Anasayfa

Viyana Gezi Rehberi

Yüzyıllar boyu Habsburg Hanedanı’nın yerleşim yeri olmuş, bu süre boyunca Avrupa’nın kültürel ve politik merkezi haline gelmiş bir şehir Viyana. Viyana Gezi Rehberi yazımızda gezilecek yerler, yeme içme kültürü ve gece hayatından bahsedeceğiz.

İçerik

Yüzyıllar boyu Habsburg Hanedanı’nın yerleşim yeri olmuş, bu süre boyunca Avrupa’nın kültürel ve politik merkezi haline gelmiş bir şehir ViyanaViyana Gezi Rehberi yazımızda gezilecek yerler, yeme içme kültürü ve gece hayatından bahsedeceğiz.

Viyana Gezilecek Yerler

Avusturya’nın dokuz eyaletinin yüzölçümü bakımından en küçüğü olmasına rağmen yaklaşık 2.000.000 kişi Viyana’da yaşamaktadır, ki bu da Avusturya nüfusunun 4/1 demektir. Nüfus bakımından Viyana, Avrupa Birliği’nin en büyük 10. şehridir. Coğrafi konumu ve bir çok imparatorluğa yıllarca başkentlik yapmış olmasından dolayı gerek mimari gerekse kültürel açıdan Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biridir. Ayrıca toplamda yedi defa “Dünyanın en yaşanabilir şehri” seçilmiştir. Viyana Gezi Rehberi yazımızda Viyana’da gezilecek ve görülecek yerleri sizler için derledik.

Viyana Gezi Rehberi
Viyana Gezi Rehberi

Aziz Stefan Katedrali

Aziz Stephan Katedrali (Stephansdom veya Domkirche St. Stephan zu Wien) Viyana‘nın kalbi Stephansplatz’de yer alıyor. Katedral her yıl dünyanın dört bir yanından iki milyondan fazla ziyaretçi ağırlıyor. 1147 yılında yapılan ve Viyana’nın en önemli simgesi olan katedral, Avusturya’nın ve Avrupa’nın en önemli yapılarından biri. Üzerinde bulunduğu meydana kendi adını veren katedralin Güney Kulesi’ne çıktığınızda muazzam bir Viyana’nın manzarasıyla karşılaşıyorsunuz.

Viyana’nın özgürlük simgesi olarak görülen Aziz Stephan, tarih boyunca pek çok savaş ve yangın atlatmış. Defalarca restore edilen katedral Osmanlı’nın Viyana kuşatmaları sırasında, halkın sığınağı haline gelmiş. Öyle ki yıllar süren çalışmalarla dünyanın en yüksek dördüncü gotik katedrali olan binanın kulesi yeniden beyaz olan orijinal rengine döndürülmüş.

Aziz Stephan’da Katedrali’nin üzerindeki Türk Çanı (Pummerin Çanı) ise, ikinci Viyana kuşatması sırasında Osmanlı ordusunun geri çekilmesiyle ardında bıraktığı mühimmatların eritilmesiyle oluşturulmuş. Askeri toplar, gülleler, kılıçlar ve diğer asker malzemelerden oluşan bu malzemeler, Viyana Başrahibi Franz Ferdinand Freiherr von Rummel’in isteği ve İmparator Birinci Joseph emri ile 1711’de çan ustası Johannes Achamer’e yaptırılmış. Devasa Pummerin Çanı 1712’de Stephan Aziz Katedrali’nin güney kulesine monte edilmiş.

Graben Caddesi

Önceleri sebze meyve pazarı olan Graben Caddesi şimdilerde güzel butiklerin, hediyelik eşyacıların ve sokak kafelerinin bulunduğu bir yer haline gelmiş. Graben Caddesi’nin tam ortasında bir Veba Anıtı yer almaktadır. Eskiden vebalıları bu caddenin altına gömdükleri için Veba Anıtı’nı da buraya yapmışlar.

