Anasayfa

Brugge Gezi Rehberi

Büyük Avrupa Turu  programlarımızda yer alan ve çok sevilen noktalardan biri olan Brugge Gezi Rehberi yazımızda Brugge'de gezilecek yerler, yeme içme kültürü ve gece hayatından bahsedeceğiz.

En iyi seyahat tavsiyesi, otobüsle Avrupa turu, Kuzey Avrupa turu, mini Avrupa turu, Tourbulance.

İçerik

Büyük Avrupa Turu  programlarımızda yer alan ve çok sevilen noktalardan biri olan Brugge Gezi Rehberi yazımızda Brugge’de gezilecek yerler, yeme içme kültürü ve gece hayatından bahsedeceğiz.

Brugge Gezi Rehberi: Gezilecek Yerler

Belçika’nın kuzeybatısında, Hollanda sınırına yakın bir bölgede yer alan Brugge şehrinin Kuzey Denizi’ne kıyısı bulunuyor. Belçika’nın üç ayrı bölgesinden biri olan Flaman Bölgesi‘nde yer alan Brugge 2. Dünya Savaşı’ndan çok fazla zarar görmeden çıktığı için Orta Çağ mimarisini ve şehir kültürünü gözler önüne seriyor. Orta Çağ’ı günümüze taşıyan Brugge şehri eski çağlarda ticaret için çok fazla öneme sahip bir noktaydı. Şehirde Venedikvari birçok kanal bulunduğu için “Kuzeyin Venediği” olarak da adlandırılan şehirde sandal turları da çokça yapılmaktadır. Belçika’nın geneline ve üç resmî dili olmasına nazaran bu şehirde insanların geneli Felemenkçe konuşur. Brugge Gezi Rehberi yazımızda Brugge’de gezilecek yerleri sizler için derledik.

Büyük Meydan (Grote Markt)

Brugge’ün merkezi konumunda yer alan ve 10 dönümlük alanı kapsayan Grote Markt şehrin tarihinde ve günümüzde ana meydanı olarak biliniyor. Brugge şehrinde birçok yolun buraya çıktığı bilinen bu meydan 1100’lü yıllardan kalma Belfry Çan Kulesi‘ne ve rengarenk boyalı evlere sahip. Meydanda çok sayıda birahane, çikolata dükkanı, hediyelik eşya dükkanı, eğlence mekanları, restoranlar ve küçük bir gezinti yapmak için faytonlar mevcut.

Historium Müzesi

2012 yılında adı “Historium” olarak değiştirilen bu tarih müzesi, şehrin ana meydanı olan Grote Markt’ta bulunuyor. Brugge‘nin Orta Çağ’daki ticaret merkezi olduğu zamanları gerek film gösterimleriyle, gerek dönemde kullanılan eşyaların ve döneme uygun tasarlanmış bulunduğu odaları ile yaşatıyor. Yılda yaklaşık 250.000 turisti ağırlayan bu müzenin en üst katına çıkıp yüksek bir noktadan Büyük Meydan’ı izleme imkanı bulunuyor.

Belfry Çan Kulesi

Belfry Çan Kulesi, 83 metre uzunluğa sahip kentin en belirgin simgesi halindedir. Kulenin en tepesine tırmanırken yaklaşık 400 merdiven insanları bekliyor fakat bütün şehrin manzarasını insanlara sunuyor. Grote Markt meydanında bulunan kulede 47 farklı çan sesi duyabilmenin yanı sıra her saat başı farklı bir çan sesi çalıyor. Gotik mimariye sahip Çan Kulesi 1240 yılında inşa edilmiş ve dönemde belediye arşivlerini barındırıyor ve önemli bir gözlem merkezi olarak kullanılıyordu.

Beginaj Yapıları

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan bu yapılarda dönemin Katolik inanışındaki dini kesimler yaşıyordu. Bir kilisenin etrafında beyaz bitişik beyaz evler, yeşillik alan ve bütün bu yapıları çevreler yüksek duvarlardan oluşuyor.

The Church of Our Lady

Kentin neredeyse her tarafından görülebilen kilise 122,3 metre uzunluğunda bir kuleye sahip. Dünya’nın ikinci en uzun tuğla yapımı kulesine sahip kilise şehrin en uzun yapısı olarak biliniyor.

Burg Meydanı

Kentin en işlek ikinci meydanı olan Burg Meydanı da hiç bir savaştan ya da kıyımdan zarar görmeyip tarihi dokusunu günümüze yansıtıyor. Tarihi belediye binası, nüfus müdürlüğü binası ve Kutsal Kan Bazilikası‘nın da yer aldığı bu meydan Grote Markt meydanına bir sokak uzaklıkta bulunuyor.

Kutsal Kan Bazilikası

Basilica of the Holy Blood(Kutsal Kan Bazilikası), Brugge şehrinde bir Roma Katolik bazilikasıdır. Hz. İsa’nın kanını ayın belli zamanlarında bağış karşılığı görebileceğiniz bazilika çok dikkat çeken bir dış görünüme de sahip. Burg meydanında bulunan Kutsal Kan Bazilikası 12. yüzyılda inşaasına başlanmış olup yapımı yaklaşık 8 asrı bulmuştur.

