Anasayfa

Roma Aşk Çeşmesi ve Hikayesi

Ülkemizde Aşk Çeşmesi olarak ün salmış olan Trevi Çeşmesi, her yıl 10 milyona yakın turistin ziyaret ettiği popüler yerlerden biridir. Roma tatili planlayanların ziyaret sıralamalarında üstte yer alan bu çeşme, estetik mimarisi ve zamanla oluşan simgesel yapısı ile şehrin en romantik yeri olmuştur. Bu haliyle Trevi Çeşmesi ülkemizde de Aşk Çeşmesi olarak anılmaya başlamıştır.

İçerik

Bu blogumuzda, Otobüsle Avrupa Turu programlarımızın İtalya ayağında gerçekleştirdiğimiz Roma Turumuzda göreceğimiz ünlü Aşk Çeşmesi’nden bahsedeceğiz. Ülkemizde Aşk Çeşmesi olarak ün salmış olan Trevi Çeşmesi, her yıl 10 milyona yakın turistin ziyaret ettiği popüler yerlerden biridir. Roma tatili planlayanların ziyaret sıralamalarında üstte yer alan bu çeşme, estetik mimarisi ve zamanla oluşan simgesel yapısı ile şehrin en romantik yeri olmuştur. Bu haliyle Trevi Çeşmesi ülkemizde de Aşk Çeşmesi olarak anılmaya başlamıştır. (Roma Aşk Çeşmesi Ve Hikayesi.)

Roma Aşk Çeşmesi Ve Hikayesi, Roma Aşk Çeşmesi, Trevi Çeşmesi, Roma Gezilecek Yerler, Otobüsle Avrupa Turu
Roma Aşk Çeşmesi Ve Hikayesi, Roma Aşk Çeşmesi, Otobüsle Avrupa Turu

Roma Aşk Çeşmesi Hikayesi

Çeşmenin isminin geliş hikayesi İtalyanca’da 3 Yol anlamına gelen Tre, Vie kelimelerinin birleşimi ile oluştuğu üzerinedir. Bir diğer rivayete göre ise ismini Roma İmparatorluğu zamanında askerlere su kaynağı göstermiş olan bakire Trivia’dan aldığıdır. Roma Aşk Çeşmesi üzerine çeşitli inanışlar geliştirilmiştir. Bunların ilki çeşmeye arkanız dönük bir şekilde durup omzunuzun üzerinden para attığınız takdirde Roma şehrine tekrardan geleceğinizdir. Bunun yanı sıra pek çok insan para attığı esnada dilek tutmanın dileklerinin kabul olmasını sağlayacağına da inanmaktadır.

Klasik ve Barok mimarisinin karışımı olarak karşımıza çıkan çeşme, iki deniz tanrısının arasında bir deniz kabuğu üzerinde duran tanrı heykelinden meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra çeşmede farklı kabartma ve motifler de yer alır. (bkz. Roma Gezi Rehberi )

Trevi Çeşmesi Tarihi

Çeşme yaklaşık olarak 27 metre yüksekliğinde ve 65 metre genişliğindedir. Roma’da Barok mimarisi ile yapılmış olan en büyük çeşme olma özelliğine sahiptir. Çeşmenin yapılışı çok eski dönemlere dayanmaktadır. Romalılar tarih boyunca kırsal bölgelerde bulunan kaynaklardan çıkan içme suyunu kilometrelerce uzaklıkta kurulmuş olan şehirlere taşımak için su kemerlerinden yararlanmışlardır. Trevi Çeşmesi de bu su kemerlerinden birinin başlangıç noktasında bulunmaktadır. Rivayete göre çeşmenin ismini almasında rolü olan Trivia adlı genç bir kız, tam burada su kaynağının yerini Romalı askerlere işaret etmiştir. Yine M.Ö. 19’da tahtta olan İmparator Augustus’un yaptırmış olduğu Aqua Virgio adlı su kemeri de ismini bu rivayetten almaktadır. (Roma Aşk Çeşmesi Ve Hikayesi.)

Aşk Çeşmesi Roma

1629 yılında Papa VIII. Urban Gian Lorenzo Bernini çeşmenin yeniden tasarlanmasını istemiştir. Ne var ki tasarım henüz tamamlanamadan proje yarıda kesilmiştir. 1732’de Papa XII. Clement, heykeltraş Nicola Salvi’yi Trevi Çeşmesi heykelinin yapımı ile görevlendirmiştir. Ünlü heykeltraş Nicola Salvi, başka heykeltraşların da yardımını alarak tanrı ve tritonlardan meydana gelen heykeli 30 yılda tamamlamıştır. Heykelin başındaki asıl isim Salvi olmakla birlikte ünlü heykeltraşın ömrü yetmediği için heykeli bitirmek Guissepe Pannini’ye nasip olmuştur.

Salvi’nin tasarlamış olduğu Aşk Çeşmesi, heykel, kabartma ve motiflerle çeşitli betimlemeler yapmaktadır. Eserin hikayesine bakıldığında merkez bölümünde Roma Mitolojisi’nde yer alan su ve denizler tanrısı Neptün’ün yer aldığı görülür. Neptün’ün iki yanı ise biri uysal, diğeri agresif iki denizatı ve bu deniz atlarını tutan iki triton vardır. Su ve denizlerin tanrısı olan Neptün’ün sol tarafında bolluk ve bereketin temsilcisi olan bir tanrıça heykeli vardır. Heykelin üzerinde ise su kemeriyle alakalı askerlere yazılmış olan emir ve komutların bulunduğu rölyef vardır. Neptün’ün sağ tarafında sağlığın temsilcisi olan tanrıça heykeli ile rivayete göre su kaynağını askerlere göstermiş olan Trivia’nın rölyefi bulunur. Son olarak en üst kısımda bulunan 4 heykelin de bolluk ve bereketin sembolü olduğu görülmektedir.

Estetik bir mimariye ve göz alıcı bir ihtişama sahip olan Trevi Çeşmesi, günümüzde Aşk Çeşmesi unvanını almış olup, şehrin en romantik bölgesi olma özelliğine sahiptir. Muhtemelen çeşmenin heykeltraşı dahil kimse o dönemde çeşmenin sonradan bu derece ün kazanacağını tahmin etmezdi. Roma Aşk Çeşmesi, geçen zaman içerisinde yaşadığı değişim ile bugün çok sayıda turistin uğrak yeri olmayı başarmıştır.

Son Yazılar
Bilgi Alın    Sosyal Medya'da Paylaş

    × Rezervasyon Oluştur