Anasayfa

Avrupa’nın En Büyüleyici Kanal Şehirleri

İçerik

Şehir ve suyun bir arada olduğu ve birlikte ahenk içinde yaşadığı kanal şehirleri, gezginler tarafından ilgi çekici bulunmakta ve dünyada en çok turist çeken şehirler de kanal şehirleri arasından çıkmaktadır. Otobüsle Avrupa Turu programlarımızda Avrupa’nın en güzel şehir ve kanallarını keşfetmeye devam ediyoruz. Tourbulance Avrupa Turlarının harika duraklarından biri olan ve dünyada en çok tanınan kanal şehri Venedik’tir.

Avrupa'nın en büyüleyici kanal şehirleri | otobüsle Avrupa turu | mini Avrupa turu | kuzey Avrupa turu | Tourbulance.
Otobüsle Avrupa Turu, Tourbulance.

Canal Grande (Büyük Kanal)

4 km uzunluğu ile Canal Grande (Büyük Kanal) Venedik’te bulunan su trafiği koridorlarından en büyüğüdür. Vaporetto (su otobüsü) ve su taksileri ile birlikte turistlerin göz bebeği gondollar sayesinde kanallar üzerinde ulaşım sağlanır. Büyük Kanal çok eski zamanlardan bu yana su yolu olarak kullanılmaktadır. Yol boyunca 13. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar uzanan bir zaman dilimine ait binalar yer almaktadır. Çoğu Venedik-Gotik tarzında 200 saray kanal boyunca sıralanmaktadır. Kanalda bir “Vaporetto” ile gezerken bu manzarayı seyretmek doyumsuzdur. Avrupa’nın en büyüleyici kanal şehirleri.

Rialto Köprüsü

Kanal üzerinde 19. yüzyıla kadar sadece Rialto Köprüsü varken şu anda pek çok köprü kanalın iki yakasını bağlamaktadır. Büyük Avrupa Turlarımızın Venedik ayağında fotoğraf duraklarımızdan da biri olan Rialto şu anda bile Venedik’in en ünlü köprüsüdür. Diğer çok ünlü iki nokta ise Saint Marco meydanı ve kilisesidir. Bu meydan, Napolyon tarafından “Avrupa’nın en güzel şenlik yeri” olarak tanımlanmıştır. Avrupa’nın en büyüleyici kanal şehirleri.

Özgürlükler şehri Amsterdam

100 km den fazla kanala sahip Amsterdam 17.yüzyılda yapımı tamamlanmış 3 büyük kanala sahiptir. Unesco Dünya Mirası listesine giren Amsterdam “Kuzeyin Venediği” tanımlamasını sonuna kadar hakeden olağanüstü güzel bir şehirdir. Yılda ortalama 4 milyon turistin gezip gördüğü Amsterdam, yılın her mevsimi farklı manzaralar ile ziyaretçilerini karşılamaktadır. Avrupa’nın en büyüleyici kanal şehirleri.

Dam meydanı, Kraliyet Sarayı, Anna Frank Evi, Rijks ve Van Gogh müzeleri bu şehirde görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Amsterdam, trafiğinin %50 sini bisikletlerin oluşturduğu, alışveriş konusunda pek çok sürprizler barındıran, Endonezya, Surinam, Yunan, Türk ve buna benzer onlarca mutfağın temsil edildiği restoranlara sahip, haşhaş ve marihuananın yasal olarak satıldığı kahverengi kafeleri ile çok ilginç bir şehirdir.

Bruges

Belçika’nın bu çok özel şehri bir çok kanalı, üzerlerindeki 80 köprüsü, çikolataları, muhteşem dantelleri ile tanınmaktadır. Kanalları içinde en romantiği sayılan Yeşil Kanal, yol boyunca ağaçlar ve 17.yüzyıldan kalma zarif köşkler ile insanda bir peri masalı etkisi bırakmaktadır. Sanat meraklıları ise 15.yüzyılın en büyük ustalarından Hans Memling’in şaheserlerini Sin Jan Hospitaal ve Groeninge Müzelerinde görebilirler. Avrupa’nın en büyüleyici kanal şehirleri.

Markt Meydanı

İlginç bir özelliği ise, Bruges’de kaybolmanız imkansızdır. Çünkü her yer Markt Meydanına çıkar. Bina numaraları Markt Meydanından ve 1 den başlar, devam eder. Yani geri dönmek istediğinizde birbirini takip eden numaraları izler ve her şekilde yine Markt meydanına çıkarsınız!

Annecy

Fransa’da seyahate çıktıysanız ve Paris, Nice, Strasbourg gibi bilinen rotaları izlemek istemiyorsanız, dahası sakin bir kır yaşantısını özlediyseniz Annecy’i mutlaka görmelisiniz. Birkaç saatte gezebileceğiniz bu şehir; kanalları, köprüleri, kusursuz bir biçimde korunmuş eski şehir bölgesi ve etrafındaki tarihi binaları, kafeleri, tatlı ve tuzlu krepi, eşsiz rengi ile görenleri büyüleyen gölü ile sizi birkaç saatten çok daha uzun süre burada kalmaya yöneltecektir. Avrupa’nın en büyüleyici kanal şehirleri.

Annecy’nin güzelliği yanında ilginç tarafları da vardır. Örneğin Cenevre’ye o kadar yakındır ki, bir havaalanını birlikte kullanırlar. Hatta İsviçre çok pahalı olduğundan, Cenevre sakinleri pazar günleri Annecy pazarına giderek alışveriş yapar.

Utrecht

Hollanda denince ilk akla gelen Amsterdam olmasına rağmen, başka bir kanal şehri daha bulunmaktadır; Utrecht. Bot turunun çok keyifli olduğu bu küçük ama enerji dolu şehiri diğer kanal şehirlerden ayıran bir özelliği , terasa benzeyen iskeleleridir. Bu iskeleler kanaldaki su ile aynı hizadadır ve su taşıtlarının yükünü boşaltması için çok uygundur. Zamanla iskeleler evlere, barlara, dükkanlara dönüşmüştür. 

Son Yazılar
Bilgi Alın    Sosyal Medya'da Paylaş

    × Rezervasyon Oluştur