Graben’in sonundan sola döndüğünüzde yolun sonunda Habsburgların kışlık sarayı Hofburg Sarayı görünür. Channel, Dolce Gabana ve diğer lüks alışveriş mağazalarının arasından yolun sonuna  kadar yürürseniz sağ tarafınızda sarayın pastacısı meşhur Demel Pastanesi‘ni görürsünüz. Demel Pastanesi’nden bir Apfelsturdel yemek şart.

Hofburg Sarayı

Hofburg Sarayı, Viyana’nın imparatorluk sarayıydı ve I. Dünya Savaşının sonuna kadar Avusturya hükümdarlarının merkeziydi. Avrupa tarihinin çok önemli bir parçasının yazıldığı yer olan Hofburg Sarayı, 700 yıllık mimarlık tarihinin de farklı izlerini taşıyor. Yaklaşık 60 hektarlık devasa bir boyuta sahip olan sarayın içinde bulunan avlular, meydanlar ve bahçeler ile adeta şehir içinde şehir görünümünü yansıtıyor. 18 bina, 19 avlu, 2,600 oda ile ziyaretçileri uzun soluklu bir keşif bekliyor. İmparatorluk EvleriSisi Müzesi ve Gümüş koleksiyonları ayrı olarak ya da uzun bir ziyaretin parçaları olarak görülebilir.

Hofburg Sarayı daha çok kışlık malikane olarak kullanılırken Schönbrunn Sarayı yazlık olarak tercih edilmiştir.

Schonbrunn Sarayı

Schönbrunn Sarayı, Viyana şehir merkezinin yalnızca birkaç kilometre batısında yer alan, kentin olduğu kadar Avrupa’nın da en güzel yapılarından biri. 18. yüzyılın başlarında, dev bir park alanının içerisine yapılan saray, günümüzde de bu özelliği ile Avusturya’nın en önde gelen turistik yerlerinden.

Avusturya’nın en önemli kültürel anıtlarını barındıran Schönbrunn Sarayı, 1569’da İmparator II. Maximillian’ın burada yazlık ev olarak kullanmak üzere yaptırdığı bir saray. Türklere karşı kazanılan zaferin ardından 1683’te İmparator Leopold, bu bölgede bir imparatorluk sarayı yapılmasını istemiştir. Bu sarayın, Klatterburg olarak da bilinen ve o dönemde Paris’teki Versay Sarayı ile kıyaslanacak bir güzellikte olmasını umuyordu. Ancak onun yerine daha mütevazı Barok bir Schönbrunn Sarayı yapıldı. 1441 odası ve evleriyle 1696-1730 arasında yapımı tamamlanan saray kısa bir süre sonra Habsburg hükümdarı Maria Teresa için bir ev haline dönüştürüldü.

Ring Caddesi – Parlamento Binası – Belediye Sarayı (Rathaus)

Şehrin içerisinde adından da anlaşılacağı gibi tam bir daire şeklide ünlü olan caddedir. Daire içerisini İç Şehir’in oluşturduğu bu meşhur cadde üzerinde görülecek çok önemli noktalar bulunmaktadır.

Cadde üzerindeki Viyana Parlamento Binası, yüz yılı aşkın tarihçesinde değişik parlamenter kurumları barındırmıştır. İlk olarak Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun Avusturya kısmının parlamentosu olan İmparatorluk Meclisi’ne ev sahipliği yapmıştır. Bina, 1874 ve 1884 yılları arasında mimar Theophil Hansen’in tasarımına göre inşa edilmiştir. İkinci Dünya Savaşı döneminde bina, bombardıman sonucu ağır hasar görmüştü ve mimarisi yarısına yakın tahrib edilmişti. 1956 yılına kadar yeniden inşa edilmiştir; Milli Meclis Genel Kurul Salonu’na modern ve işlevsel bir üslubla yeni şekil verilirken; bina kamuya açık odaları ve dış görüntüsü, büyük ölçüde orijinaline sadık kalınarak yenilenmiştir.

