Yaya Odaklı Şehir Barselona

Yaya Odaklı Şehir Barselona

Otobüsle Avrupa Turu programlarımızda en uzun süreye sahip olduğumuz şehirlerden biri olan Barselona farklı özellikleri ile bizleri kendine hayran bırakacak. Bunlardan bir tanesi de Barselona’nın yaya odaklı bir şehir olmasıdır. Barselona, İspanya’da Katalonya Özerk Topluluğu’nun merkezi ve İspanya’nın en büyük ikinci şehridir. Fransa sınırının yaklaşık olarak 150 km güneyinde bulunan şehir Akdeniz kıyısındaki en öne çıkan liman ve ticaret merkezidir. Turist potansiyeli de oldukça yüksek olan şehir, tarihi ve kültürel dokusuyla Avrupa’nın en dikkat çeken şehirleri arasındadır. Barselona şehrinin dikkat çeken özelliklerinden birisi de şehir planlamasının farklı özelliklerde olmasıdır. Barselona’da yaya odaklı bir şehir yapısı söz konusu.

 

Gelişen teknoloji ve farklılaşan dünya yapısı ile dünyada modern kentlerin büyük çoğunluğunda araçların merkeze alındığı planlamalar yapılmaktadır. Buna karşın Barselona’da odak noktası olan faktör araçlar değil yayalardır. Şehrin en dikkat çekici özelliklerinden birisi zaman içerisinde yenilenerek tasarlanan süperblok’ların Barselona şehrini yürüyüş yapmak için en keyifli şehirlerden biri yapmasıdır. Barselona mimarisi denince akla gelen ilk isim Antoni Gaudi’dir. Usta mimar yapmış olduğu sanat eseri niteliğindeki pek çok yapı ile Barselona mimarisini şekillendirip şehri kendi estetik görüşü ile büyüleyici bir hale getirmiştir. Ancak Barselona’nın yayalar için çok uygun bir şehir olmasında başroldeki isim Gaudi değil Ildefons Cerdà’dır. Gaudi müthiş sanat eserleri ile Barselona’nın siluetinde sarsılmaz bir etki yaratmıştır. Ancak sanılanın aksine şehir planlaması Gaudi’nin yaptığı bir sistem değildir.

 

Yaya odaklı şehir Barselona Romalılardan şimdiye dek tarihsel gelişme neticesinde pek çok farklı mimari yapıya bürünmüştür. İspanya’nın en büyük ikinci kenti, Avrupa’nın en güçlü ekonomisine sahip dördüncü kenti olması yönüyle dikkat çeken Barselona, aykırı mimari yapıları ve çeşitli kültürleriyle oldukça farklı bir şehirdir. Otobüsle Avrupa Turu programlarımızın da en keyifli rotalarından da bir tanesidir.

Yaya Odaklı Şehir Barselona | Tourbulance | Otobüsle Avrupa Turu
Yaya Odaklı Şehir Barselona
Barselona Şehir Tarihi

Kentin şimdiye kadar geçen süreçte yaşadığı değişimlere bakarsak ilk yerleşimlerin Neolitik Çağ’a dek uzandığını görürüz. Şehrin bulunuşu ile alakalı henüz kesinliği kanıtlanmamış çeşitli rivayetler vardır. Yazılı kaynaklara göre Romalılar Barselona’yı MÖ. 1. yüzyılın sonlarında keşfetmiştir. Romalıların Barcino olarak adlandırdıkları kent surlarla çevrilmiştir. Günümüzde surlardan geriye kalan kalıntıları Ciutat Valle adlı eski şehir bölgesinde görmek mümkün.

 

Yaya odaklı şehir Barselona ve kent mimarisine baktığımızda şehir planlamasında yaşanan köklü değişimlerden birisi ünlü mimar Ildefons Cerdà tarafından yapılmıştır. Katalanca’da genişletme anlamına gelen Eixample girişimini gerçekleştiren mimar, ünlü grid sisteminin arkasındaki fikir babasıdır. Sağlıklı, esnek hareket alanı sağlayan, yeşillik imkanlarına yakın, gün ışığı ve havalandırma imkanlarından en iyi şekilde yararlanılan bir şehir yapısı planlayan mimar, bu doğrultuda tek tip yapılaşma modelini tasarlamıştır. Bu sayede sınıfsal ayrışmanın önüne geçmek isteyen mimar, monoton bir şehir yapısı, pek çok binanın birbirine benzemesi, sembolik yapıların eksik olması ve kent ruhunun kaybolması gibi sebeplerden dolayı eleştirilmiştir.

 

Yaya odaklı şehir Barselona’da binalar kesikli köşeli tasarıma sahiptir. Bu sayede buharlı tramvayın bloklar arasında rahatça dolaşması planlanmıştır. Ancak yaya yolunun sürekli araçlarla kesilecek olmasından dolayı bu da eleştirilmiştir. Son olarak nihai tasarımına ulaştırılan süperbloklar ile yaya yollarının sürekliliği artırıldı. 9 bloğun birleşimi ile oluşan büyük ölçekli sistemler sayesinde Barselona kelimenin tam manasıyla bir yaya şehri oldu. Keyifli yürüyüşlerin yapılmasına olanak sağlayan Barselona’da, ünlü mimarın düşündüğü doğrultuda bloklar yeşil alanların da bulunduğu ideal yaşam alanları yapılması hedefleniyordu. Ancak geçen zaman içerisinde yeşil alan oranı giderek düşmüş ve maalesef bu hedeflere tam anlamıyla ulaşılamamıştır.

 

5 yıl süre ile yapılan çalışmalar neticesinde yaya odaklı şehir planlamasının önündeki tüm engeller kaldırılarak Superilla olarak tanımlanan şehir planlaması Barselona’da tasarlanmış oldu. Böylece Barselona şehri Avrupa’nın en yaya odaklı şehirlerinden biri olup yaya dostu mimarisi ile her yıl gelen çok sayıda turistin de ilgisini çekmektedir. Tourbulance Otobüsle Avrupa Turu programları Barselona’ya en uzun süreyi ayıran Büyük Avrupa Turu programlarıdır.

 

Benzer Yazılarımız

Fransız Rivierası’nın Başkenti, Büyülü Şehir Nice

 

 

HEMEN BAŞVUR

 

Yorum

E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır. Doldurulması gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.