Anasayfa

Prag Gezi Rehberi

Geçmişte Çekoslovakya’nın başkenti, şimdilerde Çekya’nın başkenti olan Prag, Orta Bohemya’da Vltava Nehri’nin üzerinde yer alır. Geniş bir kitle tarafından dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak bilinir. Prag Gezi Rehberi yazımızda gezilecek yerler, yeme içme kültürü ve gece hayatından bahsedeceğiz.

İçerik

Geçmişte Çekoslovakya’nın başkenti, şimdilerde Çekya’nın başkenti olan Prag, Orta Bohemya’da Vltava Nehri’nin üzerinde yer alır. Geniş bir kitle tarafından dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak bilinir. Prag Gezi Rehberi yazımızda gezilecek yerler, yeme içme kültürü ve gece hayatından bahsedeceğiz.

Prag Gezilecek Yerler

Geçmişte Çekoslovakya’nın başkenti, şimdilerde Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan Prag, Orta Bohemya’da Vltava Nehri’nin üzerinde yer alır. Geniş bir kitle tarafından dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak bilinir. “Avrupa’nın Kalbi”, “Masal Şehir”, “Altın Şehir” gibi isimlerle de anılmaktadır. Şehrin bir başka özelliği de II. Dünya Savaşı sırasında çok fazla zarar almamış olmasıdır. Bu sayede geçmişten günümüze birçok tarihi yapı ve mekan halen ayaktadır. Prag Gezi Rehberi yazımızda Prag’da gezilecek yerleri sizler için derledik.

Prag Gezi Rehberi
Prag Gezi Rehberi

Astronomik Saat

Old Town Meydanı’nda bulunan ünlü Astronomik Saat, Prag’ın en ünlü simgelerinden biri. Saat’in bu kadar ünlü olmasının en önemli nedeni, günümüzde hala çalışabiliyor olan dünyanın en eski saati olması. 1410 yılında yapıldığı düşünülen saat, orta çağın gök bilimine dair ipuçları verir. Günümüze kadar çok fazla tamir ve onarımdan geçmesine rağmen hala varlığını sürdüren Astronomik Saat, 12 saat dilimini ve 12 burcun sembollerini taşır.

Jan Hus Anıtı

Jan Hus Antı, Prag Eski Şehir Meydanı’nın ortasında yer alıyor. Jan Hus kilisenin köklü değişiklikler geçirmesini savunduğu için 1415 yılında bu meydanda kazıkta yakılmıştır. Jan Hus için yapılan bu anıtın alt kısmında “Gerçek er ya da geç ortaya çıkacaktır.” yazmaktadır. Dinsel reformcu ve Çek kahramanı Jan Hus adına yapılan bu eser, Hus’un ölümünün 500. yılında 1915’te açılmıştır. Anıtta Protestanlar ve ulusal uyanışın simgesi genç bir anne figürü bulunmaktadır. Hus figürü ise inançlarından vazgeçmektense ölmeyi tercih etmeyi temsil eder.

Tynn Kilisesi

Eski şehir meydanındaki en güzel yapılardan biri de Tynn kilisesi. Gotik tarzdaki Kilisenin inşasına 14. yüzyılda başlansa da ancak 1511 yılında bitirilebiliyor. Kilisenin dış mimarisinde gotik öğeler kullanılsa da kilisenin iç mimarisi barok etkileri taşıyor. Ayrıca Kilisenin ön tarafında Tynn School adı verilen bir bina bulunuyor kiliseye buradan giriş yapabiliyorsunuz.

Tynn Kilisesi, Protestan bir kilise olup şehre gelen yabancılar için inşa ediliyor. Tynn Kilisesi‘nin kuleleri 80 metre uzunluğunda. Kuleleri gerçekten çok ihtişamlı, meşhur Disney şatosunun Tynn Kilisesi’nden ilham alınarak çizildiği söyleniyor.