Belediye Sarayı (Rathaus), Rathausplatz‘da yer alan bu neo-gotik yapı 1883 yılında inşa edilmiştir ve Viyana siyasi hayatının kalbidir. Viyana Belediye Başkanı‘nın ikametgahı ve ayrıca halka açık etkinliklerin düzenlendiği önemli bir yerdir. Ayrıca, içerisinde Viyana Şnitzel veya Elma Strudel gibi geleneksel Viyana yemeklerinin tadına bakabileceğiniz bir restoran da bulunmaktadır.
Binaya giriş ücreti yoktur ve ücretsiz rehberli turlar organize edilmiştir, ancak bunlar yalnızca Almanca’dır. Bunun yerine çok dilli bir sesli rehber de tercih edebilirsiniz.

Noel döneminde Belediye Sarayı önünde Noel pazarları bulunmaktadır. Sık sık kalabalık olsa da burada bir paten pisti de yer alıyor. Bütün alan aydınlatılmış, güzelce dekore edilmiştir ve bu bayram atmosferini her karışında hissedebilirsiniz.

Volkstheater

Volkstheater Binası, Neubau’da 1889 yılında Alman Tiyatrolar Birliği tarafından mimar Ferdinand Fellner’e yaptırılmıştır. Devlet Tiyatrosu sanılsa da aslında özel bir firma tarafından yönetilmektedir. 14 Eylül 1889’da Ludwig Anzengrubers’in oyunu Der Fleck auf der Ehr ile açılışı yapılmıştır. 1901, 1907 ve 1911 yıllarında yapılan çalışmalarla bina genişletilmiştir. II. Dünya Savaşı sırasında, 1945 yılında Viyana’daki çoğu bina gibi bombalara hedef olmuş, sonrasında tamir edilmiştir. İlk yapıldığında 1.900 kişilik olan salonu çeşitli sebeplerden günümüzde 1.148 kişiliktir.

Burgtheater

Şehrin en görkemli yapılarından biri olan tiyatro binası, 2. Dünya Savaşı’nda tamamen yıkılmış olmasına rağmen, daha sonra mimarisine sadık kalınarak, üstelik son teknolojik sistemle donatılarak tekrar yapıldı. Burgtheater, içinde büyük kültürel aktivitelerin gerçekleştirilebilmesi için bir festival atmosferi sağlar. 80 sanatçı, burada değişik oyunlar sergiliyor. Binanın güzel cephesi, Goethe ve Schiller gibi ünlü yazarların beyaz mermerden yapılan henüz yeni temizlenmiş heykeliyle ve sevgi ve nefreti tanımlayan figürlerle süslenmiş.

Votiv Kilisesi

1854 yılında proje yarışması açılmış ve 75 proje arasından henüz 26 yaşında genç bir mimar olan Heinrich Ferste’in projesi seçici kurul tarafından beğenilmiş ve inşaası başlanmıştır. Ring Caddesi üzerinde bulunan Votiv Kilisesi, İmparator I. Franz Joseph’in kardeşi Ferdinand Maximilian’ın çağrısı üzerine yaklaşık 300.000 vatandaşın bağışı ile halktan para toplanarak inşaa edilmiştir.

Mozarthaus

Buranın diğer adı: Figaro House. Wolfgang Amadeus Mozart: 1784-1787 yılları arasında, 3 yıl boyunca burada yaşamış. Mozart, günümüzde müzeye dönüştürülen bu evde: birçok piyano ve korno konçertosu ve çeşitli sonatlar bestelemiştir. Ama en ünlü bestesi: “Figaro’nun Düğünü” operasıdır. Müze: 2006 yılı başlarında, Mozart’ın doğumunun 250. yılı kutlamaları nedeniyle, tamamen yenilenmiştir. Yapıda: 4 oda, 2 özel ofis ve mutfak var.

Avusturya başkentinde birkaç yıllık yaşamda olağanüstü besteci düzinelerce daire değiştirdi. Orijinal mobilyalar yalnızca günümüze kadar Domgasse 5 adresindeki dairelerde mevcuttu. Bestecinin yaşadığı eşsiz tarihi daireler binanın zemin katında bulunmaktadır. Daha sonra, Mozart‘ın eseri ve Viyana tarihi için üç katlı tarihi evin tamamı yeniden müzeye dönüştürüldü.

