Anasayfa

Avusturya Gezilecek Yerler

İçerik

Avusturya gezilecek yerler konusunda en zengin ülkelerdendir. Doğal güzellikleri ile öne çıkan Avusturya yılın her mevsiminde önemli ziyaretçi akınına uğramaktadır. Yemyeşil ormanları ve etkileyici gölleri ile günümüzün en çok ziyaret edilen ülkeleri arasında önemli bir yere sahip. Özellikle çevreye saygılı anlayışın hakim olduğu ülkede kültür ve sanat hayatı da son derece canlı denilebilir. 

Avusturya’nın birçok yerinde düzenlenen sanat etkinlikleri sayesinde ülkede son derece güzel bir sanatsal atmosfer yaratılabiliyor. Tiyatro, bale ve opera gibi birçok sanat alanında düzenlenen etkinlikler ziyaretçilerin de ilgisini çekiyor. Bunlara ek olarak ülkeye gelen ziyaretçilerin ilgisini çeken bir diğer faktör ise mimari yapıların güzelliğidir. 

Avusturya gezilecek yerler arasında hem doğal güzellikler hem de önemli tarihi yapılar yer alıyor. Bunların her biri için ise 4 ya da 5 günlük süre yeterli oluyor. Her mevsim güzel olmasına karşın ilkbahar ve yaz aylarında ziyaretçi yoğunluğu çok daha fazla olduğu söylenebilir. Otobüs turları ile birçok yeri kısa sürede ziyaret ederek son derece verimli bir seyahat gerçekleştirme imkanı bulabilirsiniz.

 

Eski Kraliyet Sarayı

Avusturya gezilecek yerler arasında eski kraliyet sarayı ilk sıralarda geliyor. Schönbrunn Sarayı olarak da bilinen kraliyet sarayı turistlerin en çok dikkatini çeken yerler arasında denilebilir. Saray Avusturya’nın başkentinde yer alır. Habsburg Hanedanına yazlık saray olarak tahsis edilmiştir. Sarayın bahçesinin yapımı 1744 ve 1749 yılları arasında imparatoriçe Mariha Theresia tarafından tamamlatılabilmiştir. Ülkenin en önemli tarihi mimari yapıları arasında yer alır. Genel özellikleri hakkında ise şunlar söylenebilir:

  • 1441 odalı olan sarayı Barok mimarisine sahiptir.
  • Sarayın oldukça geniş bahçeleri bulunur. 
  • Günümüzde ise önemli devlet organizasyonlarının düzenlendiği mimari yapılar arasındadır.
  • 1950’lerden bu yana son derece önemli turistik cazibelerden biri olmuş saraylardandır. 

Habsburg hükümdarlarının zevk ve ilgi alanlarını en iyi yansıtan yapılardan biridir. 

 

Ünlü Opera Binası

Viyana Devlet Operası da görülmeye değer noktalar arasında önemli bir yere sahiptir. Opera binası başkent olan Viyana’da bulunmaktadır. Ringstrasse Bulvarı’nda yer alan bina son derece etkileyici binalardan biridir. Dünya çapında tanınmış olan Viyana Filarmoni Orkestrası’na ev sahipliği yaptığı söylenebilir. 

Dönemin en ünlü sanatçılarına ev sahipliği yapan ünlü bina 1869 senesinde inşa edilmiştir. Burada ünlü besteci Richter 1880 yılından 1896 senesine kadar görev yapmıştır. 1945 yılında İkinci Dünya Savaşı sırasında ise bombalanarak yıkılmış sonrasında ise yeniden restore edilmiştir. 

 

Tarihi Katedral

Stephansdom yani tarihi katedral Avusturya gezilecek yerler listesinde önemli yere sahip lokasyonlardan biridir. Tarihi katedral Viyana merkezde yer alır. Stephansdom 1147 senesinde inşa edilmiş ve Viyana’nın da en önemli simgesi haline gelmiştir. Viyana Piskoposluk ruhani dairesinin ise ana kiliseleri arasında yer alır. Günümüzde Roma mimari tarzı ile Gotik mimarisini yansıtmaktadır. 

