Anasayfa

Çekya Gezilecek Yerler

İçerik

Çekya gezilecek yerler bakımından Avrupa’nın gözde ülkeleri arasında yer alır. Çek Cumhuriyeti’nin en gözde şehirlerinden biri olan Prag dünyanın birçok yerinden ziyaretçiye kapılarını aralar. Seyahat sevenlerin ilgi odağı olan ülke 1 Ocak 1993 tarihinde Çekoslovakya’nın Çek Cumhuriyeti ve Slovakya olarak ikiye ayrılması ile ortaya çıkmıştır. Tarihin izlerini taşıyan oldukça önemli birçok gezilecek lokasyonu bulunmaktadır. 

Bundan dolayı ülkenin son derece ilgi odağı olduğu söylenebilir. Özellikle Avrupa’nın birçok ülkesini ve şehrini görmek isteyenler için otobüs turlarının da güzergahında yer almaktadır. Hem tarihi ve göz alan şehirlerini görebilir hem de zengin kültürünü yakından tanıma imkânı bulabilirsiniz. Ziyaret etmek için ise verimli bir gezi programı oluşturabilir ya da tur şirketlerinin sağladığı avantajları değerlendirebilirsiniz. Çekya gezilecek yerler bakımından en aranılan ülkeler arasında yer aldığı söylenebilir. 

 

Tarihi Başkent Şehir Merkezi

Prag’ın eski şehir meydanı gezi listesinin ilk sıralarında yer alır. Burayı ziyaret etmek isteyen kişiler özellikle etkileyici bir mimari ile karşılaşırlar. Kuleler, sinagoglar, eski yapılar ve köprüler buranın en önemli parçaları araısnda yer alır. Stare Mesto Vltava yakınında yer almaktadır. Tarihi ve kültürel anlamda gezi arayışında olan kişilerin ziyaret etmekten keyif alacakları bir ortam sunar. 

 

Ünlü Köprü

Ünlü köprü olarak bilinen Charles Köprüsü de gezi sırasında ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Köprü hakkında ise şunları söylemek mümkündür:

  • Ünlü köprü Prag şehrindedir. 
  • 516 metre uzunluğu ile son derece ihtişamlı bir köprüdür. 
  • 1357 ile 1402 yılları arasında inşa edilmiştir. 
  • Köprünün yapılması için talimat veren kişi ise Kral IV. Karl’dır. Bundan dolayı kralın adını almıştır. 

Tamamen taştan inşa edilen köprü günümüzde araç trafiğine kapalıdır. Yürüyerek keşfe çıkabilir ve bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

 

Eski Kraliyet Sarayı

Prag Kalesi yani eski kraliyet sarayı Lesser Town adı verilen bölgede bulunur. Dünyanın da en büyük kalelerinden biridir. Guinnes Rekorlar Kitabı’nda dünyanın en büyük antik kalesi olarak geçer. İnşası 9. Yüzyıla kadar dayanan kale birçok devlet tarafından kullanılmıştır. Şuanda ise Çek Cumhuriyeti devlet konutu olarak kullanılır. Bir kale olmanın çok ötesinde olan Prag Kalesi, oldukça ihtişamlı bir yapıdır ve içerisinde de birden fazla bölüme yer verir. Bu bakımdan Çekya gezilecek yerler arasında son derece önemli bir yere sahiptir. 

 

Tarihi Ortaçağ Kasabası

Tarihi Ortaçağ kasabası olarak da bilinen Cesky Krumlov, Çek Cumhuriyeti’nin güneyinde yer alır. Bohemya bölgesinde bulunan kasaba son derece büyüleyici özelliklere sahiptir. Vltava nehrinin kıyısında kurulan kasaba özellikle Ortaçağ döneminden kalma dokusunu günümüzde de koruyor. Bu özelliklerinden dolayı da UNESCO dünya mirası listesinde yer alan lokasyonlardan biri. 

 

Ünlü Spa Kasabası

Carlovy Vary ise ünlü spa kasabası olarak bilinen bir lokasyon. Çekya gezilecek yerler içerisinde özellikle ilgi çektiği söylenebilir. Dönemin kralı olan IV. Karl’ın alvanma sırasında suya düşen bir geyiğin haşlandığını görerek buradaki sıcak suları keşfetmesine dayanan bir hikayesi vardır. Bohemya bölgesinde bulunan kasaba Almanya sınırına da oldukça yakın. Şehrin tarihi ise 1300’lü yıllara kadar dayanır. 

 

Gotik Tarzı Katedral

Çekya’da gezilecek yerler arasında St. Vitus Katedrali oldukça önemli yapılar arasında yer alır. Binanın yapımı 1344 yılında başlamış ve 1929’da tamamlanmıştır. Birçok kral ve kraliçenin taç giyme törenlerine ev sahipliği yapmaktadır. Gotik tarzda inşa edilmiş bir yapıdır. Hristiyan azizi Vitus’a adanmış bir yapıdır. 

 

Tarihi Bir Şehir

Tarihi bir şehir olan Kutna Hora Bohemya bölgesinde yer alır. Burası hem kültürel hem ekonomik hem de politik açılardan son derece gelişmiş bir yerdir. Şehir 1995 senesinden bu yana da UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yerini almış bir şehirdir. Gümüş madeni ile yakından ilgili olan bir tarihi vardır. Burada bol miktarda gümüş çıkarılmaktadır. Aynı zamanda gezilebilecek birçok gezi noktası da yer alır. 

 

Doğal Kaya Oluşumları

Doğal oluşumlara merakı olan gezi severler için ise Çekya gezilecek yerler arasında ilk sırada gelen yer Adrspach- Teplice Kaya Şehri denilebilir. Çek Cumhuriyetinin en popüler yerlerinden biridir. Burası doğal kaya oluşumlarının olduğu son derece farklı manzaralar sunan lokasyonlardandır.

 

Eski Bir Manastır ve Kütüphane

Strahov Manastırı merak edilen lokasyonlardandır. Tarihi mekan seven kişilerin ilgisini çekebilecek birçok figürün yer aldığı manastır etkileyici bir manzara sunar. Prag’da yer alan manastır Petrin Tepesi’nde yerini almaktadır. Prag geziniz sırasında eşsiz bir deneyim sunan manastır 1258 yılında yaşanan yangında zarar görse de yeniden orijinal haline göre restore edilmiştir. 

 

Tarihi Bir Şehir ve Kalesi

Brno ve Spilberk Kaliesi de tarihi mekanlardandır. 13. Yüzyıldan kalan kaleyi Çek Kralı Poemsyl Otakar inşa ettirmiştir. İnşası sonrasında kraliyet ailesine atfedilen kale zamanında hem hisar hem de hapishane olarak kullanılmıştır. Daha sonraları ise geçiş kontrollerinde kullanılmaya başlanmıştır. Çekya gezilecek yerler bunlarla sınırlı değildir ve tur sırasında görülebilecek birçok önemli destinasyon bulunur.

× Rezervasyon Oluştur