Belvedere Sarayı

Belvedere Sarayları ya da bilinen adıyla “Belvedere” iki sarayın birleşmesinden oluşan Viyana’nın en değerli yapılarından biri. Hiç kuşkusuz Viyana’nın en çok ziyaret edilen tarihi yerlerinden olan Belvedere Sarayları, Prens Eugene için yapılan iki Barok saraydan meydana geliyor. Avusturya’nın en önemli sanat koleksiyonlarının yer aldığı saray, Orta Çağ’a ve Avusturya Barok dönemine ait eserlerin yanı sıra on dokuz ve yirminci yüzyıllara ait Avusturya sanatının önde gelen çalışmalarına da ev sahipliği yapıyor.

Hiç evlenmeyen Prens Eugene’nin ölümünün ardından saray İmparator Franz Ferdinand’a satıldı. Tahtın tek varisi olan Ferdinand, 1894 ile 1914 arasında Belvedere’de yaşadı ve buradan Saraybosna’ya seferler düzenledi. Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasına neden olan suikastla hayatını kaybetti.

Kelebek Evi – Schemtterlingshaus

Viyana Kelebek Evi aslında yapay bir ortamdır yani bir seradır. Ama o kadar güzel yapılmıştır ki gerçeğinden ayırt edemezsiniz. Ortam doğal yağmur ormanları şeklinde dizayn edilmiştir ve her yer son derece renklidir. Etrafta serbestçe dolaşan rengarenk ve birbirinden güzel bir sürü tropik kelebek vardır. Kelebekler bu alanda özgürce uçuşurlar. Onlara zarar vermek kesinlikle yasaktır.

Hundertwasser Evi

Hundertwasser Evi, Avusturya ‘nın başkenti Viyana ‘ da bulunan ve tasarımı Avusturyalı sanatçı Friedensreich Hundertwasser tarafından yapılmış olan bir apartmandır.
Viyana Belediyesi’nin 1983-1986 yıllarında yaptığı birçok belediye evinden farklıdır. Diğer evlerden en büyük farkı binanın hiçbir yerinde düz öğe kullanılmamış olması ve resimlerinde de görüldüğü gibi dış yüzeyinin rengarenk olmasıdır.

Opera Binası

1869’da Mozart’ın Don Giovanni adlı eseriyle açılışı yapılan Avrupa’nın olduğu kadar dünyanın da en değerli operası olan Viyana Devlet Opera Binası (Wiener Staatsoper), yılda yaklaşık altmış opera ve bale sunumunun gerçekleştirildiği, Viyana’nın müzik kültürünü gözler önüne seren bir yapı. İkinci Dünya Savaşı’nda ağır hasar gören ve on yıl içerisinde yeniden inşa edilerek, çağın teknolojik desteğinin de eklendiği bina, 5 Kasım 1955’te Beethoven’ın Fidelio’su ile bir kez daha açılmış. Yalnızca Noel ve Paskalya dönemlerinde birer gün kapalı olan operada, her gün her saat bir sunum bulunuyor.

Viyana Şehir Parkı

Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunan bir parktır. 65.000 m²’lik Stadtpark, Viyana’nın Landstrasse ile Innere Stadt ilçeleri arasında bulunmaktadır. Park, yerli ziyaretçiler dışında turistler tarafından da çokça ziyaret edilen bir mekandır.

Eski zamanlarda insanların buluşup şehrin ortasında yeşillikler içinde sohbet edebildikleri ve sevilen bir yer olan şehir parkı, eski Viyana Belediye Başkanı Andreas Zelinka tarafından desteklenmiş ve Londra’daki büyük park örnek alınarak Rudolph Siebeck tarafından planlanarak 21 Ağustos 1862’de bitirilmiş ve Viyana’nın halk için yapılan ilk parkı olmuştur.

Müzeler Bölgesi

Amsterdam’da Müzeler Bölgesi, Berlin’de Müzeler Adası derken birçok ülkede olduğu gibi Viyana’da da birkaç müzenin bir arada olduğu Müzeler Bölgesi denen bir alan var. MuseumsQuartier Wien ya da Museumsplatz olarak da biliniyor. Viyana’nın Neubau bölgesindeki alan, hatta Viyana’daki en büyük alana yayılmış kültür merkezi burası. Alanda 12 büyüklü küçüklü tane müze var. Leopold ve MUMOK en çok ziyaret edilen müzelerden.