 

Ünlü Besteci’nin Doğum Evi

Ünlü Besteci’nin doğum evi olarak bilinen Mozarthaus, çok ziyaret edilen mekanlar arasında yer alır. Besteci Mozart bu evde 1784 tarihinden 1787 yılına kadar yaşamıştır. En görkemli eseri olan Figaro’nun Düğünde’yi de burada çalışmıştır. Bestecinin evi binanın zemin katında yer alır. 

 

Buzul Dağ Yolu

Grossglockner Yüksek Alp Yolu, doğa severlerin görmesi gereken lokasyonlardan. Burası Avusturya’da ki en yüksek düzeydeki dağ geçidi yoludur. Brenner Geçidi’nin doğusunda yer alır. Alplerin ve Avusturya’nın da en yüksek dağı olarak bilinen Grossglockner dağından ismini aldığı bilinenler arasındadır. 

 

Ortaçağ Kalesi

Hohensalzburg Kalesi 506 metre yüksekliği ve 250 metre uzunluğunda 150 metre genişliğinde son derece görkemli bir kaledir. En önemli özellikleri hakkında ise şunları söylemek gerekir:

  • 1077 yılında o dönemin başpiskoposu olan Gebhard tarafından yaptırılmıştır. 
  • Yapımından sonra zamanla çeşitli değişimler geçirmiştir. 
  • Kale son halini ise 1500 senesinde Başpiskopos Leonhard von Keutschach tarafından yapılan düzenlemeler ile almıştır. 
  • Bu kalenin yapılmasındaki en temel neden ise düşman saldırısında prensi ve başpiskoposu korumaktır. 

Kale günümüze kadar hiçbir düşman işgaline de geçit vermemeiştir. 

 

Kristal Berraklığında Göl

Hallstatter See, doğal güzelliği ile öne çıkar. Birçok kişinin seyahat sırasında görmek isteyebileceği kristal berraklığında göl son derece muazzam görünümü ile dikkatleri üzerine çeker. Burası Salzkammergut kentinde bulunur. Yaklaşık olarak 8.55 kilometrekareden meydana gelir. Maksimum derinlik ise 125 metre kadardır. Hem turistlerin hem de dalgıçların ilgisini çekebilecek lokasyonlar arasında önemli yeri bulunur. 

 

Tarihi Şehir Merkezi

Tarihi şehir merkezi yani Altstadt ise son derece seçkin bir bölgedir. Nefes kesen Alp manzarası ile turistleri büyüleyen bir yerdir. Burası oldukça samimi havası ile ziyaretçilerin keyifli zaman geçirdiği son derece canlı bir ortam sunuyor. 

 

Rönesans Dönemi Sarayı

Belvedere Sarayı Avusturya’nın başkenti olan Viyana’nın LAndstrasse ilçesinde yer alır. Barok stilinde yapılan saray Rönesans dönemi sarayı olarak da bilinir. Saray 1668- 1745 yılları arasında Savoy Prensi Eugen tarafından yaptırılmıştır. Sarayın mimarı ise Johann Lucas ve Hildebrand’tır. Yukarı ve aşağı olmak üzere iki farklı parçadan meydana gelir. 

 

Alp Dağları’nda Yürüyüş Yolları

Doğada zaman geçirmek isteyenlerin uğrak noktaları arasında ise Tirol’deki yürüyüş yolları ilgiyi üzerine çeker. Turizm açısından oldukça hareketli bölgelerden biridir. Tertemiz havası ve berrak dağ dereleri ile ziyaretçilere farklı bir doğal atmosfer sunuyor. Aynı zamanda yüzmek için de birçok sayısız göl bulunuyor. Alp manzaralı yürüyüş rotaları ile hemen herkese hitap ediyor. 

× Rezervasyon Oluştur