarak gösterilebilir. Çünkü bir efsaneye göre damat gelinini kilisenin merdivenlerinden aşağıya kadar kucağında taşıyabilirse çok mutlu ve huzurlu bir evlilik geçireceklerine inanılıyor.

Bled Gölü Ve Kalesi, Bled Gölü Görülmesi Gereken Yerler | Tourbulance | Büyük Avrupa Turu, Otobüsle Avrupa Turu.
Bled Gölü, Tourbulance otobüsle Avrupa turu.

Ljubljana Bled Gölü

Slovenler, Bled Gölü ve kalesi konusunda çok hassastırlar. Gölde motorlu tekne kullanımına kirlilik yaratacağı için kesinlikle karşı çıkıyorlar ve hatta motorlu tekne kullanmak bu bölgede yasak.

 

8 kilometreden oluşan Bled Gölü’nün  çevresini yürüyerek dolaşmak mümkün. Göl kenarında yapacağınız yürüyüşte kol kola bir çok çift göreceksiniz. Bu masalsı yerin tadını çıkartmaya gelen ve romantik havasını soluyan çiftlerin arasında eğer yalnızsanız bir gün sevdiğiniz kişiyle de buraya tekrar gelmenin hesaplarını yapmaya başlayacaksınız.

Bled Kalesi

Bled’de bulunan bir diğer yer ise Bled Kalesi. Kale gölden yaklaşık 150 metre yukarıda yer alıyor. 1011 yılında inşaa edilmiş bu yapıyı bulmaya çalışırken biraz kaybolacaksınız ama kalenin sunduğu panoramik manzara sizleri bir kez daha mutlu edecek. 

 

Kalede ilk ve ortaçağda kullanılan aletlerden oluşan bir müze de bulunmakta. Burada Slovenlerin ilk ve ortaçağda hangi ve ne tür ev aletlerini kullandığını görebilirsiniz. Bled Kalesi’nin içinde yer alan orta çağdan kalma şarap mahzeninde Sloven şaraplarını tadabilecek ve satın alabileceksiniz.

 

Bled Gölü ve kalesi hakkında daha fazla bilgi almak için Ljubljana Gezi Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

Son Yazılar
Bilgi Alın    Sosyal Medya'da Paylaş

    × Rezervasyon Oluştur