Viyana Üniversitesi

1365 yılında Avusturya Dükü IV. Rudolf tarafından kurulan Viyana Üniversitesi (Latince adı: Alma Mater Rudolphina), Alman dil ve kültür coğrafyasının en eski üniversitesidir. 71.000 öğrencisi ve 8.000 çalışanı (bunlardan 6000’i bilim adamı) ile Avusturya’nın olduğu gibi Orta Avrupa’nın da en büyük üniversitesidir ve günümüze kadar yapılmış olan dünyanın en iyi üniversite sıralamalarında hep üst sıralarda yer almıştır.

Viyana Üniversitesi‘nde yaklaşık 130 tane bölüm bulunmaktadır. Viyana Üniversitesinin amacı teorik eğitimle pratik araştırma bazlı eğitimi sentezleyerek en yüksek kalitede öğrencilerine aktarmaktır. Viyana Üniversitesi’nin 50’ye yakın enstitüsü bulunmaktadır.

Viyana Üniversitesinin tarihi ana binası 1884 yılında aynı caddede bulunan Avusturya Parlamentosu, Viyana Belediye Binası ve Burg Tiyatrosu‘nun tarihi dokusuyla eşdeğer ve bilimin toplumsal değerini yücelten mimarisiyle mimar Heinrich von Ferstel tarafından yapılmıştır. Günümüzde ana binada Üniversite Yönetimi, Üniversite Ana Kütüphanesi, öğrenci işleri, bazı fakülte ve enstitüler ve Avusturya’nın en büyük amfisi olan Audimax la birlikte birçok amfi bulunmaktadır.

Viyana’da Ne Yenir?

Avusturya Mutfağı, bölgenin yüzyıllarca farklı kültürlerin etkisinde kalmış olması ve yiyecek içecek ustalarının bu farklı kültürlerin tatlarını mükemmelleştirmesi sebebiyle günümüze kadar gelen yiyecek ve içecekleri Viyana’da tatmak vazgeçilmezler arasındadır. Viyana Gezi Rehberi yazımızda Viyana’da tadabileceğiniz lezzetleri sizler için derledik.

Avusturyalılar, özellikle iş günlerinde, kahvaltıyı küçük porsiyonlarla yemeyi tercih ediyor. ‘Schwarzbrot’ bu kahvaltıların vazgeçilmezi olan, çavdar ve buğday unu ile yapılan esmer bir ekmek. Buna ek olarak ‘kornspitz’ ya da ‘semmel’ gibi ekmekler de Avusturya’da popülerliğini sürdürüyor. ‘Mehlspeise’ (tatlı ve pastalar) ise diğer vazgeçilmezleri. Söz konusu kahvaltılıkların ortak noktası, genellikle tereyağı ve reçel eşliğinde yenmeleri.

