Anasayfa

Sırbistan Gezilecek Yerler

İçerik

Sırbistan gezilecek yerler açısından oldukça ilgi çeken ülkeler arasındadır. Günümüzde hem Türkiye’den hem de dünyanın birçok ülkesinden ziyaretçiye ev sahipliği yapan Sırbistan Batı Balkanların en önde gelen ülkeleri arasında yer alır. Hem tarihi hem de jeopolitik konumu nedeniyle en önemli ülkelerden biri durumundadır. Bununla birlikte Sırbistan ve Türkiye arasında sadece pasaport ve kimlikle seyahat edilebiliyor olması bu ülkeye olan talebin Türkiye açısından artış göstermesini sağlamıştır. 

İki ülke arasında pasaport ve kimlik kullanılabilmesi gibi yasal düzenlemelerin yapılmasından sonra oldukça fazla ziyaretçiye kapılarını aralamış ülkelerdendir. Bununla birlikte Avrupa’nın birçok ülkesini otobüs turları ile görmek isteyen kişiler için Sırbistan’da önemli bir uğrak noktasıdır. 

Eğlenceli gezi ortamında Sırbistan’ın tarihi ve doğal güzelliklerini görebilir ve çok daha eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Avrupa kıtası içerisinde ve Balkan Yarımadası olarak bilinen bölgenin orta noktasında yer alan Sırbistan Bulgaristan ve Romanya ile komşudur. Güneyde ise Makedonya ve Arnavutluk batıda ise Bosna Hersek Hırvatistan ve Karadağ ile komşu bir ülkedir. Gezilmesi gereken yerler arasında şunları saymak mümkün olur.

 

Başkentteki Tarihi Kalemegdan Kalesi

Kalemegdan Belgrad şehrinin en büyük parkıdır. Aynı zamanda şehrin en önemli tarihi yapısı olarak bilinir. Stari Grad ilçesinde yer alan Park sava ve Tuna nehirlerinin kesişiminde yer alır. 125 metrekarelik bir tepede bulunan kale turizm açısından oldukça önem taşır. İsmini Osmanlı döneminden alan kale gezi rotası içerisinde son derece önemli yapılardan biridir. Park aktivitelerinin ve festivallerin düzenlendiği alan aynı zamanda bisiklet sürülebilecek alanlara da sahiptir. 

 

Etkileyici Ortodoks Katedrali

Aziz Sava Katedrali son derece etkileyici bir görünüme sahiptir. Başkent Belgrad şehrinde bulunan ketadral Sırf Ortodoks Kilisesinin kurucusu olan Sava’ya adanmıştır. Katedral hakkında şunları söylemek mümkündür:

  • Şehrin en önemli simgelerinden biridir. 
  • Dış görünüş olarak Ayasofya’yı andıran bir kilisedir. 
  • Şehrin en işlek yeri olan Slavija Meydanı’na çok yakın bir lokasyonda yer alır. 
  • 10 bin kişilik kapasitesi vardır. 

Bunların yanında Balkanların da en büyük Ortodoks Kilisesidir. 

 

Bohem Sokak ve Eğlence Bölgesi

Skadarlija Sırbistan gezilecek yerler arasında son derece önemli noktalardandır. Aynı zamanda Skadarlija kent merkezinde yer alan sokak Sırp mutfağını tadabileceğiniz birçok restoranlara da ev sahipliği yapmaktadır. Arnavut kaldırımların döşendiği bu sokakta tarihi yapıların tamamı çeşitli işletmelere çevrilmiştir. Bu nedenle de Bohem Mahalle adını almıştır. 

 

Antik Roma Kalıntıları

Gamzigrad- Romliana Roma döneminden kalma saray ve tapınakları ile UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yerini almıştır. Sırbistan gezisinde sırasında hemen herkesin görmesi gereken bu alan arkeolojik bir sit alanı. Tuna Nehri’nin güneyinde yer alan Zajecar şehri yakınlarında bulunan kalıntılar tarihi mekan gezmek isteyen kişilerin bir hayli ilgisini çekmektedir. Ana alan 40 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. 

 

Tarihi Manastır ve Freskler

Studenica Manastırı, birçok manastır modelinin üzerine inşa edilen bir yapıdır. Oldukça ünlü bir yapı olan manastır döneminin dini işlerinin yürütüldüğü bir yer olmakla kalmamış aynı zamanda kültür ve sağlık merkezi olarak da işlevini yerine getirmiştir. Batı Romanesk ve Doğu Bizans geleneklerinin etkisini birleştiren yapı Raska Okulu olarak bilinen bir mimari tarza sahiptir. 

 

Eski Sırp Başkenti ve Kalesi

Novi Sad ve Petrovaradin Kalesi, Sırbistan’ın Vojvodina Özerk Bölgesi’nin başkenti olan Novi Sad’da bulunur. Tuna Nehrine bakan tarafta bulunan kalenin güney bölümünün yapımı 1692 tarihinde başlamıştır. Bununla birlikte devlet korumasında olan önemli mekanlar arasında bulunur. 

 

Göz Alıcı Doğa Manzaraları

Tara Ulusal Parkı, ülkenin en önemli ve güzel dağlarından biridir. Uzun iğne yapraklı ormanların bulunduğu doğa manzaraları sunan park Sırbistan ve Avrupa’nın en sık ormanlarını barındırmaktadır. Birden fazla bitki türünü de içine alan orman doğa severlerin en önemli uğrak noktaları arasında yer almaktadır. Özellikle burada çok çeşitli mantar türlerine de rastlamak mümkündür. 

 

Tarihi Şehir ve Kalesi

Niş ve Niş Kalesi, Sırbistan için önemli şehirlerden biridir. Burası Belgrad ve Novi Sad sonrasında gelen üçüncü büyük şehirdir. Şehirde bulunan kale ise yabancı turistlerin mutlaka görmek isteyebileceği bir yapıdır. Bulgaristan sınırına yakın bir lokasyonda bulunan şehir uluslararası kara yolu güzergahında yer aldığından ulaşımda son derece rahattır. 

 

Kültürel ve Tarihi Müze

Sırbistan Ulusal Müzesi, hem Avrupa’nın hem de Yugoslovya’da yetişen önemli ressamların eserlerinin sergilendiği bir müzedir. Sanata ilgi duyan kişiler Sırbistan gezilecek yerler listesine müzeyi ekleyebilir ve belirli saatler arasında rahatlıkla ziyaret edebilirler. Cumhuriyet Meydanında yer alan müze Klimt, Van Gogh, Rubens gibi ünlü ressamların eserlerinin sergilendiği bir mekandır. 

 

Eşsiz Kaya Oluşumları ve Manastırlar

Demirkapı Millî Parkı, Doğu Sırbistan’ı ziyaret eden kişilerin görmesi gereken yerlerdendir. Burası Romanya sınırına kadar 100 kilometre boyunca uzanır. Avrupa’nın da en uzun ve yüksek geçici olarak bilinen Djerdap Geçidinin de olduğu parktır. Heybetli doğası ile görenleri kendine hayran bırakan milli park ziyaretçilerine farklı aktivite olanakları sunmaktadır.

× Rezervasyon Oluştur