Anasayfa

Macaristan Gezilecek Yerler

İçerik

Macaristan gezilecek yerler listesi içerisinde birçok göz kamaştıran lokasyondan bahsetmek mümkün olabilir. Avrupa’nın en güzel şehirlerini otobüs turları ile gezmek isteyenler için Macaristan’da da son derece ilgi çeken güzel mekanlar yer alır. Sarayları, müzeleri, doğal alanları ve tarihi şehir meydanları ile turizmin en canlı yaşandığı yerler arasında bulunur. 

Macaristan seyahati sırasında özellikle dikkat edilmesi gereken birçok detay bulunur. Orta Avrupa’nın en turistik ve gözde mekanlarını çok kolay şekilde gezebilirsiniz. Budin Kalies, Macaristan Parlamento binası gibi birçok tarihin her anına tanıklık eden yapıları ziyaret etmek mümkün. Bunların yanında zengin mutfak kültürü ve konforlu konaklama seçenekleriyle de öne çıkan yerler arasındadır. 

 

Başkentteki Tarihi Kale

Başkentteki tarihi kale ziyaretçilerin ilk gezi noktası olarak düşünülebilir. Budin Kalesi Castle Bölgesi olarak isimlendirilen ve 19. Yüzyıldan kalma evleri ve kiliseleri ile ünlü olan bölgede bulunur. Kale 1987 senesinde Budapeşte Dünya Mirası Alanının bir parçası olarak günümüzde ziyaret edilebilir. İlk görüşte görenleri büyüleyen kale UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yerini alır. Macaristan tarihinin de son derece önemli sembollerinden biridir. 

 

Ünlü Termal Banyolar

Szechenyi Termal banyosu özellikle ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken yerler arasında bulunuyor. Sağlık turizmine ilgi duyanları oldukça yakından ilgilendiren bir ortam sunar. Macaristan’daki spaların geçmişi ise Roma dönemine kadar uzanmaktadır. Özellikleri hakkında şunlar söylenebilir:

  • Termal su içerisinde kalsiyum, sülfat, magnezyum ve bikarbonat bulunmaktadır. 
  • Bunun yanında metaborik asit ve florid asit bulunmaktadır. 
  • Tıbbi olarak etki eden hastalıklar içerisinde eklem rahatsızlıkları, kronik ve subakut eklem enflamasyonu gibi sorunlar yer alır. 
  • Avrupa’nın da en büyük tıbbi hamamı olarak kabul edilir. 

Bunların yanında suyun iki termal kaynaktan sağlandığı söylenebilir. Bir tanesi 74 derece diğeri de 77 derecedir. 

 

Göz Kamaştırıcı Parlamento Binası

Macaristan Parlamento Binası da çok ziyaret edilen yerler içerisinde bulunuyor. Macaristan gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Burası ülkenin başkenti olan Budapeşte’de bulunur. Bina Avrupa’nın en eski yasama binaları arasında yer almaktadır. Bunun yanında Macaristan’ın da önemli simgelerinden biri olduğu söylenebilir. Turizm açısından önemli cazibe merkezleri arasında bulunur. Tuna Nehri kıyısında bulunan Lajos Kossuth Meydanı’nda yer almaktadır. 

 

Tarihi Şehir Meydanı

Szent Istvan Meydanı ülkenin başkenti Budapeşte’de yer alır. Parlamento binasına yakın bir yerde bulunan meydan özellikle tarihi lokasyonlara ilgi duyanlar için görülmesi gereken yerler arasındadır. Burası Kahramanlar Meydanı olarak da bilinir. 

 

Eski Kraliyet Sarayı

Esterhazy Sarayı ülkenin en önemli mimari yapılarındandır. Bunun yanında ana cazibe merkezleri arasında önemli bir yeri vardır. Sarayın öne çıkan özellikleri hakkında ise şunlardan bahsetmek mümkün olabilir:

  • Kaleyi çevreleyen son derece etkileyici park ve manzaralar bulunur. 
  • Macaristan’daki Barok bahçe sanatının en güzel örneklerini görmek mümkün olur. 
  • Saray en parlak dönemlerinde tiyatro ve opera gibi birçok sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapmıştır. 
  • Eszterhaza’da bulunan lavanta tarlası her sene haziran ayının ikinci yarısında birçok ziyaretçiyi ağırlar. 

Bu özelliklerinden dolayı Macaristan’ı ziyaret etmek isteyen kişilerin tur listelerinde yer alan bir saraydır. 

 

Tarihi Üniversite Şehri

Tarihi üniversite şehri olarak bilinen Pecs şehri Macaristan’ın güney tarafında Mecsek Dağlarının da güneybatı yamacında bulunur. Hırvatistan sınırında olan şehir Macaristan’ın en büyük 5. Şehri durumundadır. Yaklaşık olarak 2 bin yıllık tarihi bir geçmişe sahiptir. Macaristan gezilecek yerler konusunda mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. 

 

Doğal Termal Göl

Heviz Gölü, ülkenin doğal termal gölü durumunda. Macaristan’ın Zala ilinde yer alır. Aynı zamanda Keszthely kentine de 5 mil kadar mesafede bulunur. Balaton Gölü’nün batı ucuna yakın mesafede bulunan göl sağlık turizmi açısından önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda dünyadaki en büyük termal göl olduğu söylenebilir. 

 

Ortaçağ Kalesi

Eger Kalesi, tarihin tozlu sayfalarına ışık tutan önemli mimari yapılardandır. Macaristan’ın kuzeyinde bulunan Eger kentinde yer alır. Bu kale Osmanlı kalesi olarak bilinir. 1552 senesinde kaleyi kuşatan Osmanlı Ordusuna karşı önemli bir savunma verilmiştir. Kuşatmanın çok kanlı geçmesi nedeniyle kaldırılmıştır. 1596 senesinde de tekrar kuşatılmıştır. 1596 senesinde Osmanlı himayesine geçmiştir. 

 

Tarihi Şarap Üretim Bölgesi

Tokaj Macaristan’ın en önemli şarap bölgelerinden biridir. Tarihi şarap üretim bölgesi olarak bilinen bölge 7 üyük bölge arasında yer alır. Bu bölgede de görülebilecek birçok güzel lokasyon bulunur. Ziyaretçiler şarap üretim bölgesini görmekle kalmaz aynı zamanda Tokaj müzesini ve birçok turistik lokasyonu da ziyaret edebilirler. 

 

Ünlü Mağara Sistemi

Aggtelek Ulusal Parkı Kuzey Macaristan’da bulunan Aggtelek Karstik bölgesindedir. Burası milli parktır ve 1985 senesinde kurulmuştur. Yaklaşık olarak 198.92 kilometrekaredir. 1995 senesinden bu yana ise UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer almaya başlamıştır. Avrupa’nın en büyük sarkıt mağarası da yine bu bölgede yer alır ve birçok ziyaretçiyi ağırlar. Özellikle doğada zaman geçirmek isteyen kişilerin uğrak noktaları arasında yer aldığını söylemek mümkündür. 

× Rezervasyon Oluştur