 • Griessnockerlsuppe: İrmik hamuru çorbasıdır.
 • Rauchfleisch: Dana ya da domuz etinin basitçe tütsülenmiş hali. Sıcak ya da soğuk haliyle sunulabiliyor, yanında genelde yaban turbu ya da bezelyeyle servis ediliyor.
 • Tafelspitz: Tütsülenmiş dana veya domuz etinin bezelyeyle servis edilmesiyle ortaya bir başka geleneksel Avusturya lezzeti.
 • Fiakergulasch: Et yahnisinin üzerine sahanda yumurta ve özel sosis ile birlikte sunulan Viyana usulü bir yemek. Biber ile tatlandırılan sosu ise yemeğe lezzet katmak için birebir.
 • Semmelknödel: Kuru ekmek parçalarının yumurta, süt, soğan ve baharatlarla yoğurularak köfte haline getirilmesi ile yapılan bir yemek.
 • Gekochtes Schulterscherzel: Beraberinde kremalı ıspanak ve patates ile servis edilen haşlanmış et.
 • Geröstete Knödel Mit Ei: Yumurtalı küçük böreklerin, patates püresi, maydanoz ve soğanla servis edildiği yemek.
 • Gansl: Bir çeşit ördek etidir.
 • Laberkase: Sosis kıvamında bir çeşit et olup dana ile domuz etinden yapılıyor. İçeriğinde ise tercihe göre peynir, soğan ve acı biber gibi çeşitli baharatlar da yer alıyor. Omletle veya sade olarak yenebileceği gibi turşu ile birlikte sandviç de yaptırılabilir.
 • Schnitzel: İnce bir dilim bifteğin fırınlanmasıyla elde edilen Schnitzel genellikle bir dilim limon bazen de patates püresi ile servis ediliyor
 • Cordon Bleu: Tavuk ya da domuz etinin içine peynir ve salam konularak panelenip kızartılmış hali. Schnitzel’in aksine daha sulu ve yumuşak.
 • Wirstels: Viyana’nın hemen her köşesinde, cafe ve barlarda görülebilecek sosisler basit, ucuz ve doyurucu atıştırmalıkların başında geliyor.
 • Bosna: Viyana sosisi ile yapılan, soğan ve köri gibi malzemeler de içeren bir çeşit sandviç.
 • Sachertorte: Kayısı reçeli ve dondurma ile süslenmiş çikolatalı kek.
 • Apfelstrudel: Elmalı tart. Elma, kuru üzüm, şeker ve tarçının hafif ve lezzetli karışımı. Avusturya’nın en ünlü tatlılarından.
 • Kaiserschmarrn: İçerisine elma, kuru üzüm, fındık veya fıstık eklenerek hazırlanan, piştikten sonra dilimlenerek pudra şekerine bandırılan bir çeşit pankek.
 • Linzer Torte: Kırılmış badem, reçel ve fındık içi ile yapılan bu enfes turta ayrıca dünyanın bilinen en eski yazılı turta tarifi unvanına sahip.
 • Gugelhupf: Kuru üzümlü bademli kektir.
 • Zwetschgenknödeln: Erik marmelatı içeren hafif küçük börekler.

Viyana’da Ne İçilir?

Viyana’da çok fazla içecek çeşidi bulunmakla beraber en çok tüketilen içecek tabii ki kahvedir. Hatta öylesine çok tüketilmektedir ki bir kahve sözlüğüne ihtiyaç duyulabilir. Espresso ve krema ile yapılan kahveler, alkollü kahveler vb. Viyana Gezi Rehberi yazımızda Floransa’da tadabileceğiniz lezzetli içecekleri sizler için derledik..

 • Elderberry Sryup: Mürver şurubu Avusturya’da çok yaygındır. Yaygın olarak Mürver Çiçeği özünden yapılır. Çeşitli içecekler, yemekler ve hamur işlerinde kullanılır.
 • Radler: Avusturya’da uzun süredir devam eden bir geleneğe sahip bira bazlı karışık bir içecektir. Genellikle Almdudler, Sprite veya limonata ile karıştırılır. Yaz aylarında susuzluk giderici bir içecek olarak çok popülerdir.
 • Hugo: Mürver şurubu, köpüklü şarap, maden suyu, yeşil limon ve nane ile yapılan ve genellikle şarap bardağında servis edilen favori bir kokteyldir.
 • Strum: Fermantasyon sürecinde olan yeni bir şaraptır.Yasalara göre Ağustos – Aralık ayları arasında satılmasına izin verilen beyaz ve kırmızı üzümlerden yapılan bir şarap çeşididir.
 • Punsch / Gluhwein: Noel zamanı çıkan ılık alkollü içecekler. Punsch, çay, baharat, şeker ve rom karışımından oluşur. Gluhwein ise portakal ve tarçın gibi baharatlar içeren sıcak kırmızı bir şaraptır.
 • Spritzer: Popüler bir yaz içeceğidir ve Avusturya’da beyaz şarap ve soda veya köpüklü maden suyu ile yapılır. Aperatif olarak, bir yemekle veya sadece susuzluk giderici olarak tüketilebilir.
 • Aperol Spritz: Aperol ile karıştırılmış bir Spritzer olup portakal dilimi ile servis edilir. Orijinali İtalya’dan olmasına rağmen son birkaç yıl içinde Avusturya’da popüler bir yaz içeceği haline gelmiştir.
 • Kaiserspritzer: Spritzer’in beyaz şaraba ve soda suyuna mürver şurubu eklenerek yapılan geleneksel bir çeşididir.

