Anasayfa

Zagreb Gezi Rehberi

Hırvatistan’ın en yüksek nüfusuna sahip şehri Zagreb, Avrupa devletleri arasında en fazla yeşil alana sahip başkentlerden biridir. Zagreb Gezi Rehberi yazımızda gezilecek yerler, yeme içme kültürü ve gece hayatından bahsedeceğiz.

İçerik

Hırvatistan’ın en yüksek nüfusuna sahip şehri Zagreb, Avrupa devletleri arasında en fazla yeşil alana sahip başkentlerden biridir. Zagreb Gezi Rehberi yazımızda gezilecek yerler, yeme içme kültürü ve gece hayatından bahsedeceğiz.

Zagreb Gezilecek Yerler

Hırvatistanın en yüksek nüfusuna sahip şehri Zagreb, Avrupa devletleri arasında en fazla yeşil alana sahip başkentlerden biridir. Şehir, I. Dünya Savaşı’nın içerisinde olmasından dolayı çok fazla açıdan zarar görmüş olsa da ekonomik, bilimsel ve kültürel anlamda kendini geliştirmiş her yıl yaklaşık 1 milyon turist ağırlar hale gelmiştir. Zagreb Gezi Rehberi yazımızda Zagreb’de gezilecek yerlerleri sizler için derledik.

Zagreb Gezi Rehberi
Zagreb Gezi Rehberi

Ban Jelacic Meydanı

Şehrin kalbi durumunda olan Ban Jelacic Meydanı(Ban Jelacic Square), Zagreb gezilecek yerler çizelgesinde yer alan turistik yapıların birçoğunu bünyesinde barındırıyor. Avusturya-Macaristan tarzında dekore edilmiş bölgede, her daim hareketli bir yaşantı kendini gösteriyor. Cadde üzerine geldiğinizde, turist bilgilendirme ofisinden harita alarak bölge hakkında bir ön fikir edinebilir veya banklardan birine oturarak şehri seyredebilirsiniz.

Zagreb Katedrali

12. yüzyılda Hermann Bolle adındaki mimar tarafından tasarlanan Zagreb Katedrali (Zagreb Cathedral), şehrin turistik cazibe merkezi olduğu için her yıl yoğun bir turist popülasyonuna ev sahipliği yapıyor. Gotik tarzda inşa edilmiş olan muazzam eserin ön kısmına bakıldığında, Meryem Ana ve melek sütunları göze çarpıyor. Şehir merkezine geldiğiniz zaman, Fransa’daki St. Urban Kilisesi‘nden ilham alınarak dizayn edilen bu katedralde, kısa süreli bir ziyaret gerçekleştirebilirsiniz.

St. Mark’s Kilisesi

Trg Sv. Marka caddesinde görülen St. Mark’s Kilisesi (St. Mark’s Church), Avrupa’nın en özgün ibadet yerlerinden birisi olması bağlamında büyük önem taşıyor. 13. yüzyılda kurulmuş Romaneks özelliklere sahip mimari yapı, ilk bakışta dekoratif çatı süslemesi ile dikkati çekiyor. Son derece kusursuz şekilde dizayn edilmiş seramik tavan freskleri, adeta Hırvatistan bayramı serilmiş izlenimi veriyor. Hoş bir görüntü oluşturan çatı döşemesinde Zagreb’in yanı sıra Hırvatistan, Slovenya ve Dalmaçya üçlü krallığı sembolize ediliyor.

Dolac Pazarı

1926 yılından günümüze değin şehrin ana ticaret merkezi olan Dolac Pazarı (Dolac Market), Eski Şehir Meydanı’nda kuruluyor. Şehre yakın kasabalardan bulunan çiftçiler, yetiştirdikleri doğal ürünleri her hafta bu pazar yerinde satışa sunuyorlar. Üstelik pazar yerinde et, balık ve çiçek gibi farkı sınıflandırmalar yapıldığı için istediğiniz ürünü kolay bir şekilde bulabiliyorsunuz.

