Anasayfa

Otobüsle Avrupa Turu Görülecek Simge Yapılar

İçerik

Ülkemizde dünyayı gezmek isteyen pek çok gezgin, işe artık ilk olarak Otobüsle Avrupa Turu programlarından başlamaktadır. Dünyanın her yerinden çok sayıda insan çeşitli nedenlerle Avrupa’ya seyahat etmektedir. Her birinin öne çıkmış ayrı ayrı pek çok özelliği ve güzelliği olan Avrupa şehirleri, yıl boyunca milyonlarca turist tarafından ziyaret edilir. (Otobüsle Avrupa Turu Ekşi)

Yılın belli dönemlerinde farklı Avrupa şehirleri farklı seyahat planları doğrultusunda turist akınına uğrar. Avrupa’ya gelen turistlerin önemli bir çoğunluğu Avrupa’yı bir turla gezmeyi tercih etmektedir. Eğer kalabalık bir tur grubu ile geziliyorsa ulaşım otobüsle yapılmaktadır. Görülecek turistik yerlere otobüsle bir rehber eşliğinde gidilir ve rehberin bilgilendirmesi ışığında Avrupa Turu yapılır. Dolayısıyla merak edip de nereyi nasıl gezeceğini bilmeyen turistler için turlar çok avantajlı ve uygun olmaktadır. Avrupa’da ve dünyanın her yerinde oldukça meşhur olan otobüsle turlar farklı şehirleri gezmek için en uygun fiyatlı, en eğlenceli ve en iyi tatil seçenekleridir.

Planlı ve uygun fiyatlı olmasının yanı sıra tura katılan kişilerle beraber keyifli vakit geçirme imkanı tanıması ve heyecan verici olması gibi avantajlar sağlayan Otobüsle Avrupa Turları sırasında Avrupa’da görebileceğiniz birçok önemli yer vardır. Avrupa’nın ünlü kozmopolit şehirlerinde görülecek hepsi birbirinden kıymetli simge yapılar vardır.

Otobüsle Avrupa, Avrupa otobüs turu, otobüsle Avrupa turu
Otobüsle Avrupa, Avrupa otobüs turu.

Tourbulance Otobüsle Avrupa Turu programları esnasında her şehirde farklı bir yapı da turun bir parçası olacaktır. Örneğin Roma’da Kolezyum ve Aşk Çeşmesi gibi Roma’ya has simge yapılar gezilecek yerler arasındadır. Avrupa’nın turist potansiyeli en yüksek şehirlerinden biri olan Paris’te ise Eyfel Kulesi ve Notre Dame Katedrali gibi simge yapılar gezilecek yerler arasındadır.

 

Tourbulance 2024 yılında da yaz dönemi boyunca 3 farklı tarihte 18 günden oluşan Otobüsle Avrupa Turu programları ile Avrupa’nın 18 Ülke ve 27 Şehrini gezmeye ve keşfetmeye devam edecek. Dolayısıyla 27 şehirde görülecek yerler ve yapılar saymakla bitmez fakat bu yazımızda Tourbulance Otobüsle Avrupa Turu programları kapsamında, gezilecek ve görülecek şehirlerde, simge haline gelmiş en önemli yapılardan bahsedeceğiz.

 

Selanik – Beyaz Kule

Osmanlı döneminde şehir fethedildikten sonra eski Bizans Kulesi’nin yerine inşa edildiği ve bazı tarihçileri tarafından mimarının Mimar Sinan olduğu söylenen Beyaz Kule, Selanik’in sembolüdür. Balkan Savaşları sonunda şehir tekrar Yunanlıların eline geçtiğinde, kule sembolik olarak vaftiz edilmiş ve beyaza boyanmıştır. Boya zaman içerisinde kaybolmuş olsa da adı Beyaz Kule olarak anılmaya devam etmiştir.

Üsküp – Taş Köprü

Üsküp şehrinin armasında da bulunan Taş Köprü, şehrin en önemli simgelerinin başında yer alıyor. Yapım yılı tam olarak bilinmese de 1451-1469 yılları arasında, Fatih Sultan Mehmet himayesinde inşa edildiği söyleniyor. Bazı kaynaklarda da Taş Köprü’nün mimarı Mimar Sinan olarak geçmektedir.

Budapeşte – Kahramanlar Meydanı

Budapeşte’nin en önemli meydanı olan Kahramanlar Meydanı’nın orijinal ismi Hösök Tere. Macaristan’ı kuran 7 kavmi simgeleyen 7 heykelin yer aldığı meydan, devletin kuruluşunun 1000. yılı şerefine 1896 yılında tamamlanarak hizmete girmiştir.

