Amsterdam Hakkında Bilinmeyenler

Bir çok kişi Amsterdam’ı sadece Leidseplein Meydanı etrafındaki yerler ve Kırmızı Fener Sokağı (Red Light ) gibi turistik yerleri görmek için ziyaret eder. Ancak bu şehirde görülecek bir çok başka nokta vardır. Otobüsle Avrupa Turu programlarımızda yer alan ve en sevdiğimiz rotalardan biri olan özgürlükler şehri Amsterdam hakkında bilinmesi ve görülmesi gereken yerlerden bahsedeceğiz. Jordaan, Anna Frank evinin hemen yanındaki mahalledir ve çekici sokaklar, kafeler, butikler ve sanat galerileri ile doludur. Amsterdam hakkında bilinmeyenler.

Kırmızı Fener Sokağının yanında Amsterdam’ın Çin Mahallesi sayılan Nieumarkt bulunmaktadır. Amsterdam’ın en iyi Çin restoranları burada bulunur. Batı yakasında turistlerin pek de bilmediği küçük bölgede (De Negen Straatjes= Dokuz Mahallesi) bir çok ilginç ürün satan küçük dükkanlar, tasarımcı butikleri, mücevher dükkanları, ikinci el mağazalar, kafe ve restoranlar bulunmaktadır. Amsterdam’ın en büyük ve en meşhur parkı Vondelpark‘tır. 1865 yılından bu yana kapıları açık olan park, ilk zamanlarda Nieue Park olarak anılmaktaydı. Daha sonra ünlü Hollandalı şair Jost van der Vondel’in heykelinin parka dikilmesinden sonra yeni ismini almıştır. Şehrin hay huyundan uzaklaşmak isterseniz burası sizin için biçilmiş kaftandır.

Amsterdam Hakkında Bilinmeyenler, Amsterdam Gezi Rehberi, Otobüsle Avrupa Turu, Tourbulance.
Amsterdam Hakkında Bilinmeyenler, Amsterdam Gezi Rehberi.

Müzelere gelince, Rijksmuseum Hollanda’nın en büyük müzesidir ve Rembrandt gibi bir ustanın çok sayıda eserine ev sahipliği yapmaktadır. Van Gogh müzesi ise, ismine layık olacak şekilde ressamın çok önemli eserlerinin sergilendiği bir müzedir. Anna Frank’ın evi savaş sırasında nazilerden saklanan küçük kızın hatıralarını ziyaretçilerle buluşturmaktadır. Hermitage Amsterdam ise 2009 da açılışı yapılmış olan, Rus sanatı odaklı yeni müzelerden biridir.

Başkent 160 dan fazla kanalı ve 1250 köprüsü ile tam bir kanal şehridir. Farklı kanallarda bot gezilerine katılabilir, bot evleri seyredebilir ve yol boyunca size eşlik edecek dikkat çekici mimariye sahip yapıları gözlemleyebilirsiniz. Kanallarda bot yerine kanal bisikleti ile de gezebilirsiniz. Amsterdam hakkında bilinmeyenler.

BİSİKLET

Amsterdam’da gezmenin en iyi yolu bisiklettir. Trafiğe çıkanların yarısının bisiklet kullananlar olduğu göz önüne alınırsa bu başkentte seyahatinizde bisiklet kullanarak çok rahat edeceğiniz açıktır. Şehirde yaklaşık 1 milyon bisiklet vardır ve bu, kişi başına 1 den fazla bisiklet düştüğü anlamına gelir. Amsterdam’ın her yerinde bisiklet kiralayacağınız noktalar vardır. Bazı şirketler diğer herkesin kullandığı gibi bisikletler kiralarken, bazıları kendi logoları ile bezenmiş bisikletleri kiralamaktadır. Tavsiyemiz, logosu olmayan sıradan eski bisikletlerin kiralanmasıdır çünkü her yıl 100 bin bisiklet çalınmaktadır. İşte bu sebeple dünyanın en bisikletsever şehrinde bütün bisikletler eski püsküdür. Eğer bisiklete uzak duruyorsanız şehrin her köşesine ulaşan tramvaylar tam size göredir. Amsterdam hakkında bilinmeyenler.

Amsterdam Hakkında Bilinmeyenler
Amsterdam Hakkında Bilinmeyenler
Hollanda Başkenti Amsterdam’ın En İlginç Özelliklerinden Biri Alışveriş Cenneti Olmasıdır.

Amsterdam’da 2 tane önemli alışveriş caddesi vardır. Leidestraat ve Kaizerstraat. Bu caddelerin yanı sıra alışveriş merkezleri de bulunmaktadır. Magna Plaza ve De Bijenkorf şehrin önde gelen alışveriş merkezleridir. Daha uygun fiyatlı yerler arayanlar için en iyi yer Albert Cuyp Pazarı civarıdır. Bu pazardaki yüzlerce tezgahta yiyecek, giysi ve bir çok şey satılmaktadır. Amsterdam’da bazı şeyler ise bedavadır. Örneğin Dam Meydanı‘nda saat 11 ve öğleden sonra 3’te başlayan bedava yürüyüş turları düzenlenmektedir. Amsterdam hakkında bilinmeyenler.

Çoğu başkent gibi Hollanda başkenti de sayısız restorana sahiptir. Yunan mutfağından Tayland mutfağına kadar uzanan yelpaze, gurmelere bir cennet vaat etmektedir. Eski sömürge Endonezya mutfağı da bu şehirde pek çok restoranla temsil edilir. Sadece Hollanda’da bulabileceğiniz fast food zinciri Febo küçük bölmeleri olan bir makineden ibarettir. Para atarak sıcak ya da soğuk istediğiniz atıştırmalığı alabilirsiniz.

Eğer kahve içmek istiyorsanız, her yerde görebileceğiniz kahve dükkanlarına (coffe-shop) gitmeyin. Pencerelerinde bitkiler ve kapısında kırmızı-sarı-yeşil Rastafaryan bayrak olan bu kafeler kahve satmamaktadır. Bunlar yasal olarak marihuana ve haşhaş satılan yerlerdir. Amsterdam hakkında bilinmeyenler.

Canlı, heyecan verici ve sürprizlerle dolu sokaklarıyla Avrupa’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında gördüğümüz Amsterdam Otobüsle Avrupa Turu programlarımızın vazgeçilmez noktalarından biridir.

Yorum

E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır. Doldurulması gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.