Anasayfa

Kafka’nın Evi Prag

Otobüsle Avrupa Turu programlarımızda Kafka'nın evi Prag'ı geziyoruz. Prag'da gezilecek yerler ve Prag'da görülmesi gereken yerler.

İçerik

Bu yazımızda sizlere otobüsle Avrupa Turu programlarımızda olmazsa olmaz rotalarımızdan biri olan masallar şehri ve ünlü yazar Kafka’nın evi Prag ve gezilecek yerlerden bahsedeceğiz.

 

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri olan Prag, Vltava Nehri üzerinde bulunmaktadır. Şehir tarihsel dokusundan hiç kayıp vermeden güzelliğini yıllardan beri korumaktadır. Bu bakımdan Orta Çağ zamanlarından kalmış gibi görünen Prag, Altın Kent, Avrupa’nın Kalbi ve Şehirlerin Anası gibi isimlerle anılmaktadır. Orta Avrupa’da en dikkat çekici ve en romantik şehirlerinden biri olan Prag, aynı zamanda dünyaca ünlü yazar Franz Kafka’nın da doğduğu ve yaşamını sürdürdüğü şehirdir. Prag şehrinin belki de en öne çıkan özelliklerinden birisi de budur. Şehre gittiğinizde hemen her yerde Franz Kafka’nın izlerine rastlanmaktadır. Tüm hediyelik eşya dükkanlarında satılan Kafka baskılı tişörtler, posterler ve kupalardan Kafka’yı simgeleyen heykellere kadar pek çok unsur size ünlü yazar Franz Kafka’yı hatırlatacaktır. Dava, Dönüşüm ve Ceza Sömürgesi gibi pek çok ünlü eseri ile Dünya Edebiyatı’nda çok önemli bir yere sahip olan Kafka’yı daha önce görmemiş olanlar dahi Kafka’nın evi Prag ’a geldiklerinde usta yazarı tanıma imkanı bulacaklardır.

Prag Gezi Rehberi | Kafka'nın evi Prag | Otobüsle Avrupa Turu | Mini Avrupa Turu
Prag Gezi Rehberi | Kafka’nın evi Prag | Otobüsle Avrupa Turu | Mini Avrupa Turu

Kafka’nın Doğum Yeri

Eserlerini Almanca yazmış olan Kafka, 1883-1924 yılları arasında geçen ömrünü Prag’ın bir sakini olarak geçirdiği için bu şehir yazarda çok önemli bir yere sahiptir. Kafka’nın evi Prag ‘da yazarın varlığını hissedebileceğiniz pek çok yer vardır. Bunların başında St. Nicholas Kilisesi’nin hemen yanında olan Kafka’nın doğduğu ev sayılabilir. O dönemde Yahudi gettosunun yanı başında olan bu ev eski püskü bir görünüme sahipti. Günümüzde Kafka’nın doğmuş olduğu evden geriye yalnızca antre kalmıştır. Evin hemen yanında ise Franz Kafka’nın bu evde doğduğunu belirten bir tabela bulunur. Yaz aylarında bu bölgede Kafka Kafe açılmaktadır. Ünlü yazarın doğduğu ev dışında Altın Yol’u geçtikten sonra görebileceğiniz Franz Kafka’nın bir dönem kız kardeşi ile beraber yaşamış olduğu 22 numaralı evi görebilirsiniz. Kafka’nın en dikkat çeken bazı eserlerini bu evde yazmış olduğu bilinmektedir.

Kafka Müzesi

Otobüsle Avrupa Turu programlarımızın en güzel şehirlerinden biri olan Prag şehrinin dünya çapındaki en büyük marka değerlerinin başında gelen Franz Kafka’ya şehirdeki ilgi alaka oldukça fazladır. Bu doğrultuda Prag şehrinde Kafka Müzesi bulunduğunu ekleyebiliriz. Kafka Müzesi’nde yazarın eserleri, fotoğraflar, el yazıları ve günlükler sergilenmektedir. Bunun yanı sıra çeşitli görsel ve işitsel gösteriler Kafka Müzesi’nde gerçekleştirilen etkinlikler arasında yer almaktadır.

Kafka Heykeli 

Çek heykeltraş David Cerny‘nin tasarlamış olduğu 42 katman kinetik heykel bütün katmanlarının hareket edebilmesi ve sahip olduğu 45 tonluk ağırlıkla sizleri çok şaşırtacak.

Wenceslas Meydanı

Prag şehrinde bulunan bu meydanda Franz Kafka 1906-1907 yılları arası bir sigorta şirketinde memurluk yapmıştır. Prag şehrinin en büyük sembollerinden biri olan Kafka’nın bir dönem çalıştığı bu bölge de ünlü yazarı Prag’ta hissettiren yerler arasında bulunuyor.

Cafe Louvre

Prag’ta Franz Kafka’yı hatırlatan bir diğer mekan da Cafe Louvre’dir. Kafka, 1900’lerin başında bu mekanda felsefe konuşmaları yapmıştır. Bunun yanı sıra yine Kafka’nın evi Prag ’da yazara ithafen açılmış Cafe Franz Kafka adlı bir mekan da bulunmaktadır.

Cafe Arco

Prag’ta Kafka’nın izlerine rastladığımız bir diğer mekan yine bir kafe olan Cafe Arco’dur. Yirminci yüzyılın ilk yıllarında bu mekan Alman-Yahudi entelektüel yaşamı üzerinde merkezi bir konumdaydı. Günümüzde ise artık bu kafeteryadan geriye fazla bir şey kalmamıştır. Genellikle polis memurlarına hizmet veren kafeteryada bir zamanlar Kafka en iyi arkadaşı Max Brod ile bu kafede buluşurdu. İki iyi arkadaş Kafka ve Brod’un buluşma noktası olan bu kafe, Prag şehrinde Franz Kafka’ya dair önemli yerlerden biridir.

Yeni Yahudi Mezarlığı

Kafka’nın evi Prag ‘da değineceğimiz son mekan Yeni Yahudi Mezarlığı’dır. Bu mezarlık, dünyaca ünlü yazar Franz Kafka’nın mezarının da içerisinde bulunduğu yerdir. Burada Kafka, anne ve babası ile birlikte sade beyaz bir mezar taşının altında yatmaktadır. Altında bulunan ufak levha ise İkinci Dünya Savaşı sırasında toplama kamplarında ölen Kafka’nın üç kız kardeşine adanmıştır.

Son Yazılar
Bilgi Alın    Sosyal Medya'da Paylaş

    × Rezervasyon Oluştur