Anasayfa

Floransa Gezi Rehberi

Kuzey İtalya’da bulunan Floransa, Arno Nehri etrafına kurulmuş şehirde birçok sanatçı ve bilim adamı yaşamış ve ilham almışlardır. Geçmişte olduğu gibi bugün de İtalya ve Avrupa’nın önemli ticaret şehirlerinden biridir. Floransa Gezi Rehberi yazımızda gezilecek yerler, yeme içme kültürü ve gece hayatından bahsedeceğiz.

Floransa Gezi Rehberi

İçerik

Kuzey İtalya’da bulunan FloransaArno Nehri etrafına kurulmuş şehirde birçok sanatçı ve bilim adamı yaşamış ve ilham almışlardır. Geçmişte olduğu gibi bugün de İtalya ve Avrupa’nın önemli ticaret şehirlerinden biridir. Floransa Gezi Rehberi yazımızda gezilecek yerler, yeme içme kültürü ve gece hayatından bahsedeceğiz.

Floransa’da Gezilecek Yerler

Rönasans’ın doğum yeri olarak kabul edilen ve bir zamanlar İtalya Krallığı‘na başkentlik yapmış, sanat şehri Floransa için Floransa Gezi Rehberi yazımızda gezilecek ve görülecek yerleri sizler için derledik.

Floransa Gezi Rehberi
Floransa Gezi Rehberi

Ponte Vecchio – Eski Köprü

14. yüzyılda yaptırılan bu görkemli köprünün belki de dünyada eşi benzeri yok. Bu köprü ayrıca Floransa’nın simgelerinden olan kuyum ustaları ve mücevhercilerle de ünlü. Eski Köprü‘nün hikâyesi de bir hayli ilginç. Çünkü köprünün üzerinde, dışarıdan bakılınca kimin geçtiğini görmeyi engelleyen evler/dükkânlar var. Bir rivayete göre, köprüyü, o dönem halkın arasına karışmak istemeyen Medici Ailesi, Arno Nehri’nin üzerine kapalı bir gizli geçit şeklinde yaptırıyor. Bugünkü kuyumcuların yerinde ise deri atölyeleri yer alıyor. Köprü zaman içinde halka açılıyor ve dericilerin yerini kuyumcular ve değerli taş atölyeleri alıyor.

Uffizi Galerisi

Uffizi Galerisi, Floransa’da yer alan dünyaca ünlü bir galeridir. Yapı 1560 – 1580 yılları arasında Dük I. Cosimo’nun çalışma ofisi olarak inşa edilmiştir. Mimar Vasari tarafından yapılan bina, sonrasında galeriye dönüştürülmüştür. Galeride dünyanın en nadide sanat eserleri sergilenmektedir. Medici Ailesi‘ne ait kişisel sanat koleksiyonları oldukça değerlidir.

Vasari’nin en büyük eseri olarak bilinen bu galeride kronolojik sıraya göre düzenlenmiş geniş bir koleksiyon vardır. Rönesans’ın en önemli eserlerinin de görülebileceği koleksiyon Medici Ailesi tarafından oluşturulmuştur.

Palazzo Vecchio – Eski Saray

Eski Saray, 14. yüzyılda inşa edilmiş bir saraydır. Arnolfo de Cambio tarafından tasarlanan bu yapı bugünkü görünümünü daha çok 16. yüzyılda geçirdiği yenileme çalışmasına borçludur. Sarayın zemin katındaki “Beş Yüzler Salonu” adını 500 üyesi olan konseyden almaktadır. Bu salonun süslemeleri Vasari tarafından yapılmıştır ve Michelangelo’nun “Zafer” heykeli de burada görülebilir.

Signoria Meydanı

Floransa’da bulunan ikinci büyük meydandır. Siyasi ve sosyal yaşamın canlı olduğu bu meydanda belediye ofisleri de bulunmaktadır. Palazzo Vecchio’daki çan çaldığında insanların toplandığı meydan burasıydı. Bu meydan, bir açık hava müzesini andırmaktadır.

Michelangelo’nun günümüzde Accademia’da bulunan dünyaca ünlü Davut Heykeli bu meydandan alınmıştır. Şuan meydanda heykelin bir replikası bulunmaktadır.

Loggia dei Lanzi, Floransa’da üstü kapalı bir platform olarak inşa edilen yapıdır. 14. yüzyılda kent yetkililerinin törenleri buradan izlediği bilinir. 18. yüzyıldan sonra ise açık hava heykel müzesi işlevine bürünmüştür. Bu açık hava heykel müzesinde görebileceğiniz eserlerden bazıları Cellini’den “Perseus”, Giambologna’dan “Sabin Kadınların Kaçırılışı”, Medici Ailesi’nin bağışladığı “Herkül ve Kentauros”dur.