Viyana – Aziz Stefan Katedrali

Aziz Stephan Katedrali (Stephansdom veya Domkirche St. Stephan zu Wien) Viyana‘nın kalbi Stephansplatz’de yer alıyor. Katedral her yıl dünyanın dört bir yanından iki milyondan fazla ziyaretçi ağırlıyor. 1147 yılında yapılan ve Viyana’nın en önemli simgesi olan katedral, Avusturya’nın ve Avrupa’nın en önemli yapılarından biri.

Prag – Astronomik Saat

Old Town Meydanı’nda bulunan ünlü Astronomik Saat, Prag’ın en ünlü simgelerinden biri. Saat’in bu kadar ünlü olmasının en önemli nedeni, günümüzde hala çalışabiliyor olan dünyanın en eski saati olması. 1410 yılında yapıldığı düşünülen saat, ortaçağın gök bilimine dair ipuçları verir. Günümüze kadar çok fazla tamir ve onarımdan geçmesine rağmen hala varlığını sürdüren Astronomik Saat, 12 saat dilimini ve 12 burcun sembollerini taşır.

Köln – Köln Katedrali

Köln şehrinin en gösterişli ve beğenilen yapısı olan Köln Katedrali’nin yapımı 1200’lü yıllarda başlayıp tamamlanması 1800’lü yılların sonuna dayanır. İkiz kuleye sahip gotik yapı olan bu katedral iç yapısı ayrı dış yapısı apayrı büyüleyici bir manzara sunuyor.

Brugge – Belfry Çan Kulesi

Belfry Çan Kulesi, 83 metre uzunluğa sahip kentin en belirgin simgesi halindedir. Kulenin en tepesine tırmanırken yaklaşık 400 merdiven insanları bekliyor fakat bütün şehrin manzarasını insanlara sunuyor. Grote Markt meydanında bulunan kulede 47 farklı çan sesi duyabilmenin yanı sıra her saat başı farklı bir çan sesi çalıyor.

Belfry Çan Kulesi

Amsterdam – Yel Değirmenleri

Dünyanın en küçük ve aynı zamanda en gelişmiş ülkelerinden olan Hollanda, yel değirmenleri ile ünlüdür. Hollanda’nın topraklarının büyük bölümü su seviyesinin altında olduğundan yel değirmenleri de hem su seviyesinin altındaki yerlerden suyun dışarı pompalanmasında kullanılıyor hem de göletlerin kurutulup verimli tarlalara çevrilmesine yardımcı oluyor.

Paris – Eyfel Kulesi

Paris Kulesi olarak da bilinen Eyfel Kulesi, Fransız devriminin 100. yıldönümünde düzenlenen dünya fuarı için tasarlandı. Paris fuarının giriş kapısı olarak inşasına 1887’de başlanarak 1889’de tamamlandı. Eyfel Kulesi’nin 1909’da sökülmesi planlanıyordu, ancak kule, iletişim için çok uygun yükseklikte olduğundan radyo anteni olarak kullanılmasına karar verildi.

Barselona – La Sagrada Familia Kilisesi

Yapımına 1882 yılında başlanan, mimar ve kiliseyi yaptıran vakıf arasında fikir ayrılıkları oluşunca Katalanlar’ın gururu mimar Gaudi’nin tabiri caizse kendini işe adamasıyla yıllarca devam eden ve hala hem faaliyette olup hem de inşaatı ve yapımı devam eden bir kilisedir. La Sagrada Familia Barselona ziyaretlerinde mutlaka görülmesi gereken simge yapılardan biridir.

Nice – Güneş Çeşmesi

2024 yılı Otobüsle Avrupa Turu programlarımızın yeni ve harika konaklama noktalarından biri olan Güney Fransa şeridinde yer alan Nice, katılımcılarımıza 2024 yılı Otobüsle Avrupa Turu programlarımızda deniz tatili fırsatını da sunacak. (bkz. Otobüsle Avrupa Turu Tur Programı)

FraFontaine du Soleil, (Güneş Çeşmesi) Nice şehrinin ünlü meydanı Massena Meydanı’nda 1956 yılında açılmış çeşmedir. Ortasında 7 metre yüksekliğinde mitolojide müzik, sanat, güneş, ateş ve şiir tanrısı Apollon’un mermerden heykeli bulunur.

 

Monte Carlo – Prens Sarayı

Monako’nun başkenti olan Monaco Ville‘de yer alan Prenslik Sarayı (Prince’s Palace), isminden de anlaşılabileceği gibi Monako prenslerinin ve ailelerinin yaşadığı alanı meydana getiriyor. Avrupa ve Akdeniz mimarisinin başarılı bir örneği olan Prenslik Sarayı, Monako’da en çok ziyaretçi çeken yapılar arasında bulunuyor.

