Anasayfa

Köln Gezi Rehberi

Tourbulance ile Otobüsle Avrupa Turu kapsamında Prag’dan sonra kolonyayı bulan şehir olarak bilinen Köln’e gidiyoruz. İsmini kolonyadan alan Köln şehrindeki 1.000.000 nüfusun yaklaşık 100.000'i Türkler oluşturuyor ve Almanya’nın dördüncü büyük şehri olarak da biliniyor. Köln Gezi Rehberi yazımızda gezilecek yerler, yeme içme kültürü ve gece hayatından bahsedeceğiz.

İçerik

Tourbulance ile Otobüsle Avrupa Turu kapsamında Prag’dan sonra kolonyayı bulan şehir olarak bilinen Köln’e gidiyoruz. İsmini kolonyadan alan Köln şehrindeki 1.000.000 nüfusun yaklaşık 100.000’i Türkler oluşturuyor ve Almanya’nın dördüncü büyük şehri olarak da biliniyor. Köln Gezi Rehberi yazımızda gezilecek yerler, yeme içme kültürü ve gece hayatından bahsedeceğiz.

Köln Gezilecek Yerler

Ren nehri üzerinde bulunan bu şehir için Köln’ü görmeyen Almanya’yı görmüş sayılmaz diyorlar, çok da doğru diyorlar. Bu şehir ziyaretçilerine çok keyifli ortamlar sunuyor. Muhteşem kiliseleri, büyüleyici manzaraya sahip köprüleri, başkent Berlin’den daha az gelişmesine rağmen modern yapıları ve mimarisi, alışveriş hazzını doyasıya yaşayacağınız caddeleri, tatlı mı tatlı duyulmuş bira salonları, dünyaca bilinen müzeleri ve karnavalları… Köln Gezi Rehberi yazımızda Köln’de gezilecek yerleri sizler için derledik.

Köln Katedrali

Köln şehrinin en gösterişli ve beğenilen yapısı olan Köln Katedrali’nin yapımı 1200’lü yıllarda başlayıp tamamlanması 1800’lü yılların sonuna dayanır. İkiz kuleye sahip gotik yapı olan bu katedral iç yapısı ayrı dış yapısı apayrı büyüleyici bir manzara sunuyor. Dileyen ziyaretçiler uzun basamakları tırmanıp şehrin en yüksek noktasından manzaranın keyfini tadabilirler. Katedral, UNESCO tarafından dünya mirası listesinde yer alıyor.

Eski Şehir (Old Town)

Şehrin tarih kokan bu meydanı en işlek noktalardan biri olarak biliniyor. Yan yana ve daracık binaların yer aldığı Eski Şehir (Old Town) meydanında çokça meşhur bira salonları, barlar ve restoranlar bulunuyor. Ayrıca müzeler, kiliseler ve çeşmeler de burada yer alıyor.

Köln Hava Tramvayı

İkinci dünya savaşının sonrasından itibaren faaliyette olan bu tramvaya binerek şehri ve Ren nehrini bir kuş gibi keyif alarak izleyebilirsiniz.

Dünyaca Ünlü Müzeleri

Birçok müzeye ev sahipliği yapan şehrin başta görülmesi gereken müzeleri bizce Roma-Germen Müzesi, Şehir Müzesi, Ludwig Müzesi, Arkeolojik Bölge Müzesi’dir.

Hayvanat Bahçesi

1800’lü yılların ortasında kurulan Köln Hayvanat Bahçesi içerisinde 1.000’e yaklaşık tür ve kocaman bir akvaryum bulunuyor.

Melaten Mezarlığı

Sincap, yarasa gibi türler için koruma alanı ilan edilen bu mezarlık parka benzer yapısı ve birçok heykele ev sahipliği yaptığı için ziyaretçilerin gezebilecekleri bir mezarlık aslında. Gelen ziyaretçiler buraya Köln’ün önde gelen ailelerinin mezarlarının burada olduğunu bildiği için geliyor. Köln’ün adını aldığı kolonyanın mucidi Farina ailesinin mezarı da burada bulunuyor.

Köln Merkez Cami

Türk İslam Birliği tarafından yakın zamanda yapılan bu camii modern bir yapıya sahip. İki adet 55 metre uzunluğunda minaresi bulunuyor.

Roman Kiliseleri

Saint Gereon, Saint Kunibert, Saint Severin ve Saint Maira im Kapitol gibi kiliselerin yer aldığı bu 12 Roman kilisesi şehrin en önemli kültürel mirasları arasında yer alıyor.

Sinagog

1899 yılında yapımı tamamlanan ve şehrin en büyük Sinagog olan tarihi binayı 1938 yılında Naziler yakmış. İkinci Dünya Savaş’ından hemen sonra restore ediliyor.

Çikolata Müzesi

Küçüklüğümüzde izlediğimiz Charlie’nin Çikolata Fabrikası filminin üzerine burayı gezmek harika bir duygu bırakıyor. Old Town’a yakın olan bu müzede çikolata tarihini öğrenebilir, çikolata çeşmelerinden hem tadabilir, hem de güzel fotoğraflar yakalayabilirsiniz.

Köln’de Ne Yenir?

Tourbulance ile Otobüsle Avrupa Turu kapsamında uğrayacağımız Köln mutfağında patates ve et ön plandadır. Türk nüfusunun çokça olduğu Köln’de kebap da yiyebilirsiniz. Şehirde çok sayıda kebap salonları bulunuyor. Tabii ülkemizdeki gibi hazır yiyecekler için çok sayıda Fastfood restoranları bulunuyor.

Soorbrode: Kırmızı lahana ile birlikte yapılan bir et yemeği.
Reivkooche: Patates gözlemesi
Halve Hahn: Hollanda peyniri ile yapılan bir tür atıştırmalık
Flönz: Sosis
Himmel un Aad: Elma ve patates püresi ile hazırlanmış bir çeşit sos
Meetbrötchen: Ekmek üzerine soğan ve domuz eti harcı ile yapılan bir çeşit atıştırmalık

Köln’de Ne İçilir?

Köln’de alkollü ve alkolsüz bir şeyler içmek için çok fazla sayıda seçenek mevcut. Ama ilk akla gelen içecek Kölsch birasıdır. 20 ve üzerinde markası olan bu birayı bira salonlarında bulabilirsiniz. Küçük bardaklarla servis edilir ve çok hafif bir içkidir.

Köln Gece Hayatı

Tourbulance ile Otobüsle Avrupa Turu kapsamında göreceğimiz Köln şehri hareketli bir gece hayatına sahip. Şehirde pub, gece kulüpleri, canlı müzik mekanları gibi yerlerde keyifli zaman geçirebilirsiniz. Yazımızda çokça bahsettiğimiz bira evlerinde de gece hayatını yaşayabilirsiniz. Köln’de İngiliz barları da bulunur. Rudolfsplatz ve Alstadt bölgelerinde sayıları daha çok olan mekanların başında Früh am Dom, Pepe ve Rosebud geliyor. Bunlardan daha hareketli mekanlar için Alter Wartesaal, Studio 672 ve ya Underground’u tercih edebilirsiniz. Ünlü müzisyenlerinde ara ara sahne aldığı canlı müzik mekanı Lanxess Arena ise favoriler arasında.

Diğer şehir rehberleri için Şehir Rehberi sayfamıza göz atabilirsiniz…

× Rezervasyon Oluştur