Duomo Meydanı

Piazza del Duomo, Floransa’nın en büyük ve en ünlü meydanıdır. Bu meydan, tarihi kent meydanının kuzeyinde bulunmaktadır. Meydandaki en ünlü yapı ise şehrin sembollerinden biri olan Duomo Katedrali’dir. Ortaçağ havasını yansıtan bu alan, labirente benzer sokakları ve birçok görkemli yapısı ile ziyaretçilerin uğrak noktasıdır. Meydanda görebileceğiniz yerler arasında Giotto’nun Çan Kulesi, Aziz Giovanni Vaftizhanesi, Bargello, Casa di Dante ve Loggia del Bigallo bulunmaktadır.

Floransa Katedrali

Floransa Katedrali, Floransa’nın en ünlü ve en büyük katedralidir. Şehrin sembollerinden olan bu yapı, gotik tarzda ve Santa Reparata Kilisesi üstüne inşa edilmiştir. Kilise bodrumuna inildiğinde bu eski kilisenin kalıntıları hala görülebilir. Burada ayrıca Roma döneminden kalma eserler de vardır. Brunelleschi’nin mezarı da bodrum kısmındadır. Katedrali’nin inşasına 13. yüzyılda Arnolfo di Cambio tarafından başlanmıştır. Göz alıcı kubbesi ile dünyaca ünlü olan bu katedralin dış kısmı pembe, beyaz, yeşil mermerler ile bezelidir. Dış kısmı oldukça görkemli olsa da içi nispeten daha sadedir. Ufuk çizgisine egemen olan bu görkemli başyapıt, dünyanın en büyük katedrallerindendir. Katedralin ilk adı Santa Maria del Fiore’dir ve bu adı, Cebrail’in Hz. Meryem’e vermesinden alır.

Giotto’nun Çan Kulesi

Giotto’nun Çan Kulesi, Floransa Duomo Meydanı’nda bulunan bir çan kulesidir. Kuleye 414 basamakla çıkılır ve şehrin panoramik manzarası buradan izlenebilir. Floransa’nın en ünlü katedrali olan Duomo’nun bir parçası olan Giotto, Floransa gotik mimarisi ile Giotto tarafından tasarlanmış, Andrea Pisano ve Andrea Talenti tarafından yapılmıştır. Kule, mimarisi ve süslemeleriyle dikkat çekmektedir. Kare şeklindeki çan kulesinin bir bölümü 14.45 metre yüksekliğinde, en yüksek noktası ise 84.7 metre uzunluğundadır. Beş seviyeden oluşan bu yapı, 1359 yılında tamamlanmıştır.

Aziz Giovanni Vaftizhanesi

Aziz Giovanni Vaftizhanesi, sekizgen şekildedir ve dışı tipik Floransa – Roma mimarisini yansıtan renkli mozaiklerle donanmıştır. Ön Rönesans olarak nitelendirilen bu özellikle klasik mimari harmanlanmıştır. Dış cephesi “İlahi Komedya”nın yazarı Dante’nin buralarda yaşadığı günlerden beri değiştirilmemiştir. Bronz kapılarıyla ünlü bu yapının en eski kısmı güney kapılarıdır. Pisano’nun eseri olan bu kapılar dışında diğer kapılar bir yarışma sonunda yapılmıştır ve yarışmayı Ghiberti kazanmıştır. İncil’den çeşitli sahnelerin betimlendiği kapılar bu şekilde yapılmıştır. Bu kapılar “Cennet Kapıları” olarak bilinir. Vaftizhane’nin tavanı 13. yüzyıldan kalmadır ve birçok ünlü Floransalı kişi bu kısımda tasvir edilmiştir.

Loggia del Bigallo

Floransa’da bulunan gotik bir yapıdır. 1352 – 1358 yılları arasında inşa edilen bu yapı, yapıldığı dönemde kayıp veya terk edilen çocukları barındırmak için kullanılmıştır. Sonraki dönemlerde hacı ve yolculara ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde ise küçük bir güzel sanatlar müzesi ve Merhamet Birliği’nin merkezi olarak kullanılmaktadır. Bu birlik 13. yüzyılda kurulmuştur ve günümüzde gönüllülerin yoksul ve ihtiyacı olanlara yardım ettiği bir birimdir.