Wenceslas Meydanı (Vaclav Meydanı)

Şu anki görünümüne 19. yüzyılda ulaşan Wenceslas Meydanı, etrafını saran lüks mağazalar, restoranlar ve eğlence mekânları sayesinde günümüzde Prag’ın en popüler yerleri arasında sayılıyor. Orta Çağ’da at pazarına ev sahipliği yapan meydan, 1969’da Jan Palach’ın kendisini yakması ve komünist rejimin yıkılmasına neden olan Kadife Devrim gibi ülke tarihi için önemli pek çok politik olayın merkezinde yer almış.

Karl Köprüsü (Charles Köprüsü)

1357 yılında Prag’da inşa edilen şehrin en ünlü köprüsüdür. Köprü, Prag Kalesi ve Mala Strana ile Stare Mesto’yu birbirine bağlar. Judith Köprüsü yerine inşa edilen bu köprü, 516 metre uzunluğunda 13 metre yüksekliğindedir. Vltava Nehri üzerinde bulunan Karl Köprüsü, büyük seller yaşasa da ayakta kalmıştır ve yüzyıllarca yaya yolu olarak kullanılarak günümüze gelmiştir. Köprü mimari olarak tek başına bir yapıt olmasının yanı sıra üzerinde bulunan 30 kadar heykelle de dikkat çeker. Bu heykellerin hepsi replikadır ve orijinalleri Ulusal Galeri Lapidarium’da bulunmaktadır.

Prag Belediye Sarayı

Art Nouveau anlayışına bağlı kalınarak 1906-1912 yılları arasında inşa edilen Prag Belediye Sarayı, 1918’de Çekoslovakya’nın kuruluşunun açıklandığı yer olarak tanınıyor. Bohemya krallarının 1383’ten 1483’e kadarki zaman aralığında kullandıkları kraliyet sarayının alanı üzerinde yükselen yapı inşa edilirken dönemin önde gelen 30 sanatçısı katkıda bulunmuş.

Dış cephesi heykellerle süslü belediye sarayında girişte konukları görkemli “Prag’a Bağlılık” mozaiği karşılıyor. Çek Cumhuriyeti’nin en büyük konser salonu Smetana’ya ev sahipliği yapan binanın içerisinde ayrıca bir kafe ve restoran faaliyet gösteriyor.

John Lennon Duvarı

Fransız Büyükelçiliği’nin çaprazında yer alan meydana bakan duvar, 1980’de John Lennon’ın öldürülmesinin ardından Praglı gençler tarafından yapılan resimler sayesinde adeta bir anıta dönüşmüş. Komünist rejimin ülkeye hâkim olduğu dönemlerde gizli polisin periyodik olarak temizlediği John Lennon Duvarı, her defasında politik resimler ve Beatles’ın şarkı sözleriyle yeniden doldurulmuş.

1989’dan sonra hava şartları ve çizilen diğer grafitiler nedeniyle sanatçıya ait resimden geriye sadece gözleri kalsa da sonrasında buraya gelen turistlerin katkısıyla duvar kısa sürede yeniden Lennon’ın ve barış mesajlarının ön planda olduğu bir yer haline gelmiş.

Prag Ulusal Müze

Ulusal Müze, Prag’ın Vaclav Meydanı’na hakim bir konumda bulunan müzedir. Müze, 1890 yılında yapılmıştır. Neo Rönesans mimari etkileri kullanılarak yapılan bina Josef Schulz tarafından tasarlanmıştır. Müzenin girişindeki rampa kısmın etrafı alegorik figürlerle süslüdür.

Geçici sergilerin de olduğu Ulusal Müze’de mineraloji, arkeoloji, nümizmatik ve tabiat tarihi temalı koleksiyonlar görülebilir. Bu koleksiyonların çoğu Bohemyadan’dır. Müze içerisinde Çek bilim adamı, yazar ve sanatçıların büst ve heykelleri de mevcuttur.

Prag Ulusal Tiyatro

Varlığıyla ülkenin bağımsızlığının ve dilinin sembolü olması amaçlanan Prag Ulusal Tiyatro, kapılarını sanatseverlere ilk olarak 1881 yılında açmış. Ancak ülke genelinde toplanan bağışlarla inşa edilebilen gösterişli yapı açıldığı sene meydana gelen yangında ağır hasar alınca, zorunlu olarak 2 yıllık meşakkatli bir yeniden yapım sürecine alınmış.

