Anasayfa

Ljubljana Gezi Rehberi

Tourbulance Büyük Avrupa Turu’nda Venedik’ten sonra Avrupa ve Balkanlar’ın refah seviyesi yüksek ülkelerinden biri olan Slovenya’nın başkenti Ljubljana’ya gidiyoruz. Ljubljana Gezi Rehberi yazımızda gezilecek yerler, yeme içme kültürü ve gece hayatından bahsedeceğiz.

Ljubljana Gezi Rehberi

İçerik

Tourbulance Büyük Avrupa Turu’nda Venedik’ten sonra Avrupa ve Balkanlar’ın refah seviyesi yüksek ülkelerinden biri olan Slovenya’nın başkenti Ljubljana’ya gidiyoruz. Ljubljana Gezi Rehberi yazımızda gezilecek yerler, yeme içme kültürü ve gece hayatından bahsedeceğiz.

Ljubljana’da Gezilecek Yerler

Tourbulance Büyük Avrupa Turu’nda Venedik’ten sonra Avrupa ve Balkanlar’ın refah seviyesi yüksek ülkelerinden biri olan Slovenya’nın başkenti Ljubljana’ya gidiyoruz. Gölleri, şelaleleri, dağları, ormanları, mağaraları ve bir çok doğal güzellikleriyle gezilecek bir çok noktaya sahip bir şehir. %75’i ormanlarla kaplı bir ülke olan Slovenya, “Avrupa’nın doğal parkı” olarak, Ljubljana ise kelime anlamı dolayısıyla “sevilen” olarak anılıyor. Ljubljana Gezi Rehberi yazımızda Ljubljana’da gezilecek yerleri sizler için derledik.

Ljubljana Gezi Rehberi
Ljubljana Gezi Rehberi

Ljubljana Kalesi

Ljubljana’da en çok ziyaret edilen noktalardan bir tanesi olup, 375 metre yüksekte bir tepeye 11. Yy.’da yapıldığı düşünülmektedir. Açık havalarda kale manzarası çok güzeldir. Ljubljana Kalesi‘ne yürüyerek veya füniküler ile çıkılabilmektedir. Avluyu gezmek ücretsiz olup içeride Sloven yemekleri yenilebilecek bir de restoran bulunuyor.

Ejderha Köprüsü

Şehrin simgesi ejderha olunca ejderhaları her yerde görmek mümkün. Güç ve cesareti simgeleyen ejderhalar nehir kenarında yürüyüş yaparken kesinlikle dikkatinizi çekçektir. Bir rivayete göre bakire kızlar köprüden geçerken ejderhalar kuyruk sallarmış. 1895 depreminde zarar gören Kasaplar Köprüsü’nün yerine inşa edilen ve 1901 yılında kullanıma açılan Ejderha Köprüsü, Vodnik Meydanı’ndaki pazaryerinin kuzeyinden şehrin modern bölümüne bağlantı sağlamakta ve Dünya’da betondan yapılan ilk köprü olduğu söylenmektedir. Köprünün bağlantı noktalarına yapılan ejderha heykelleri ile şehrin en çok fotoğrafının çekildiği yerlerden biri.

Üçlü Köprü

Ljubljana da bir çok Avrupa şehri gibi ortasından geçen bir nehirle ikiye ayrılmış durumda. Nehrin üzerindeki bir çok köprüden en popüleri ise Üçlü Köprü diye bilinen ve şehrin eski kısmını Preseren Meydanı’na bağlayan köprüdür. 1931 yılında var olan köprüye bir yaya yolu daha eklenerek şimdiki halini almış. Köprü, yaya ve bisiklet ulaşımına açık ve şehirde bir buluşma noktasıdır. Güzel havalarda bir çok sokak sanatçısını burada görebilir ve Ljubljana Nehri’ni seyredebilirsiniz.

Preseren Meydanı

Slovenya’nın ulusal marşının yazarı olan ulusal şair France Preseren’den adını alan meydan, şehrin ana meydanı ve buluşma noktasıdır. Preseren Meydanı‘nın bir köşesinde şairin heykeli de bulunmaktadır. Meydandaki en gösterişli yapı Fransız Kilisesi’dir. Ljubljana’da festival, yürüyüş ve çeşitli etkinlikler bu meydanda gerçekleşir.

Fransız Kilisesi

Fransız Kilisesi, pembe rengiyle Preseren Meydanı’nın en çok dikkat çeken yapısıdır. Aziz Francis’in kurduğu Fransizkan tarikatının öncülüğünü yaptığı kilise tarikatın geleneğine uygun olarak somon pembesi renginde yaptırılmıştır. İlk olarak eski bir kilisenin yerine 1646-1660 yılları arasında inşa edilmiş daha sonra geliştirilip şimdiki görünümünü almıştır.