Bargello

Bargello, belediye sarayı olarak inşa edilen fakat günümüzde müze olarak kullanılan bir Floransa müzesidir. Bu eski hükumet binası 1255 yılında yapılmıştır ve önemli müzelerden olan yer, öncesinde lojman, hapishane gibi işlevlerle de kullanılmıştır. Yenileme çalışmalarının ardından 1865 yılında İtalya’nın ilk ulusal müzesi haline getirilmiştir.

Resim, heykel, süsleme sanatı örneklerinin nadide parçalarının görülebileceği Bargello’da Michelangelo, Donatello, Cellini, Verrocchio, Giambologna gibi ünlü sanatçıların eserleri görülebilir.

Cumhuriyet Meydanı

Piazza della Repubblica, Floransa’nın ünlü meydanlarından biridir. Floransa’da alışveriş denilince akla gelen ilk yerlerden biri bu meydandır ve birçok ünlü mağazanın yanı sıra irili ufaklı butikler de burada görülebilir. Şehirdeki merkezi tren ve otobüs istasyonu bu meydan yakınındadır. Buradan şehir merkezine yürüyerek ulaşmak mümkündür.

Günümüzde görülen meydan, 1890 yılında düzenlenmiş halidir. Piazza della Repubblica’nın batısında zafer takı bulunmaktadır. Meydanda bulunan en ünlü kafe Giubbe Rosse 20. yüzyıldan itibaren sanatçıların uğrak yeri haline gelmiştir. Doğusundaysa şehrin en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Rinascente görülebilir.

Akademi Galerisi

Akademi Galerisi, Floransa’da yer alan dünyanın en ünlü galerilerinden biridir. Galeri 1563 yılında kurulmuştur. Avrupa’da çizim, resim, heykel tekniklerinin öğretildiği ilkokul olma özelliğini de taşıyan galeride geniş bir sanat koleksiyonu sergisi vardır.

Michelangelo’nun önemli birçok eseri bu galeride sergilenir. En ünlü eseri “Davut Heykeli (David)” de burada görülebilir. Bu nü heykel, İncil’de Goliath’ı öldüren kahramanı betimlemektedir. Davut Heykeli ilk olarak Palazzo Vecchio’nun önüne yerleştirilmiştir. Sonrasında açık havada zarar göreceği düşüncesiyle Akademi Galerisi’ne taşınmıştır. Michelangelo’nun bir diğer önemli eseri “Venüs ve Cupido” da burada yer almaktadır.

Pitti Sarayı

Brunelleschi tarafından tasarlanan Pitti Sarayı, Luca Fancelli tarafından yapılmıştır. Pitti Ailesi için inşa edilen saray, 16. yüzyıllarda Medici Ailesi’ne satılmıştır. Bu dönemde yapıya bir avlu ve iki yan kısım eklenmiştir. Pitti Sarayı’nda beş tane önemli müze ve galeri bulunmaktadır.

Baboli Bahçeleri

Boboli Bahçeleri, Floransa’da yer alan dünyanın en ünlü bahçelerinden biridir. 1550 yılında Medicilerin Pitti Sarayı’nı almalarından sonra yapılmıştır. Floransa’nın güzel manzarasının izlenebileceği bu bahçelerde Rönesans bahçe düzenlemesi örnekleri kullanılmıştır.

San Lorenzo Bazilikası

San Lorenzo Bazilikası, Floransa’da bulunan en ünlü bazilikalardan biridir. Bu yapının mimari planı Brunelleschi tarafından 15. yüzyılda yapılmıştır. Giovanni di Bicci de Medici tarafından finanse edilerek inşa edilen kilise, ön cephesinden de anlaşılacağı üzere hiçbir zaman tamamlanamamıştır, ön cephesinde eksik tuğlalar vardır. İnşası sırasında yaşanan maddi imkansızlıklar nedeniyle bu şekilde kalmıştır.

Santa Croce Bazilikası

Santa Croce Bazilikası, Floransa’da bulunan ünlü ve önemli bazilikalardan biridir. Galileo, Michelangelo, Dante, Machiavelli gibi birçok önemli kişinin anıt mezarının bulunur ve 13. yüzyılda Arnolfo di Cambio tarafından inşa edilmiştir. Cambio, Duomo ve Palazzo Vecchio’yu da tasarlayan kişidir.