Kentin çeşitli yerlerinde yeni binaların inşa edilmesi sonucunda tamamen sembolik hale gelen yapının tarihi boyunca pek çok klasik opera gösteriminin yanı sıra çeşitli bale performansları da Prag seyircisinin beğenisine sunulmuş.

Franz Kafka Müzesi

Tarihte edebiyat dünyasının önemli isimlerinden biri olan Franz Kafka‘yı ağırlamış olan Prag, şimdi de Kafka hayranı turistlerin uğrak merkezi haline gelmiştir. Kafka müzesi de bu anlamda Prag’ın en önemli müzelerinden biri haline gelmiştir. Prag’da Charles Köprüsü‘nün hemen sağ tarafında bulunan ve labirenti andıran iç düzenlemesiyle en sıra dışı müzelerden birisidir.

Prag Kalesi – Kale Bölgesi

9. yüzyılda Prag’a hakim bir tepede yapılan Prag Kalesi, şehrin en önemli gezi noktalarından biri. Premysl Hanedanı’nın kalesi olan Prag Kalesi, sonrasında Roma Germen İmparatorluğu’nun merkezi olarak kullanılmıştır. Günümüzde Cumhurbaşkanlığı Ofisi olarak kullanılan kalenin birçok kısmı 16. yüzyılda yenileme çalışmaları sonucunda yapılmıştır.

Aziz Vitus Katedrali

Prag Kalesi içerisinde yer alan ünlü Aziz Vitus Katedrali, Prag’da saray kilisesi olarak inşa edilmiş ünlü katedraldir. Katedral 1344 yılında inşa edilmiştir ve inşasından günümüze Prag kral ve kraliçelerinin taç giyme yeri ve ebedi istiratgahı olmuştur.

Eski Kraliyet Sarayı

Eski Kraliyet Sarayı, 9. yüzyılda yapılan Prag’daki saraydır. Bohemya kral ve kraliçelerinin ikametgahı olan Eski Kraliyet Sarayı günümüzde başbakanların göreve başlama ve resmi ziyaretlerin açılış yeri olarak kullanılmaktadır. Sarayın güneybatısından Bohemya Şansölye Binası’na geçilebilir. Burası I. Ferdinand’ın hizmetinde olan iki Katolik yöneticinin Protestan asilzadeleri tarafından camdan atılması ile bilindiği yerdir.

Altın Yol

Altın Yol, Prag Kalesi’nin en popüler bölümlerinden biri olan yoldur. Kale duvarının iç kısmında yer alan yolda renkli evler bulunmaktadır ve bu evlerde eskiden zanaatçılar işlerini icra etmekteydiler. Bunun yanı sıra bu sevimli evlerin bazıları mağaza, galeri gibi amaçlarla da kullanılmıştır.

Dans Eden Ev

Prag’da yer alan bir ofis binasıdır. Ancak binanın dış mimarisi o kadar ilginçtir ki turistler bu eve bayılırlar. Prag ziyaretinizin bir anında illaki karşınıza çıkacak olan bu sıra dışı görünümlü evin resimlerini bolca çekmeyi sakın unutmayın. Binaya dans eden ev denilmesinin nedeni ise dış cephesinin adeta dans edermişçesine dönüyormuş gibi narin ve hareketli görünüyor olmasıdır. Bina iki adet insanın dans eden görüntüsü şeklinde inşa edilmiştir.

Yahudi Meydanı – Eski Sinagog

Josefov ya da Türkçe karşılığı ile Eski Yahudi Mahallesi, Prag’da Vltava’nın sol kısmında yer alan bir yerleşim yeridir. Adından da anlaşılacağı üzere bir Yahudi yerleşim yeridir. Yahudilerin Prag’a ne zaman geldiği tam olarak bilinmemekle birlikte 13. yüzyılda ilk Yahudi yerleşim yerlerinin oluşturulduğu düşünülmektedir.