Gornji Grad

17 ve 18. yüzyıl mimarisini yansıtan Yukarı Kasaba(Upper Town, Gornji Grad), tarihi binaları, otantik kafeleri, hediyelik eşya satan dükkanları ve tramvayları ile şehrin en büyük hareketli alanlarından birisini temsil ediyor. Hükümet merkezi Gradec ve Katolik merkezi Kaptol yerleşimleri ile önem kazanan bölgeye, şehri tanımak için uğranabilir.

Donji Grad

Başkent sakinleri tarafından merkez olarak ifade edilen Aşağı Kasaba (Lower Town, Donji Grad), daha çok ticaret ve iş merkezlerinin yoğunlaştığı modern bir bölge. Sanat galerileri, doğal parkları, tarihi müzeleri, tiyatroları ve alışveriş caddeleri ile canlı yaşantısını her daim korumayı başaran Alt Şehir semtinde her yere yürüme mesafesinde ulaşılabiliyor.

Lotrscak Kulesi

Gradec kasaba duvarını korumak amaçlı 13. yüzyılda inşa edilmiş “Eski Şehir” alanındaki Lotrscak Kulesi (Kula Lotrscak), şehrin simgesel ögelerinin başında geliyor. Latince ismi “Hırsızlar Çanı” anlamına gelen yapıdan her gün öğle saatlerinde top atışları uygulanıyor. Ziyaretinizi öğle vaktine denk getirirseniz, hem şehrin manzarasını izleyebilir hem de kuleden yapılan bu top atışı geleneğini kendi gözlerinizle görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Tkalciceva Caddesi

Sevimli ve renkli evlerle çevrelenmiş olan Tkalciceva Caddesi (Tkalciceva Street), araç giriş olmadığı için sessiz ve sakin bir atmosfer sağlıyor. Yılın her dönemi turist çekmeyi başaran modern caddenin sağ ve sol tarafında, atölye, kafe, bar, restoran gibi çeşitli mekanlar sıralanıyor. Zagreb’in tadını çıkarabileceğiniz büyük meydanda ister akşam yemeği yiyebilir isterseniz de sokak müzisyenlerin sergilediği muazzam performanslara şahit olabilirsiniz.

Maksimir Park

Maksimirski Perivoj adresinde kentin kültürel mirasını yansıtan Maksimir Park (Park Maksimir), yüzyıllık meşe ağaçlarını ve çok sayıdaki bitki – hayvan türlerini içeren geniş bir alanı kaplıyor. 1787 yılında Patrick Taylor‘un dizayn ettiği doğal alanda, yaz ayları çeşitli eğitim programları organize ediliyor. Bisiklet ve kano kiralayarak gezebileceğiniz parkın içerisindeki hayvanat bahçesi ise başta çocuklar olmak üzere tüm ebeveynler tarafından büyük beğeni topluyor.

Zagreb Kırık Kalpler Müzesi

Yarım kalmış aşkları anlatmaya çalışan Zagreb Kırık Kalpler Müzesi (Museum of Broken Relationships), haftanın yedi günü ziyaretçilerini ağırlıyor. Kompleks yapısı ile göz dolduran bu mekanda, eşinden yada sevgilisinden ayrılanların birlikteliğini yansıtan eşyalar, dönüşümlü olarak sergileniyor. Almanya, Makedonya, Sırbistan, İngiltere ve ABD gibi bazı ülkelerde dünya turuna çıkmış olan koleksiyona, ayrıca aile sorunu yaşayan kişiler de bağışta bulunuyor.

Ulusal Tiyatro

Avusturya İmparatoru I. Fransz Joseph‘in öncülüğünde kurulan Hırvatistan Ulusal Tiyatrosu (Crotian National Theatre in Zagreb), sarı renkli yapısı ile 1895 yılından beri Mareşel Tito Meydanı‘na ayrı bir güzellik katıyor. Neo barok tarzına uygun şekilde dizayn edilmiş tiyatro binası, tiyatro gösterimlerinin dışında konferans ve kongre gibi çeşitli organizasyon etkinliklerinde de sıklıkla tercih ediliyor. Drama, opera veya bale gibi sanatsal etkinlikler için bir bilet alarak, Hayat Çeşmesi Heykeli ile bütünleşmiş tarihi mekanı gezmeye başlayabilirsiniz.