Metelkova

Zamanında Yugoslavya ordusuna ait kışla benzeri bir yer olan Metelkova adlı bölge, 1991 yılından sonra belli bir grup tarafından sosyal merkez haline getirilmiş. İçerisinde sanat galerileri, barlar, tasarım stüdyoları, konser alanları vb. etkinlik yapıları mevcut. Akşam saatlerinde insanlar bu bölgeye akın ediyorlar ve çeşitli konserler izleyip barlarında eğleniyorlar. Turistler ve Erasmus öğrencileri hatta yerel halk bile geceleri bu bölgede takılıyor.

Belediye Binası

Şehir merkezinde kale bölgesinde yer alan Belediye Binası 1484 yılında inşa edilmiş. Ljubljana’nın kendine özgü sokaklarının arasında bulunan bu binanın 4 avlusunda kardeş belediyelerin düzenlediği şehir sergilerinden amatör sanatçıların güzel sanatlarla ilgili çalışmalarının gösterimine kadar pek çok farklı etkinlik ile karşılaşabilirsiniz. Belediye binasında ayrıca Ljubljana’yı nasıl geliştirdikleri hakkında bilgi veren bir dev dijital ekran var.

Aziz Nicholas Katedrali

Ciril Metedov Meydanı’nda bulunan 1707 tarihinden beri ayakta duran ikiz kuleli, yeşil kubbeli bu katedral, 18. Yy.’da gotik tarzdaki kilisenin yerine barok stille yeniden inşa edilmiş. Güney duvarındaki oyuklara yerleştirilmiş kumtaşı heykeller ve freskler ile yine güney tarafında yer alan demir kabartmalı Cennet Kapısı olarak adlandırılan kapı ile en çok ilgi çeken yapılar arasında.

Cumhuriyet Meydanı

Slovenya’nın 1991 yılında bağımsızlığını ilan ettiği, yakınındaki Ursuline Manastırı’nın bahçelerinin bulunduğu alana 1960 yılında inşa edilmiştir. Meydanın yakınlarında parlamento binası, yeraltı alışveriş merkezi veya illüzyon müzesini görebilirsiniz.

Tivoli Parkı

Ljubljana’nın, Avrupa’nın en yeşil şehirlerinden biri olmasının sebebi de belki de bu park. Şehir merkezine çok yakın bir bölgede olan ve beş kilometre karelik bir alana sahip bu park 1813 yılında birkaç farklı parkın birleştirilmesiyle oluşturulmuş. İçerisinde çeşitli ağaç ve kuş türlerini barındıran bu parkı bisikletle gezebilir ve keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Slovenya Ulusal Müzesi

Slovenya’nın en eski ve en büyük müzesi olan bu yapı 1821 yılında kurulmuştur. Tivoli Parkı’nın yakınındadır. Taş Devri’nden Roma dönemine kadar bir çok eseri bünyesinde barındırır. 400.000’den fazla eser bulunan ve Slovenya tarihini merak edenler için görülmesi gereken bir noktadır.

Bled Gölü

Alpler ve eteğindeki Bled Gölü, Slovenya’daki gizli cennet olarak adlandırılıyor. Tourbulance Büyük Avrupa Turları’nda misafirlerin çok sevdiği bir destinasyon olan ve aslında bir buzul gölü olan Bled, deniz seviyesinden 475 metre yüksekte bulunuyor. Gölün en derin noktası 30 metre. Çok fazla büyük olmayan bu gölün ilgi çekici noktalarından biri de ortasındaki ada. Tourbulance Büyük Avrupa Turu’nda uğrayacağımız Bled Gölü’ndeki bu küçük ada Slovenya’nın tek adası. Göz yaşı damlası şekline benzetilen ada, Bled şehrinin ilgi çekici noktası ve fotoğraflarının ana odağıdır. Gölün ortasındaki bu küçük adaya ulaşmak için “Plenta” adı verilen gondol tarzı kürekli kayıklar kullanılıyor. Adaya gidiş dönüş ulaşım ücreti yaklaşık 12 euro ve hareket edebilmek için minimum 10 kişi olmak gerekiyor. Adaya varıldığında 17. Yy.’da yapılmış bembeyaz boyanmış olan Assumption Kilisesi ziyaretçileri karşılar. Rivayete göre eğer erkek eşini bu merdivenlerden kucağında taşıyarak çıkarırsa, bu o çiftin iyi bir evliliğe adım attığına yorumlanırmış.