 

Pisa – Pisa Kulesi

Pisa Kulesi, meydanda yer alan katedralin çan kulesi olarak 1173 yılında inşa edilmeye başlanmıştır. İlk beş yıl dik duran Pisa Kulesi, üçüncü katının tamamlanmasından sonra ağırlığından dolayı eğilmeye başlamıştır. İtalyan vatandaşlarının oldukça şaşırdıkları bu durum araştırıldıktan sonra kulenin temelinde bulunan yoğun kil karışımının kuleyi tutmak için yeterince güçlü olmadığı ortaya çıkmıştır. (Otobüsle Avrupa Turu Ekşi Sözlük Yorumları)

 

Roma – Kolezyum

Roma‘daki en önemli tarihi ve turistik yapıların başında gelen Kolezyum temelde bir arkeolojik kalıntıdır. Ancak bu kadar basit değil elbette. 2 bin yaşındaki bu yapı dünyanın en çok turist çeken yapılarından biri olmakla birlikte zaman içerisinde yıpranmış, bazı bölümleri yıkılmış veya deforme olmuş. Öte yandan hala ilk günkü ihtişamını koruyarak gezginlere, gözlerini kapattıklarında arenada çığlık çığlığa bağıran on binlerce izleyiciyi, yaşanan gladyatör dövüşlerini, saldıran ve öldüren yırtıcı hayvanları zihinlerinde canlandırabilme etkisini yaratabiliyor.

 

Vatikan – Aziz Petrus Bazilikası

Hristiyan dünyasının en önemli yapılarından biridir. Roma Katoliklerinin hac noktası olan yapı dünyanın en büyük kilisesi olup yapı içine aynı anda 60.000 kişi sığabilir. Vatikan’ın bu ünlü kilisesi 222 metre uzunluk ve 138 metre yükseklikteki boyutları ile devasa bir yapıdır.

 

Venedik – San Marco Bazilikası

San Marco Bazilikası, 9. yüzyılda yapılan ve Venedik’te bulunan en ünlü kilisesidir. Beş tane kubbesi olan bu büyük kilise bir Yunan haç planı üstüne yapılmıştır. Kubbede bulunan mozaikler Bizans mozaikleridir. Altın yaldızlı bu mozaikler nedeniyle bazilika “Altınların Kilisesi” adıyla da bilinir. Binanın İstanbul’un en ünlü yapılarından olan Ayasofya Müzesi baz alınarak yapılmış olması da dikkat çekicidir.

 

Ljubljana – Üçlü Köprü

2024 Otobüsle Avrupa Turu programlarımız için yeni ve harika konaklama noktalarımızdan bir diğeri olan rüya şehir Ljubljana’da bir çok Avrupa şehri gibi ortasından geçen bir nehirle ikiye ayrılmış durumda. Nehrin üzerindeki bir çok köprüden en popüleri ise Üçlü Köprü diye bilinen ve şehrin eski kısmını Preseren Meydanı’na bağlayan köprüdür. 1931 yılında var olan köprüye bir  yaya yolu daha eklenerek şimdiki halini almış. Köprü, yaya ve bisiklet ulaşımına açık ve şehirde bir buluşma noktasıdır. Güzel havalarda bir çok sokak sanatçısını burada görebilir ve Ljubljana Nehri’ni seyredebilirsiniz.

 

Zagreb – Zagreb Katedrali

12. yüzyılda Hermann Bolle adındaki mimar tarafından tasarlanan Zagreb Katedrali (Zagreb Cathedral), şehrin turistik cazibe merkezi olduğu için her yıl yoğun bir turist popülasyonuna ev sahipliği yapıyor. Gotik tarzda inşa edilmiş olan muazzam eserin ön kısmına bakıldığında, Meryem Ana ve melek sütunları göze çarpıyor.

 

Sofya – Aleksandr Nevski Katedrali

Aleksandr Nevski Katedrali (Alexander Nevsky Cathedral), Bulgaristan’ın bağımsızlığını kazanmasını sağlayan Rus – Osmanlı Savaşı’nda ölen 200.000’e yakın Slav kökenli asker anısına inşa edilmiş. 1912 yılında tamamlanarak kullanıma açılan katedral, göz alıcı güzelliğini Neo-Bizans mimarisi ve altın kaplama kubbesi sayesinde kazanıyor. Çeşitli büyüklüklerde 12 çanı bulunan yapı, dünyanın en büyük Ortodoks katedralleri arasında sayılıyor.

 

Bu yazımızda Otobüsle Avrupa Turu programlarımız kapsamında görülecek simge yerler ve yapılardan bahsettik. Avrupa’da yer alan bu ve bunlar gibi daha pek çok simge yapıyı 2024 yılında hep birlikte keşfetmek umuduyla.

Son Yazılar
Bilgi Alın    Sosyal Medya'da Paylaş

    × Rezervasyon Oluştur