Viyana Gece Hayatı

Müziğin Şehri olarak tanınan Viyana, klasik müzikten elektronik müziğe kadar her çeşidi barındırıyor. Salaş mekanlardan şık mekanlara aradığınız ne varsa Viyana gecelerinde bulabilirsiniz. Müzikaller, tiyatrolar, operalar ve dans gösterileri meraklıları için de bir çok seçenek mevcut. Viyana Gezi Rehberi yazımızda Viyana’da gece hayatının aktığı mekanları sizler için derledik.

Das Loft Bar & Lounge

Geceleri muhteşem Viyana manzarası eşliğinde içeceklerinizin tadını çıkarabileceğiniz eğlence mekânlarından Das Loft Bar & Lounge, uygun fiyatları ve sunduğu sıcak ortamla Viyana’da balayı tatiline çıkmış çiftler için mükemmel bir seçim.
Leziz yemekler ile mezeleri tadabileceğiniz Das Loft Bar & Lounge, her gün 10:00 – 02:00 saatleri arasında hizmet veriyor ama yemek servisi belirli saatlerle sınırlanmış.

Jazzland

Sakin ve nezih bir atmosfere sahip bir caz barda, şehrin en yetenekli müzisyenlerinin oluşturduğu ritim ve melodilerle kulaklarınızın pasını gidermek istiyorsanız Jazzland’a bir akşamınızı ayırın. Tarihi 500 yıldan eskiye giden bir yapının içine konumlanmış Jazzland, uygun fiyatları ile pazar günleri hariç her gün saat 19.00’da kapılarını ziyaretçilerine açıyor. Canlı müzik ise 21.00’dan sonra başlıyor.

Grelle Forelle

Elektronik müzik hayranları için Grelle Forelle, Viyana’da görülmesi gereken yerlerden. Yeraltı mahzeni atmosferinde, büyüleyici led ışık sistemi eşliğinde dönemin en hit parçalarını dinleyerek dans etmek istiyorsanız Grelle Forelle’yi Viyana şehir rehberinize not edebilirsiniz. Kapılarını 05.30’da kapatan Grelle Forelle, 21 yaş altındakileri içeriye kabul etmiyor. Ayrıca kalabalık erkek gruplarının ve özel etkinliklerde davetiyesiz kişilerin girişine izin verilmiyor.

Chelsea

Öğrencilerin takılmayı çok sevdiği Chelsea, şehrin popüler müzik gruplarının sahne aldığı, özellikle hafta sonları içeriye girmenin çok zor olduğu bir bar.

B72

Viyana’nın en bilindik gece kulübü. Herkes tarafından bilinir. Turistler de ilk olarak burayı ziyaret eder. Fiyatlar oldukça uygundur. Giriş ücreti 5-10 euro arasında değişmektedir. Genellikle yabancı popüler müzikler çalar. Viyana‘da gece kulübü sorsanız herkes ilk olarak burayı işaret eder.

Young & Wild

Elektronik müzik seviyorsanız hemen Young & Wild’e gidin. Dünyanın en iyilerinden birisi olarak bilinen bu gece kulübünde gerçekten eğlence anlayışı çok farklı. Alkol fiyatları da uygun.

Mosaique

Öğrencilerin gece kulübü. Gençler özellikle burayı tercih ediyor. Uygun fiyat, güzel performans. Haftanın her günü doludur. Özellikle Cuma günleri çeşitli etkinlikler düzenlenir.

Loop

Biraz lüks bir gece kulübü denilebilir. Daha çok elit kesimin takıldığı bu gece kulübünün bar kısmı da mevcut.

Diğer şehir rehberleri için Şehir Rehberi sayfamıza göz atabilirsiniz…

× Rezervasyon Oluştur