Zagreb Eye

360 derecelik seyir imkanı tanıyan Zagreb Eye(Zagreb Eye), şehrin en yüksek noktası olduğu için görenleri bir hayli hayrete düşürüyor. Zagreb gezilecek yerler arasında değerlendirilen turistik balkon, Ban Jelacic Meydanı‘ndaki bir gökdelenin 16. katında karşınıza çıkıyor. Etkileyici manzaraya sahip açık terasa çıktığınız zaman güler yüzlü hizmet veren kafeye geçerek, masa oyunları ile eğlenebilirsiniz. Dilerseniz rahat ve ferah koltuklara yaslanarak gün batımına karşı şarabınızı yudumlayabilirsiniz.
Mimara Müzesi

Roosevelt Meydanı‘nın kültürel dokusunu vurgulayan Mimara Müzesi (Mimara Museum), zengin sanat koleksiyonları ile ön plana çıkıyor. 3700 farklı eserin saklandığı mekan; Yakın, Orta, Uzak Doğu ve Avrupa Sanatı gibi çeşitli bölümlere ayrılıyor. 1987 yılında Kuno Waidmann aracılığıyla denetlenen müzede ayrıca Lorenzetti, Veronese, Canaletto ve Giorgione gibi ünlü sergileri görmek de mümkün.

Zagreb’te Ne Yenir?

Akdeniz ve karasal iklimin hakim olmasının yanı sıra hem Adriyatik Denizi’ne kıyısı olması hem de Avrupa’nın merkezine yakın olması nedeniyle zengin bir mutfağa sahip olan Hırvatistan, İtalyan ve Orta Avrupa mutfaklarından esintiler de taşımaktadır. Zagreb Gezi Rehberi yazımızda Zagreb’de tadabileceğiniz lezzetleri sizler için derledik.

 • Strukle: Yufka ile yapılan bir çeşit çorbadır.
 • Manestra od Bobici: Mısır ve fasulye ile yapılan bir çeşit çorbadır.
 • Kalja: Bir çeşit sebze çorbasıdır.
 • Cobanac: Her türden etin çeşitli sebze ve baharatlarla pişirildiği yahni çeşididir.
 • Soparnik: İçi pazı ile doldurulup hazırlanan hamur işidir.
 • Grah: Bir çeşit sosis çorbasıdır.
 • Janjetina: Kuzu kızartma.
 • Hobonitce: Salata ile birlikte servis edilen bir çeşit ahtapot yemeğidir.
 • Punjene Paprike: Biber dolması.
 • Skampi na Buzaru: Taze istiridye.
 • Pasticada S Njokima: Özel soslarla birlikte haşlayarak yapılan bir et yemeğidir.
 • Ispod Peke: Kuzu, ahtapot veya dana etinin taş fırında üzerine kor kömürler yerleştirilip pişirilmesiyle hazırlanan bir yemek.
 • Pasticada: Dana eti kırmızı şarap, sarımsak ve akdeniz otları ile marine edilir. Pişirme sırasında kuru erik, havuç, soğan, karanfil ve Hindistan cevizi ilave edilerek lezzetçe zengin ve yoğun – koyu renk bir sos elde edilir. Geleneksel olarak ev yapımı patates ile servis edilir.
 • Crni Rizot: Mürekkep balığı ve kalamar bu sıradışı yemeğin ana malzemesidir. Siyah olmasının sebebi ise mürekkep balığının mucizevi renginin tüm yemeğe karışmasındandır. Akdeniz mutfağının en özel ve sıradışı yemeklerinden biridir. Üzerine rendelenen peynir ile servis edilir.
 • Pariski Odrezak: Peynir, jambon ve domuz eti ile pişirilen bir çeşit Schinitzel.
 • Fuzi i Pljukanci: Geleneksel bir makarna çeşididir.
 • Lignjes Krumpirom: Fırında patatesli kalamar.
 • Cevapi: Bir çeşit kebap. İzmir tire köftesi veya Akçabat köftesi ile benzer.
 • Kulaneva: Bir çok baharat ve et çeşidini karıştırarak yapılan bir sosis.
 • Tardufi: Çokça tüketilen mantar çeşididir.
 • Prsut: Kurutulmuş Jambon.
 • Madjarica: Çikolatalı mozaik kek.
 • Makovniyaca: Mayalı hamurdan açılan yufkaların arasına haşhaş sürülerek yapılan haşhaşlı rulo hamur işidir.
 • Orehnjača: Makovniyaca’nın cevizle hazırlanan halidir.
 • Kremsinite: Üzeri milföy hamuru, arasında iki farklı krema katmanından oluşan bir tatlıdır.
 • Krafna: Jöleli çörek.
 • 505 s Crtom: Hırvat şekeri.