Bazilikanın görkemli dış kısmı 19. yüzyılda İngiliz hayırsever Francis Sloane tarafından mermer işlemeler ile yaptırılmıştır. Fransiskan mezhebi tarafından yaptırılan bu bazilika içerisinde Bardi ve Peruzzi Şapelleri bulunmaktadır. Bu şapeller Aziz Francis ve Aziz John’un tasvir edildiği freskler ile ünlüdür

Michelangelo Tepesi

Piazzale Michelangelo, Floransa’nın en ünlü meydanlarından biridir. Birçok önemli yapıyı bir arada seyredebileceğiniz meydan manzarası ile ünlüdür. Floransa ve çevresine hakim bir noktada yer alarak eşsiz bir manzara sunmaktadır. Özellikle güneşin doğuş saatinde bu olayı izlemek isteyenlerin ziyaret ettiği bir yerdir.

Floransa’da Ne Yenir?

Dünyanın en zengin mutfaklarından biri olan İtalyan Mutfağı, bölgelere göre önemli değişiklikler gösterir. Örneğin; Ülkenin kuzeyinde balık, patates, pirinç, mısır, domuz eti ve peynir çeşitleri en çok kullanılan malzemelerdir. Floransa Gezi Rehberi yazımızda Floransa’da tadabileceğiniz lezzetleri sizler için derledik.

Pasta alla Carbonara

Bir spagetti çeşidi olarak anılsa da İtalyan geleneklerine göre spagettiden yapılması zorunlu değil. Kişisel tercihe göre herhangi bir makarnaya yumurta, peynir, domuz pastırması ve karabiber eklenerek yapılabiliyor.

Chicken Parmigiana

Tavuk göğsü ile rendelenmiş permesan peynirinin harika uyumu. Fırında pişirilen bu yemek, et sevenler için güzel bir damak tadı sunar. Dana eti veya pirzola şeklinde çeşitleri de vardır.

Osso Buco

Dana inciğinden yapılan bir İtalyan yemeğidir. Yağlanıp una bulanmış incik parçalarının kızartılmasının ardından diğer yan malzemeler, soğan, sarımsak, havuç, kereviz, defne yaprağı ile birlikte fırında pişirilmesi ile elde edilir. Üzerine domates sosu dökülerek servis edilir.

Minestrone

Kabak, ıspanak, soğan, havuç, pirinç, patates ve kuru fasulye bileşenlerinden oluşan vitamin deposu bir İtalyan çorbasıdır. Çorbaya ayrıca, fesleğen, sarımsak ve zeytinyağı karışımından oluşan bir de sos ilave edilir.

Carciofi alla Giudia

Romalı Yahudilerin tipik yemeği. Taze enginarların özel bir metotla kızartılmasıyla yapılır. Dışı kıtır kıtır, içi yumuşak ve sulu bir şekli vardır.

Fiori di Zucca

Kabak çiçeğinin ançuez ve mozerella ile doldurulup kızgın yağda kızartılmasıyla oluşturulur.

Bruschetta

Geleneksel anlamıyla fırınlanmış ekmeğe sarımsak sürüldükten sonra reyhan ve ince doğranmış domateslerin konulmasıyla yapılıyor. İtalyan tostu da denilebilir. Güzel bir atıştırmalık.

Filetti di Baccala

Fileto morina balığının kızartılmasıyla elde edilen çıtır çıtır ama çok da yağlı olmayan bir aperatif.

Panini

İtalyanlar sandviç konusunda ustadır ve pek çok sandviç çeşidi bulunur. Bunlardan biri de Panini’dir. Izgarada pişirilir ve en temel iki malzemesi domates ve maruldur. Jambon, pesto sosu vb. eklemeler yapılabilir.

Strozzapreti

Ev yapımı makarnadır.

Lasagna

Adını pişirildiği kaptan alsa da, makarna, et ve beşamel sosun kombinasyonundan oluşan leziz bir İtalyan yemeği.

Risotto

Et, tavuk veya sebze suyunda pişirilerek krema kıvamına getirilmiş bir tür pirinç pilavı. İtalyan mutfağının önemli yemeklerinden biri olan risotto, İtalya’da pirincin en yaygın tüketim şekillerinden biridir. Pek çok yörede pilava soğan ve şarap katılarak pişirilir.

Tortellini

İçi peynir veya kıyma ile doldurulan makarna çeşidi. Üzerine, ekşi sos veya domates sosu eklenir. Permesan peyniri ise olmazsa olmazıdır.

Suppli

Fransız kökenli bir kelime olan ‘sürpriz’ den türemiş aperatif bir yemek. Kızarmış pirinç topları içindeki erimiş mozarella lezzeti. Genelde bolonez sos ile servis edilir.