Ljubljana’da Ne Yenir?

Çevresindeki ülkelerin ve biraz da Akdeniz etkisi altında kalan Slovenya, et yemekleri ağırlıklı bir mutfağa sahip. Önden çorba sonra ana yemek ve salata tarzında, ülkemize yakın bir yemek kültürleri var. Aynı zamanda oldukça geniş deniz ürünleri menüsüne de sahipler. Ljubljana Gezi Rehberi yazımızda Ljubljana’da tadabileceğiniz lezzetleri sizler için derledik.

Kahvaltıda genel olarak fırından yeni çıkmış taze ekmek, yumurta çeşitleri, et ürünleri, ev yapımı marmelatlar, bal, tereyağı servis edilir. Çocuklar ve gençler için popüler kahvaltı türü mısır gevreği çeşitleri ile süttür. En eski geleneksel kahvaltıda ise elma, domuz pastırması ve sütlü lapadır fakat artık çoğu yerde servis edilmemektedir.

Plaçinke

Balkanlar’da ve Slovenya’da yaygın, kahvaltılar veya kahve eşliğinde servis edilen bir çeşit krep. Yapılırken içerisine ceviz koyulur, üzerine sıcak çikolata veya reçel sürülüp yenebilir.

Burek

Öğle yemeğini ayak üstü geçiştirmek isteyenlere gezerken iyi bir atıştırmalık. Aslında herkesin bildiği bir yiyecek. Börek, ıspanaklı, patatesli, kıymalı, peynirli.

Kraski Prsut

Havada kurutulmuş bir çeşit İtalyan kökenli jambon çeşididir. Yemeklerden önce şarap ve peynir ile servis edilen atıştırmalıktır.

Burger

Yerel yemekler dışında alternatif bir yiyecek türü. Daha büyük köfteleri, farklı baharatlarla harmanlanmış ekmekleri, patates kızartması ve ev yapımı lezzetli soslarıyla güzel bir atıştırmalık.

Goulash

Orta Avrupa’da karşınıza sıkça çıkacak bir çorba çeşidi. Gulaş – “KUL AŞI” olarak çıkış noktasının Osmanlı’dan olduğu söylenmektedir. Genelde ekmeğin içerisinde servis edilir ve bolca etlidir. İçerisinde patates, havuç, soğan, çeşitli etler olabilir. İsteğe göre tek çeşit etten de yapılır. Çok lezzetli ve doyurucu bir çorbadır.

Gobova Juha

Karışık mantarlar ile birleştirilip hafif bir kremayla servis edilen mantar çorbasıdır. Çorbaların içerisinde bazen karışık olarak sosis ve sucuk olabilir.

Idrian Zlikrofi

Görsel olarak mantıya benzese de bu yemek Hırvat kökenli bir tür patates köftesidir. İçerisinde domuz pastırması kullanılır, üzerine domates ve fesleğenli sos ile servis edilir.

Matevz

Fasulye püresi, patates ve tavuk etinden yapılan bir geleneksel bir yemektir.

Cevapcici

Genel olarak balkanlarda görebileceğiniz İnegöl köfte ve İzmir Tire köfteye benzer bir köfte çeşididir. Pleskavica ise yine balkanlarda çokça görülebilecek düz yuvarlakça büyük bir köftedir içerisinde kaşar vardır.

Struklji

Tercihe bağlı olarak et, peynir veya sebze ile doldurulan bir tür mantı.

Rıcet

Bir çok baklagilin birleşmesiyle oluşur. İçerisinde genelde pirinç, mısır, soğan, fasulye gibi malzemeler bulunur.

Polenta

Sadece Ljubljana’da değil Slovenya hatta Avrupa’da da tüketilen bir yiyecektir. Mısır unundan yapılır ve bir çok yemeğin ana malzemesidir. Bazen de üzerine pastırmalı bir sos dökülerek tek başına tüketilir.

Kremna Rezina

Bled bölgesine özgü bir tatlıdır fakat ülkenin her yerinde bulunabilir. İçi krema dışı milföy ile kaplı hafif bir tatlıdır. İçerisine Rum, krema, limon kabuğu kullanılan tatlının bir o kadar hafif ve lezzetli olması yılda en çok satılan tatlı olmasının sebebi olabilir. Misafirlerimiz, Tourbulance Büyük Avrupa Turu’nda uğrayacağımız Bled Gölü’nde bu tatlının tadına bakabilirler.