Zagreb’te Ne İçilir?

 • Sljivovica: Erik rakısı.
 • Rekija: Bir çeşit rakı.
 • Pelinkovac: Pelin ağacı özünden yapılan likör, alkol içeriği hacmen % 28-35’tir. Jagermeister’e benzeyen bir tadı vardır.
 • Maraschino: Kiraz veya vişne likörü.
 • Karlovacko, Ozujsko: Yerel bira markaları.
 • Plavac Mali: Zagreb ve çevresindeki üzümlerden yapılan şarap markası
 • Kozlovic: Zagreb ve çevresindeki üzümlerden yapılan şarap markası
 • Malvazija: Zagreb ve çevresindeki üzümlerden yapılan şarap markası
 • Prosek: Zagreb ve çevresindeki üzümlerden yapılan şarap markası
 • Bambus: Kırmızı şarap ve kola bazlı meşrubat içeren bir içki
 • Travarica: Çeşitli meyvelerden yapılan bir çeşit rakı.
 • Kruskovac: Bir çeşit armut likörü.

Zagreb Gece Hayatı

Rakiplerini aratmayacak kadar hareketli bir gece hayatına sahip Zagreb, ziyaretçilerine geç saatlere kadar açık kafelerden pub’lara, küçük barlardan büyük gece klüplerine kadar farklı alternatifler sunar.

Sirup

Tıpkı Berlin’deki ünlü Berghain gibi Sirup da eski bir fabrikanın restore edilmesiyle meydana gelmiş. Dışarıdan bakıldığında terk edilmiş bir yapıya benzeyen bu mekanın kabininden dünyanın en ünlü dj’leri geçmiş.

Pepermint

Merkezi konum avantajı ve seçkin müşteri kitlesi ile rakiplerinden ayrılan Pepermint, deyim yerindeyse Zagreb eğlence hayatının göz bebeği. Elektronik müziğin yanı sıra canlı pop performanslarının da dinlenebileceği mekan gündüz saatlerinde de kafe-bar olarak hizmet veriyor.

Purgeraj

Dünya genelinde hızlı bir gelişim gösteren hipster eğlence tarzının Zagreb’deki adresi Pürgeraj. Yüksek bir dans pistine, büyük bir bara ve iki açık oturma alnına sahip.

Jackie Brown

Gerçekten klas ve sofistike bir bara sahip olan Jackie Brown, ince viskiler ve kaliteli konyaklar eşliğinde hareketli konuşmalarla ilgilenen olgun ve zengin bir kalabalığa sahip. Koyu renk ahşap mobilyalarla dolu olan şık iç mekan rahat bir ambiyansla parıldıyor. Hafta sonları hayli kalabalık olan bu mekanda günün her saatinde keyifli zaman geçirilebilir.

Bp Caz Bar

Adını dünyaca ünlü Sırp Caz Ustası Bosko Petrovic’ten alan BP, Zagreb’in en iyi caz barı olarak biliniyor. Caz müziği Sırp halkına tanıtan Bosko Petrovic eserlerinin dünyaca ünlü caz ustaları tarafından sahnelendiği BP, caz tutkunlarının mutlaka uğradıkları mekan.

Diğer şehir rehberleri için Şehir Rehberi sayfamıza göz atabilirsiniz…

× Rezervasyon Oluştur