Anasayfa

Vergi Cenneti Andorra

İçerik

Bu yazımızda Tourbulance Otobüsle Avrupa Turu programlarımızda Paris-Barselona Turlarımız arasında göreceğimiz vergi cenneti Andorra La Vella şehrinden bahsedeceğiz. Avrupa’nın en küçük altıncı ülkesi olan Andorra, 90.000 nüfuslu küçük bir prensliktir. Yalnızca 468 kilometre karelik bir alanda kurulu olan Andorra, az sayıda nüfusuna karşın çok sayıda turist çekmektedir. Ülkenin başkenti olan Andorra La Vella’nın nüfusa 25.000’dir. Şehre gelen yıllık turist sayısı ise 10 milyonun üzerindedir. Bu durum nüfusun 400 katı turistin geldiğini gösteriyor. Söz konusu oranı İstanbul için düşündüğümüzde şehre yıllık 8 milyara yakın insan gelmesi anlamına geliyor. Andorra’nın bu denli turizm gücüne sahip olmasında çeşitli nedenler vardır. Bu nedenlerin başında ise Andorra’da vergisiz alışveriş yapılabilmesidir. Ülkede vergisiz alışveriş imkanı olduğu için her yıl Avrupa’dan çok sayıda insan alışveriş yapmaya Andorra’ya geliyor. Ülkeden alınan en yaygın ürünler arasında saat, güneş gözlüğü, parfüm ve alkollü içecekler yer alıyor.

Vergi Cenneti Andorra | Otobüsle Avrupa Turu | Avrupa Turu | Tourbulance
Vergi Cenneti Andorra

Andorra’da iki adet alışveriş caddesi var. Gelen ziyaretçiler bu caddelerin üzerinde konumlandırılmış olan sayısız mağazadan alışveriş yapma imkanına sahipler. Başkent vergi cenneti Andorra La Vella, ülkede alışverişin, turizmin ve tüm canlılığın merkezi. İki dağ arasında bulunan şehir aynı zamanda doğa ile iç içe özelliktedir. Hem Andorra La Vella hem de genel olarak Andorra için Avrupa’nın en doğal bölgeleri diyebiliriz. Andorra, Tourbulance Avrupa Turu programlarımıza katılan misafirlerimizi kendine hayran bırakmaya devam ediyor.

Andorra’da Fiyatlar

Andorra’da fiyatlar Avrupa ile kıyaslandığında oldukça ucuzdur. Euro bazlı düşünüldüğünde Andorra’da fiyatlar diğer Avrupa ülkelerine göre 2 – 2,5 kat daha azdır. Bu durum ülkeye yoğun bir şekilde alışveriş amacıyla turist akını olmasını sağlıyor. Fiyatların diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça ucuz olduğu Andorra’da alışverişte verginin olmayışıyla da alışveriş meraklıları için çok avantajlı bir ortam oluşuyor.

Ülkede şarap fiyatlarının başlangıç seviyesi 2-3 Euro civarındadır. Yine Andorra’da ucuz olan bir diğer şey de çikolatadır. Aynı markanın normalde 7 Euro olan çikolataları Andorra’da 3 Euro seviyelerine düşebilmektedir. Andorra’da uygun fiyatlar, şehir halkını ve dışarıdan gelen turistleri çok memnun ediyor. Ülkenin geneline yansıyan düşük fiyatlar ve vergisiz alışveriş imkanı her yıl bu denli çok sayıda turist gelmesinin en büyük sebebi. Alışveriş ve vergi cenneti Andorra’da özellikle başkent Andorra La Vella bu noktada başı çekiyor.

 

Alışveriş Ülkesi

Kelimenin tam manasıyla bir alışveriş ülkesi olan Andorra’da 2000’in üzerinde dükkan bulunmaktadır. Bu sayı ülkede her 40 kişiden birinin dükkanı olduğu anlamına geliyor. Tourbulance Otobüsle Avrupa Turu programlarımızda sabah saatlerinde giriş yaptığımız vergi cenneti Andorra’da alışveriş merkezleri pazar günleri de hizmet vermektedir. Ancak Andorra’da gün içerisinde saat 13:30 ile saat 16:00 arası öğle tatildir. Siesta adı verilen bu öğle tatilleri sırasında bütün mağazalar kapanır. Bundan dolayı Andorra’ya alışveriş yapmak için gelen turistler alışverişlerini bu saatler arasına getirmemeye dikkat etmeliler.

 

Ülkede alışveriş vergisi olmamasının yanı sıra diğer vergi türleri de Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında daha düşük oranlara sahiptir. Bu durum Andorra’yı turizm açısından cazip kılan en önemli özellik olup vergi cenneti Andorra turizminde etkili olan bir diğer faktör de kayak merkezleridir. Ülkede alışveriş turizminin yanı sıra kayak turizmi de oldukça gelişmiştir. Her yıl çok sayıda insan Andorra’da bulunan kayak merkezlerini ziyaret ederek keyifli vakit geçiriyor. Ülkede kayak sporu alanına yönelik son yıllarda giderek artan yatırımlar bu alanda turizmin gelişmesinde önemli bir etki sağlamıştır.

 

Vergi cenneti Andorra’da alışveriş için gelen turistleri farklı açılardan etkileyecek pek çok tarihi yapı da bulunmaktadır. Andorra La Vella şehir merkezinde bulunan La Noblesse du Temps heykeli, şehirde görülebilecek önde gelen eserlerden biridir. Saate benzeyen bu heykel, gelenlerin merakla incelediği bir sanat eseridir. Yine şehirde nehrin iki yakasını bir araya getiren Puente de Paris köprüsü de şehirde özellikle turistlerin bol bol fotoğraf çektiği yerlerden biridir.

Son Yazılar
Bilgi Alın    Sosyal Medya'da Paylaş

    × Rezervasyon Oluştur