Anasayfa

Kuzey Makedonya Gezilecek Yerler

İçerik

Kuzey Makedonya gezilecek yerler günümüzde birçok turistin oldukça ilgisini çeker. Doğal ve tarihi birçok güzelliğe sahip olan ülkede özellikle Osmanlı’dan kalma birçok ize rastlamak mümkündür. 1991 yılında Yugoslavya’dan ayrılarak bağımsızlığını elde eden Kuzey Makedonya birçok ülkeden turist akınına uğramaktadır. Avrupa genelinde düzenlenen otobüs turları sayesinde birçok ülkeyi görmek istediğiniz takdirde Kuzey Makedonya’yı da listenize ekleyebilirsiniz. 

Yaklaşık olarak 2 milyon nüfusa sahip olan ülkenin başkenti ve en büyük şehri Üsküp şehridir. Birçok farklı gezi noktası bulunan ülkeyi ziyaret etmek istediğinizde birçok alternatif ile karşılaşabilirsiniz. Hem tarihi hem de doğal güzellikleri yönüyle oldukça zengin olan ülkenin konaklama ve mutfak kültürü de oldukça iyi düzeydedir. Bundan dolayı ziyaretçilerin bilmesi gereken en önemli unsurlardan birisi nerelerde konaklayabileceklerini bilmektir. 

Bununla birlikte turlara katıldığınız takdirde kuzeye Makedonya gezilecek yerler konusunda çok daha avantajlı olabilirsiniz. Böylelikle tur şirketlerinin hem konaklama hem de yeme içme gibi konularda sizlere destek verdiğini de unutmamak gerekir. Kuzey Makedonya’yı ziyaret etmek istiyorsanız aşağıdaki lokasyonları tek tek ziyaret edebilir ve listenize ekleyebilirsiniz.

 

Başkentteki Eski Osmanlı Çarşısı

Üsküp çarşısı Makedonya’nın Üsküp şehrinde yer alıyor. Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalan çarşı şehrin kuzey tarafında yer alır. 7 yüzyıldan bu yana hizmet veren çarşı tarihi açıdan oldukça önemli bir lokasyondur. Üsküp için de önemli tarihi simgelerden biri olduğu söylenebilir. Çarşı aynı zamanda Balkanların da en çok nam salmış çarşılarından biridir. Bu çarşı hem Taş Köprü hem de Üsküp kalesi ile sınır komşusu olacak şekilde konumlanmıştır. 

 

Tarihi Taş Köprü

Taş Köprü (Kameni Most) Vardar nehri üzerinde yer alır. Üsküp şehir merkezinde bulunan bu köprü Osmanlı döneminden kalmadır. Üsküp simgelerinin en önemlileri arasında yer alan Taşköprü tarihi değeri en yüksek yapılar içerisindedir. Burası Fatih köprüsü ya da Fatih Sultan Mehmet köprüsü olarak da isimlendirilir. Köprünün genel özellikleri hakkında ise şunlar söylenebilir:

  • 1451 1469 yıllarında 2 Mehmet’in himayesi altında yaptırılmıştır.
  • Köprüden Alaca camii vakıfnamesin de detaylı olarak da söz edilmiştir.
  • Mimar Sinan tarafından yaptırıldığı da belirtilmiştir.
  • Köprünün 13 kemer gözü bulunur nokta aynı zamanda merkeze doğru genişleyen ve yükselen bir yapısı vardır.

Bunun yanında köprünün uzunluğu 220 metredir. Kemer açıklıkları açısından ise en küçük açıklığın 4,05 metre en büyüğün ise 13,48 metre olduğu söylenebilir.

 

Antik Dönem Kenti

Ohrid’in eski şehri oldukça merak edilen lokasyonlar arasındadır. 42.000 kişilik nüfusu ile birlikte Kuzey Makedonya’daki en büyük 8 şehir olarak bilinmektedir. Ohri Gölü’nün kenarında bulunan ve Arnavutluk sınırını oldukça yakın lokasyonda yer alan şehir turizm kenti olarak bilinmektedir. Oldukça iyi bir şekilde muhafaza edilen eski kent orta çağ dönemine dair birçok hisar ve kiliseyi günümüze ulaştırmıştır. 

Aynı zamanda Balkan ülkelerinden gelenleri değil tüm Avrupa’dan ve Asya’nın birçok ülkesinden gelen yabancıların ilgisini çekmektedir. UNESCO 1979 senesinde Ohri Gölü’nü Dünya mirası listesine eklemiştir.1 yıl sonra ise Ohri şehri UNESCO Dünya mirası listesine giren yerler arasında bulunur.