Gibanica

Tamamen eskilerden gelen bir lezzet. Yerel bir hamur işi tatlısı olan bu lezzetin içerisinde elma, gelincik tohumu, kuş üzümü ve ceviz bulunuyor ve üzeri milföy ile kaplanıyor.

Prekmurje

İçerisinde haşhaş, üzüm ve krema bulunan hafif bir yöresel kek çeşidi. Akşamüzeri kafelerde çay veya kahve yanında oldukça fazla tüketiliyor.

Potica

Görüntüsü zebra keki andıran, fındık ezmesi, bal, maya ve yumurta kullanılan Slovenya tatlısı. Hafif tadıyla beş çayının vazgeçilmezleri arasında.

Ljubljana’da Ne İçilir?

Ljubljana Gezi Rehberi yazımızda Ljubljana’da tadabileceğiniz içecekleri sizler için derledik.

Teran, Primorska Bölgesi’nden gelen üzümlerden yapılan şarap. Meyve kokulu özel bir lezzet.
Cvicek, Slovenya’nın en özel, içimi hoş ve hafif, kehribar rengindeki şarabıdır.
Sljivovica, erikten yapılan ve minik bardaklarda içilen, alkol oranı yüksek bir içkidir. Erik rakısı olarak da bilinir.
Lasko, Union¸Slovenya’ya has bira çeşitleridir.
Borovnicevec¸ yabanmersini likörü.
Tropinovec, üzüm ve kiraz başta olmak üzere bir çok meyve aroması içeren konyak benzeri içkidir.
Cockta, kola ile aynı renkte, kafeinsiz ve kuşburnundan yapılan bir içecek. Çok sevilen özel bir tat ve cafelerin vazgeçilmezi. 1950’lerde kolanın yerini alsın diye üretilmiş.

Slovenya’nın genelde her bölgesinde kahve İtalyan usulü içiliyor. Çay, bitki çayları, çikolata ise diğer sıcak içecekler.

Ljubljana Gece Hayatı

Genç nüfusun fazla olmamasına karşın erasmus öğrencilerinin çokça olduğu şehirde gece hayatı olmazsa olmazlardan. Canlı müzik, diskotek, bar, pub gibi gece takılmak için şehirde nehir kenarından şehir merkezinin içlerine doğru bir çok mekan bulabilirsiniz. Ljubljana Gezi Rehberi yazımızda Ljubljana’daki gece hayatı mekanlarını sizler için derledik.

Parlament Pub

Öğrenci kesiminin mutlaka uğradığı güzel bir mekan. Genelde bar olarak kullanılır fakat pazartesi geceleri öğrenci partileri yapıldığı için kulüp adı almıştır. Bira ve kokteylleri çok ucuzdur ve giriş ücretsizdir.

Metelkova

Yugoslavya döneminden kalma askeri bir komplekse kurulmuş olan Metelkova Mesto birkaç binadan oluşmaktadır ve her binada farklı müzik türü bulunabilir. Cuma geceleri özel partiler yaparlar.

KMS

Yerli Slovenya halkının en çok tercih ettiği ve içindeki atmosferi mükemmel olan bir ortamdır. Cumartesi geceleri bayanlara giriş ücretsizdir.

Club Cirkus

Daha çok orta sınıf ve üst sınıfın geldiği bu mekan için giriş ücreti olarak 5 eurodur. Canlı performans sergileyen djleri mükemmeldir. Canlı müzik gruplarının da sahne aldığı bu mekan oldukça iyidir.

Club TOP Six

Ljubljana kentindeki en şık gece kulüplerinden biridir. Girişte elbise kontrolü yapılmaktadır. Sloven bir tanıdığınız varsa giriş daha kolay olabilir. Şehir merkezinde Nama binasının terasındadır.

Club K4

K4 House, Techno, Drum ‘n’ Bass, Breakbeat, Dubstep, Funk, Nu Rave, Electro, Hip Hop, Rock ve arasında kombinasyonlar ile geniş bir yelpazede çağdaş müzik türleri ile çeşitli bir program sunmaktadır.

Rich Club

Ljubljana kentinin en yeni ve şehir merkezinde olan kulübüdür. Adından da anlaşılacağı üzere daha çok zenginlerin takıldığı bir kulüptür. Tekno ve güncel pop müzikler çalınmaktadır.

Patrick’s Irish Pub

Precna Sokak’ta bulunan ve şehrin en sevilen barlarından biridir. Sıcak bir atmosferde Guinness biralar ve yerel biralar satılır. Maçların bulunduğu günlerde ekranlarda maçlar yayınlanır.

Diğer şehir rehberleri için Şehir Rehberi sayfamıza göz atabilirsiniz…

× Rezervasyon Oluştur