Anasayfa

Avrupa’nın En Korkunç Yapıları

İçerik

Avrupa, sanat akımları, moda ikonları, tarihi ve kültürü ile dünyaya pek çok şey katmış olmakla birlikte, tüyler ürpertici bina ve yerleri ile de ünlüdür. Bunlardan Otobüsle Avrupa Turu programlarımızda keşfedeceklerimiz ve en çok ziyaret edilenleri yazımızda bulabilirsiniz.

 

Paris Yeraltı Mezarlıkları

Otobüsle Avrupa Turu programlarımızda yaklaşık 2 gün geçirdiğimiz Eiffel Kulesi, gece hayatı ve pek çok özelliği ile her yıl milyonlarca turist çeken Paris, üstündeki bu güzelliklerden tamamen farklı yeraltı ile de konunun meraklılarının ilgisini çekmeye başarmaktadır.

Paris’te bir zamanlar mezarlıklar o kadar doluydu ki, zenginlerin dışındakiler toplu olarak gömülmeye başlanmıştı. Ama şehir yeraltı sularından içme suyu ihtiyacını karşıladığı ve çürüyen cesetler suları kirlettiği için 18.yüzyıla gelindiğinde bir karar alındı. Şehir içindeki bütün mezarlıklar kapatıldı ve 6 milyon iskelet 1 yıldan daha uzun bir zamanda şehir dışındaki bir bölgeye taşındı. Oluşturulan yeni mezarlık 1874 den itibaren ziyarete açıldı.

130 basamakla inilen bu mezarlıkta kafatasları ve iskeletler üstü üste dizilmiş halde sergilenmektedir. Girişinde “Dur. Burası Ölümün İmparatorluğu” yazan bu mezarları her yıl 200 bin kişi ziyaret etmektedir.

Sedlec Mezarlığı

Kutna Hora Kenti, Otobüsle Avrupa Turu programlarımızın konaklama noktalarından biri olan masallar şehri Prag’a 1 saat uzaklıktadır. Bu şehrin mahallelerinden olan Sedlec, tüm dünyadan turist çeken bir yerdir. Burası Çek Cumhuriyetindeki 12 Dünya Mirası’ndan biridir. Şu anda devasa avizenin bile iskelet parçalarından yapılmış olduğu bu ölü evi, geçmişte, 13.yüzyılda, kutsal topraklardan alınan bir avuç toprağın buraya getirilmesinden sonra herkesin gömülmek istediği bir yerdi. Araya veba salgını ve savaşlarda ölenler de girince artık mezarlık yetmez olmuş ve kemikler kilisenin içine yığılmaya başlanmıştı. 19.yüzyıla gelindiğinde bir ahşap oymacı tarafından kemiklerden armalar, heykeller, avizeler yapıldı ve bugün 40 bin kişinin iskeletine ev sahipliği yapan bu mezarlığı yılda 200 bin kişi ziyaret etmektedir.

Miranda Kalesi

Celles, Paris‘e yaklaşık yarım saat mesafedeki Namur şehri yakınlarında bir köydür. Buradaki Gotik Miranda Kalesi uzun zaman yetimhane olarak kullanılmıştır. 1990 dan bu yana tamamen terkedilmiş olan bu binanın perili olduğu söylenmektedir.

 

Moosham Kalesi

Bu kale, Avusturya’nın en güzel şehirlerden Salzburg yakınlarında bulunur. 13. yüzyıla uzanan kötü bir geçmişi vardır. Yüzlerce cadının bu kalede başlarının kesildiği söylenmektedir. Salzburg Cadı Avı tarihinde ilginç olan, burada işkence gören veya öldürülen cadıların çoğunun kadın değil erkek olmasıdır. Günümüzde müze olarak kullanılan kalede çalışanlar ve turistler zaman zaman kendilerine dokunulduğunu hissettiklerini, yakınlarında birinin nefesini algıladıklarını, kapanan kapılar veya ayak sesleri duyduklarını anlatmaktadır.

Bardi Kalesi

İtalya’daki bu kale hayaletleriyle ünlüdür. Moroello ve Soleste genç aşıklardır. Bir gece sevdiğinin savaşta öldüğünü sanan genç kız kendisini balkondan atar, genç adam kaleye döndüğünde neler olduğunu öğrenir ve kendisini öldürür.

Günümüzde, genç adamın geceleri kalede dolaşarak aşkını aradığına inanılır.

İşkence Müzesi

Otobüsle Avrupa Turu programlarımızın bir başka konaklama noktası olan Amsterdam’daki bu müze bir işkence müzesinden bekleyeceğiniz herşeye sahiptir. Karanlık, rahatsız edici, biraz küf kokulu ve korkunç metal aygıtlarla dolu..Çivilerle kaplı koltuklar, motosikletçilerin güvenlik için taktığı kasklardan olmadığı aşikar başlıklar..Bu aletlerin nasıl kullanıldığı detaylı olarak müzedeki duvarlarda yer alan kartlarda yazmaktadır.

Edinburgh Kalesi

İskoçya’daki bu kale, sadece dünyadaki en tekinsiz kalelerden biri değil, dünyadaki en tekinsiz yerlerden biridir. Pek çok hayalet karşılaşmalarına ve yapılan en pahalı paranormal deneylerden birine ev sahipliği yapmış olan bu kalede 2001 yılında gerçekleştirilen deneyde 200 gönüllü görev almıştı. Gönüllüler, evvelden burada olan hayalet olaylarından habersiz olarak 10 gün boyunca kalede kaldılar ve bu süre boyunca garip olaylarla karşılaştıklarını bildirdiler. Bu olaylar daha önce de olmuştu ama deneydeki gönüllüler hiçbirinden haberdar değildi. Tarihinde işkence, cinayet, ihanet, karantina ( veba kurbanları kaledeki tünellerde ve altındaki zindanlarda kilit altında tutulmuş, ölüme terk edilmişti) gibi insanların birbirine yapabileceği en korkunç şeylerin yaşandığı bu kaledeki hayaletler, olanları asla unutturmamaktadır.

Son Yazılar
Bilgi Alın    Sosyal Medya'da Paylaş

    × Rezervasyon Oluştur