Josefov, Yahudilerin 500 yıl boyunca etrafı duvarlarla çevrili şekilde yaşadıkları alandır. II. Joseph döneminde Yahudiler ile ilgili kuralların yenilenmesi üzerine bölgeyi terk eden topluluklar olmuştur. Josefov’un bir kısmı 19. yüzyılın sonunda Parizska gibi caddelere yer açmak için yıkılmıştır. Eski Yahudi Yerleşim Merkezi Josefov’da yer alan Eski Yeni Sinagog, 13. yüzyıldan kalma Prag’ın en önemli sinagogudur. Tarihi boyunca yangın, sel, Nazi işgali gibi durumlara rağmen Yahudiler için her zaman işler durumda olan dini bir yapıdır.

Prag’da Ne Yenir?

Avrupa’da kuzeye çıktıkça yemek çeşitliliği azalmaktadır. Karasal iklim yaşayan topraklar genelde çok çeşitli sebze yetiştirmeye müsaade etmez. Orman bakımından zengin olan bu topraklarda oldukça zengin mantar çeşitleri mutfaklara etki etmektedir. Deniz ürünlerinin birkaç yerel tatlı su balığı dışında Çek mutfağında yeri yok gibi. Bunun dışında domuz, dana ve tavuk eti mutfaklarda son derece geniş yer kaplıyor. Prag Gezi Rehberi yazımızda Prag’da tadabileceğiniz lezzetleri sizler için derledik.

Aslında Prag’da kahvaltı kültürü bize benziyor biraz, çünkü tuzlu ağırlıklı kahvaltıları var. Ekmek yanında daha çok salam, sosis gibi etleri, yumurta ve peynir yemeyi tercih ediyorlar. Eğer kahvaltıda tatlı yiyecekler tüketecekler ise bu daha çok reçel veya donut olabiliyor.

Öğle yemeği önemli bir öğün. Dolayısıyla akşam yemekleri daha sade. Hafif ya da yağlı ve ağır olabilir ancak çok çeşit içermeyen akşam yemekleri tercih ediliyor.

Bramboracka: Patates çorbası.

Goulash: Kuşbaşı et ve çeşitli sebzeler ile birlikte yapılan meşhur çorba.

Pinena Paprika: Dolmaya benzeyen bir lezzet. Domates sosu ile servis edilir. Yanında dilim ekmek veya patates püresi bulunur.

Smazeny: Kızarmış peynir. Patates kızartması, salata ve sosla servis edilen bir atıştırmalık.

Svickova: Bonfile eti yanına krema sos ve ekmek dilimleri ile servis edilen oldukça tuzlu bir et yemeği çeşidi.

Rizek: Her türlü etten yapılabilen bu yemek Schnitzel’e benzer. Yanında dilim haşlanmış patates veya püresi ile servis edilir.

Pecena Kachna: Izgarada kızartılarak hazırlanan ördek. Dilim veya yarım olarak servis edilir.

Knedliky: İçerisinde çilek, kayısı gibi meyveler konulan suda haşlanan mantara benzer bir hamur işi.

Rajska Omacka: Svickova’nın domates soslu olanıdır. Aynı şekilde yanında dilim ekmek ile servis edilir.

Bramborovy Salat: Çek geleneksel yemeklerinin olmazsa olmazıdır. Bir çeşit zeytinyağlı, soğanlı patates salatası.

Klobasa: Kızarmış Çek sosisleri.

Chlebicek: Dilim ekmeğin üzerine peynir, jambon, yeşillik ve yumurta gibi yiyeceklerin eklenmesiyle oluşturulan bir atıştırmalık.

Medovnik: Yoğun ceviz tadı veren bir kek. Görüntüsü pastaya benzemekle birlikte bal ve reçel ile servis edilir.

Smazene Zampiony: Mantarın un ve yumurtaya bulanarak kızartılması ile yapılan bir yemek. Atıştırmalık olarak servis edilir. Yanında patates ve salata tercih edilir.