 

Görsel Güzelliğiyle Bilinen Manastır

Sveti Naum manastırı Ohri gülünün Güney kıyısında bulunan manastır Arnavutluk sınırlarına oldukça yakındır. Kuzey Macaristan gezilecek yerler arasında ilk sırada gelen manastır tipik bir Bizans mimarisi ile günümüze kadar ulaşmıştır. Burası özellikle duvar resimlerinin ve simgelerinin yoğun olarak kullanıldığı mimari yapılar arasındadır. Aynı zamanda Ohri St. Naum kalıntılarını da barındıran bir lokasyondur.

 

Doğal Göl

Prespa Gölü doğal güzellikleri görmek isteyen kişilerin oldukça doğal güzellikleri görmek isteyen kişilerin ilgisini çekebilecek bir alandır. Burası balkanlarda Kuzey Makedonya Arnavutluk ve Yunanistan arasında bulunan tatlı su gölü olarak bilinir. En temel özellikleri hakkında ise şunları söylemek mümkündür:

  • Balkanlardaki en yüksek tektonik göller arasında bulunur.
  • 190 kilometre karesi Kuzey Makedonya’da yer alır.
  • 84.8 kilometrekaresi Arnavutluk’ta bulunur.
  • 38.8 kilometrekaresi Yunanistan’a aittir.

Bununla birlikte gölün Yunanistan’da olan tarafında uzun yıllar nüfus son derece seyrek kalmıştır. Günümüzde ise birçok turistin görmek istediği lokasyonlar içerisinde bulunur.

 

Antik Tiyatro Kalıntıları

Ohrid Antik tiyatrosu Helenistik ve eski Roma döneminden kalmış bir tarihi mekandır. Burası Varos adlı eski bölümünde bulunur. Ohrid antik tiyatrosu birçok yabancı sanatçının katıldığı Ohrid festivali de dahil olmak üzere birçok etkinlikte kullanılan antik tiyatrolar içerisinde yer alır. Milattan önce 2 yüzyılda Helenistik dönemin mimari yapısına uygun şekilde inşa edildiği söylenebilir. Aynı zamanda Roma İmparatorluğu’nun bu bölgede hakimiyet sürmesi nedeniyle tiyatro 4.000 metrekare olacak şekilde genişletilmiştir.

 

Tarihi Kale

Üsküp kalesi olarak da bilinir. Kuzey Makedonya’nın başkenti olan Üsküp’te bulunan tarihi bir kaledir. Aynı zamanda şehrin eski alanında bulunur ve vardırın kuzeyinde konumlanmıştır. Kale bununla birlikte Üsküp’ün arma ve bayrağında yer alan önemli simgeler içerisindedir.

 

Doğal Park ve Manzara

Mavrovo Ulusal Parkı Kuzey Makedonya’nın Mavrova bölgesinde yer alan bir parktır. Milli bir park olduğu için de oldukça ilgi çeker. Aynı zamanda ülkede bulunan 3 milli parkın en büyüğü olduğu söylenebilir. Mavrova’nın batısında yer alan bu Park 1949 yılında kurulmuş ve ziyarete açılmıştır.

 

Tarihi Müze ve Eserler

Üsküp Arkeoloji Müzesi, müze ziyareti seven kişilerin ziyaret etmesi gereken mekanlardandır. Üsküp’le 2014 yılında hizmete girmiş olan müze 6.000 metrekarelik alanıyla 3 katlı bir yapı olarak inşa edilmiştir. Koleksiyonu içerisinde orta çağ’a kadar birçok farklı tarih dönemine ışık tutabilecek 6 binden fazla obje sergilenmektedir. Özellikle Kuzey Makedonya gezilecek yerler arasında mutlaka görülmesi gereken yerler içerisinde bulunur.

 

Doğal Mağara ve Oluşumlar

Matka Kanyonu Doğal ortamlarda bulunmayı tercih eden kişilerin gezi listelerinde bulundurmaları gereken yerlerden biridir. Üst küpün batısında yer alan matka kanyonu yaklaşık 500 hektar alan kaplar. Aynı zamanda Kuzey Makedonya’nın en popüler açık hava destinasyonlarından biridir. Bununla birlikte alan içerisinde birkaç manastır bulunması ziyaretçilerin oldukça ilgisini çeken faktörlerden biridir. Ülkedeki en eski yapay göl olduğu da söylenebilir.

× Rezervasyon Oluştur