Anasayfa

Avrupa’nın En Güzel Köprüleri

İçerik

Otobüsle Avrupa Turu programlarımızda görülmesi gereken mimari güzelliklerden birisi de kuşkusuz köprülerdir. Avrupa’da bulunan birbirinden güzel köprüler mutlaka görülmeye değerdir. Avrupa’nın en güzel köprüleri blogumuzda bu mimari harikalara hep birlikte daha yakından bakalım.

Avrupa’nın en güzel köprüleri dendiğinde aklımıza ilk gelen şehir kesinlikle Budapeşte’dir. Budapeşte’de hem iki yakayı bağlayan hem de geçmişle günümüzü bağlayan köprüler görülmeye değer turistik yerler arasındadır. Chain Köprüsü, Liberty Köprüsü, Elisabeth Köprüsü ve Margaret Köprüsü Budapeşte Turunda görülmesi gereken en ünlü köprülerdir. 

 

Chain Köprüsü

Otobüsle Avrupa Turu programlarımızda görülecek şehirler arasında yer alan Budapeşte’nin, en ünlü köprüsüdür. 1849’dan bu yana hizmet veren köprü 375 metre uzunluğunda ve 16 metre genişliğindedir. Köprünün adını aldığı zincirlerin uzunluğu ise 48 metredir. Köprünün yapımında işin başındaki isim olan William Tierney Clark’ın köprünün kusursuzluğu ile alakalı iddialı yaklaşımı da Chain Köprüsü’nü anlamlı kılan hikayelerden biridir. Chain Bridge Avrupa’nın en güzel köprüleri arasında ilk sıralarda.

 

Hohenzollern Köprüsü

Almanya’nın Köln şehrinde bulunan bu köprü Ren Nehri’nin üzerinden geçmektedir. İlk yapıldığı tarihte karayolu ve demiryolu için kullanılan Hohenzollern Köprüsü, 1945’ten bu yana yalnızca demiryolu ve yaya yolu olarak kullanılmaktadır. Toplam uzunluğu 409 metre olan köprünün en uzun açıklığı ise 168 metredir. Köprünün yapılış tarihi 1911 yılının Mayıs ayıdır. Kemer köprü sınıfında bulunan Hohenzollern Köprüsü’nün mimarları Franz Heinrich Schwechten ve Fritz Beermann’dır. 

 

III. Alexandre Köprüsü

Avrupa’nın en güzel köprüleri arasında yer alan 1900 yılında yapılan bu köprü Paris’te bulunan sanat eseri niteliğindeki yapılardandır. Köprü 1892’de yaşanan Fransa-Rusya birliği sonrasında inşa edilmiştir. Köprü Çar III. Alexandre anısına yapılmıştır. Seine Nehri üzerinde bulunan küçük büyük 37 köprünün en görkemlisi olan III. Alexandre Köprüsü, Paris’te görülmeye değer estetik yapılardan biridir. Köprü Invalides ve Champs-Élysées bölgelerini birbirine bağlamaktadır. Köprünün en göz alıcı özelliklerinden birisi büyüleyici Eyfel Kulesi manzarasıdır. 

 

Sant Angelo Köprüsü

Roma’da bulunan Sant Angelo Köprüsü, Roma şehrinin en önemli köprülerinden biridir. Köprü, Roma şehrine pek çok eser kazandıran mimar Bernini ile onun öğrencilerinin yapmış olduğu sekiz melek heykeliyle daha da gösterişli bir hal almıştır. Sant Angelo Köprüsü, Roma şehrinde şehir manzarasını izleyebileceğiniz harika yerlerden birisidir.

Sant Angelo Köprüsü, Otobüsle Avrupa Turu programlarımızın İtalya ayağında keşfedeceğimiz şehirlerden biri olan Roma’da görülmesi gereken önemli yapılardandır. Sant Angelo Köprüsü’nden geçerek Vatikan’a rahatlıkla ulaşılabilmektedir. 

 

Rialto Köprüsü

Kanalları ve köprüleri ile meşhur olan Venedik şehrinde güzelliği ile dikkat çeken en ünlü köprülerden birisi Rialto Köprüsü’dür. Şehrin sembolik yapılarından biri olan köprü, 16. yüzyılda yapılmıştır. Büyük Kanal üzerinde bulunan en ünlü köprü Rialto Köprüsü’dür. San Marco ile San Polo’yu birbirine bağlayan Rialto Köprüsü, ilk yapıldığı dönemde ticari amaçla kullanılmaktayken günümüzde turistik amaçla kullanılmaktadır. Köprü üzerinde cam, ipek, mücevher ve daha pek çok hediyelik eşyanın satıldığı hediyelik eşya dükkanları bulunmaktadır. Mimar Antonio de Ponte’nin yapmış olduğu köprü, Otobüsle Avrupa Turu programlarımızda Venedik’te göreceğimiz Avrupa’nın en güzel köprüleri arasında.

Avrupa’nın önde gelen şehirlerinde tarih boyunca birbirinden güzel birçok farklı köprü inşa edilmiştir. Otobüsle Avrupa Turu programlarımızda Avrupa’nın en güzel köprülerini hep birlikte keşfedeceğiz.

Son Yazılar
Bilgi Alın    Sosyal Medya'da Paylaş

    × Rezervasyon Oluştur