Langose: Yağda kızartılan bir hamur çeşidi. Üzerine kaşar ve sos eklenerek servis edilir.

Trdelnik: Neredeyse her köşe başında bulunabilecek bir atıştırmalık hamur işi. Pişirilmiş rulo hamurun üzerine tarçın ve şeker atılır içerisine de çikolata ve dondurma eklenir.

Prag’da Ne İçilir?

Prag Gezi Rehberi yazımızda Prag’da tadabileceğiniz içecekeleri sizler için derledik.

 • Absinth: Çeşitli bitkilerin damıtılarak fermante edilmesiyle elde edilen, alkol oranı yüksek bir içkidir. Ana bileşenleri alkol, pelin ve yeşil anasondur.
 • Kofola: Çekoslovakya döneminde yasaklanan Coca Cola ve Pepsi gibi kola markaları yerine kendi ürettikleri bir çeşit kola.
 • Moravian: Çevre bölgedeki üzümlerden yapılan beyaz şarap.
 • Becherovka: Sindirimi kolaylaştıran karanfil ve tarçın aromalı bir likör. %38 alkol oranı bulunmaktadır.
 • Pilsner Urquel: Yerel Çek bira markası. Aynı zamanda dünyanın ilk hafif birası.
 • Budweiser Budvar: Yerel Çek bira markası.
 • Krusovice: Yerel Çek bira markası. Zamanında kraliyete bira sağladıklarından logolarında Avusturya İmparatorluk Tacı vardır.
 • Kozel: Yerel Çek bira markası. Siyah bira olarak da anılır. Şuan dünyada en çok satan bira markasıdır.
 • Slivovice: Erik rakısı.
 • Svarak: Sıcak şarap.
 • Medovina: Ballı alkollü içki. Bal ve su ile yapılan bu içecek oldukça lezzetli. İçerisine çeşitli aromalar katılabiliyor.
 • Grog: Rumlu çay.
 • Fernet: Sert yerel bir likör.

Prag Gece Hayatı

Gece hayatıyla nam salmış şehirlerden biri olan Prag’da şehir karanlığa büründüğünde bambaşka bir hayat ortaya çıkar. Sokaklar ışıl ışıl bir hal alır geceleri ve her kesime ait çeşitli mekanlar kapılarını misafirlerine açar. Sabahın ilk saatlerine kadar bu eğlence durmaksızın devam eder. Haziran – Ağustos dönemi kendi nüfusuna ek olarak şehirdeki tüm turistlerin de akın ettiği eğlence mekanları girişlerinde kalabalık sıralar görmek mümkündür. Bu dönemlerde eğlencenin sokaklara taşması da bir gelenek haline gelmiştir. Prag Gezi Rehberi yazımızda Prag’ın gece hayatı mekanlarını sizler için derledik.

Karlovy Lazne

Old Town bölgesinde Charles köprüsünün hemen yanında bulunan en popüler kulüplerden biridir, ayrıca Avrupa’nın en büyük kulübü unvanına sahiptir. 5 katlı ve her katında farklı müziklerle ve aksiyonlarla eğlenebilirsiniz.

M1 Lounge Bar

Şehirde özellikle turistler tarafından tercih edilen popüler barlarından biridir. İçerideki akustik, R&B, hip-hop ve dj performansları haftanın her günü dolu olmasını sağlıyor.

Duplex Bar

Kafe, restoran ve bar keyfini tek bir yerde yaşamak istiyorsanız burası tam size göre. Diğer gece kulüplerine göre biraz daha pahalı olan bu lüks mekan, Prag gece hayatı alanında popüler bir yere sahip.

Darling Cabaret

Prag’daki en ünlü striptiz kulübüdür. Giriş ücreti yaklaşık 300 Koruna. Masaya içki söylediğinizde siparişlerinizle birlikte özel dans şovlarının ve özel loca fiyatlarının yer aldığı bir menü de geliyor.

Diğer şehir rehberleri için Şehir Rehberi sayfamıza göz atabilirsiniz…

× Rezervasyon Oluştur