Minnewaterpark

İçerisinde ‘Aşk Gölü’ diye adlandırılan bir göl bulunan, yemyeşil bir çevreye sahip Minnewaterpark şehrin en uğrak noktalarından biri. Huzurlu ve romantik ortamı ile ziyaretçilerini bekleyen bu park bir efsaneye göre Minna ve Stromberg çiftinin hüzünlü aşkının yer aldığı hikayelerden dolayı ‘Aşk Gölü’nün üzerindeki köprüden sevdiğiniz ile beraber geçerseniz son anınıza kadar aşk yaşayabilirsiniz.

Old Saint John’s Hospital

Günümüzde müze olarak kullanılan Old St John Hastanesi, Avrupa’nın en eski hastanelerinden biri. 11. yüzyıldan kalma hastanenin içerisinde dönemden kalan bazı cihazlar, hastane kayıtları bulunuyor.

Tarihi Belediye Binası

15. yüzyıldan günümüze kadar korunan yapısı ile ihtişamlı tarihi gotik bir yapıya sahip belediye binası dış cep cephesinde 1000 üzerinde pencere ve birçok heykel bulunuyor.

Çikolata Müzesi

Çikolata ve kakaodan yapılma lezzetler sunulan müzede çikolata yapımı ve tarihi ile ilgili uzmanlardan bilgiler almak mümkün.

Brugge Gezi Rehberi:  Yiyecek – İçecek Kültürü

Brugge, çevre şehir ve ülkelerden de detaylar bulabileceğiniz aynı zamanda çok lezzetli ve çeşitli yiyecek ve içecekleriyle aranılan damak tadını bulabileceğiniz bir kent. Köftesinden deniz mahsüllerine, lahanasından waffle’a bir çok lezzeti bu kentte görmeniz mümkün.

Boulettes

Brugge ya da Belçika mutfağı denince ilk gözümüzde canlanan yiyeceklerin arasında olan Boulettes, soslu köfte toplarından yapılan bir yemek çeşidi. Bir çok restoranda da karşılaşabileceğimiz bu lezzet hane halkları tarafından da çokça yapılıyor. Kendine has domates sosuyla servis ediliyor.

Lahana

Lahana bu kentte özellikle kaz yağında pişiriliyor ve farklı çok lezzetli bir tat sunuyor.

Caricoles

Farklı şekillerde servis imkanı bulunan Caricoles atıştırmalık olarak deniz salyangozundan yapılıyor ve baharat soslarıyla beraber sunuluyor. Brugge sokaklarında sandviç ekmeği arasında bulmanız mümkün.

Çikolata

Envai çeşit çikolatalara sahip bu şehirde seçim yaparken çokça zorlanabilirsiniz. Ama küçük küçük hepsinden tadım yapabilirsiniz. Şehirde çok farklı noktalarda satın alabileceğiniz Belçika çikolatasını büfelerde, marketlerde, çikolata dükkanlarında bulabilirsiniz. Dünyanın hiç bir noktasında tadamayacağınız çikolata aromalarını burada bulmanız mümkün.

Waffle

Şehirde en çok tercih edilen yiyecekler arasında olan waffle, dünyaya buradan yayıldığı biliniyor. Yoğun ve zengin çeşitli çikolatalarla hazırlanan waffle kendine has dükkanlara da sahip.

Eel

“Denizden babam çıksa yerim” diyen kişiler için çok lezzetli bir yiyecek olan Eel, yılan balığından yapılıp tabaklarımıza servis ediliyor. Yanında çok çeşitli yiyeceklerle servis edilebiliyor ve farklı şekillerde pişirme yöntemleri bulunuyor.

Stoemp

Kentin çok eski yemek kültürlerinde gelen Stoemp farklı servis çeşitleri olduğu gibi genelde patates püresine havuç ve pırasa eklenerek yeniliyor. Bazen kırmızı et ve domuz etiyle beraber de tercih edilebiliyor.

Moules Frites

Şehrin birçok noktasında sokak satıcılarında ve restoranlarda bulabileceğiniz bu yiyecek midye yanında patates ile servis ediliyor ve “Moules Frites” adıyla seslendiriliyor.

Bira

Brugge‘de 400’ü aşkın bira çeşidini bulmak mümkün ve öyle ki meşhur tarihi bir birahane olan De Halve Maan’da bu çeşitlere rastlayabilir ve tarihini dinleyebilirsiniz. Envai çeşit biraların bulunduğu ve güzel bir görsel şölen sunan bira duvarını ziyaret edebilir ve bu şehirde farklı tatlarda biraları deneyebilirsiniz.

Brugge Gece Hayatı

Gündüzün ışıltısını geceye de yansıtan bu şehirde hafif müziklerden publara, birahanelerden kulüplere, sinemalardan tiyatro salonlarına kadar bir çok seçeneğiniz bulunuyor. Kaliteli alkollerin, Belçika biralarının ve İskoç viskisinin bulunduğu bu mekanlarda Avrupa tarzı bir gece hayatı deneyimleyebilirsiniz.

  1. Le Trappiste
  2. Cafe Rose Red
  3. 2be Beer Wall
  4. Staminee De Garre
  5. T’Brugsch Bieratelier

Diğer şehir rehberleri için Şehir Rehberi sayfamıza göz atabilirsiniz…

× Rezervasyon Oluştur