Gnocchi alla Romana

İtalyan buğdayı olan “semolina”, süt, yumurta sarısı ve muskat ile yapılıyor. Diğer Gnocchi’lerden farklı olarak, Roma usulü Gnocchi kaynatıldıktan sonra peynir eklenerek fırınlanıyor.

Coda alla Vaccinara

Sığır kuyruğunun soğan, havuç, pırasa, kereviz, defne yaprağı ve kekik ile haşlandıktan sonra domates sosuyla servis edilmesiyle elde ediliyor. Bütün lezzetlerin ve baharatların iç içe geçmesi için saatlerce pişiriliyor.

Pizza alla Romana

Roma usullü pizza ince çıtır çıtır bir hamurdan yapılmış, zeytinyağı ve biberiye ile renklendirilmiş bir pizza.

Tiramisu

Kahve, bisküvi ve Mascarpone adı verilen özel bir krem peynirle yapılır. Şekerini abartmadığınız sürece, yumuşak ve lezzetli bir kekiniz olur.

Panna Cotta

İtalyanların en lezzetli tatlılarından biridir. Kalın bir krema tabakası, yumurtanın sarısı ve balın karışımıyla yapılır. Fırında düşük ısıda pişirilir. Panna cottaya İtalyanlar “pişirilmiş krema” derler.

Ciambelle Al Vino

Şaraba bandırılarak yenilen bir çeşit bisküvidir.

Crostata Di Ricotta

Tereyağı ile yapılan gevrek bir hamur ve bunun üzeri, meyve marmelatı, çikolata kreması, ya da ricotta bazlı bir krema ile kaplanılarak yapılan bir İtalyan tartı.

Gelato

İtalyan dondurması. İlk yapıldığında dağlardan gelen kar ile meyvelerin karışımıyla oluşmuş fakat günümüzde daha kremsi bir yapısı ve daha zengin bir lezzeti var.

Floransa’da Ne İçilir?

Floransa Gezi Rehberi yazımızda Floransa’da tadabileceğiniz lezzetli içecekleri sizler için derledik..

 • Espresso: Koyu kavrulmuş, Türk Kahvesi kadar olmasa da, yeteri kadar ince çekilmiş İtalya’ya özgü bir kahve türüdür.
 • Cappuccino: Espresso ile sıcak sütün kaynatılmasıyla yapılan bir kahve türü.
 • Macchiato: Az miktarda genellikle köpürtülen süt içeren espresso kahve türüdür. İtalyanca’da macchiato “lekeli, “benek benek” anlamına gelir. Bu nedenle caffè macchiato ‘nun doğrudan çevirisi “lekeli kahve” ya da süt benekli kahvedir.
 • Mocha: Diğer adıyla mocaccino, caffè latte’nin çikolata aromalı çeşididir. Mocha’nın birçok çeşidi vardır. Mocha’da çikolata şurubu, tatlı kakao tozu, dövülmüş kakao kullanılabilir. Mocha koyu acı kakaolu veya sütlü çikolata içerebilir.
 • Fontana Candida Frascati: Hafif ve lezzetli bir şarap türüdür..
 • Prosecco: Adını üzüm ve şarabın üretildiği Trieste yakınlarındaki Prosecco köyünden alan bir beyaz şarap.
 • Bellini: Prosecco ve şeftali püresi veya nektar ile yapılan bir kokteyldir.
 • Limoncello: Bir çeşit limon likörüdür.
 • Grappa: Hacmen yüzde 35-60 alkol içeren, kokulu, üzüm bazlı bir prina brendi. Grappanın tadı, şarabınkine benzer, kullanılan üzümün türüne ve kalitesine ve ayrıca damıtma işleminin özelliklerine bağlıdır.
 • Aperol Spritz: Şarap temelli bir kokteyldir.
 • Campari: Alkol ile sudaki bitki ve meyve infüzyonundan elde edilen bir aperatif olarak kabul edilen likördür. Koyu kırmızı rengi ve acımtırak tadı vardır.
 • Negroni: Cin, vermouth rosso ve portakal kabuğu ile süslenmiş bir kısmı Campari’den oluşan popüler bir kokteyldir.
 • Vermouth: Alkolle takviye edilerek güzel kokulu bitki ve baharatlarla aromatize edilmiş bir tür şaraptır.
 • Martini: Beyaz şaraba şeker, alkol, su, karamel, baharat ve güzel kokulu bitkilerin eklenmesiyle hazırlanan içkidir.
 • Peroni, Moretti, Menabrea: Yerel bira markaları.
  Te: Çay

Floransa Gece Hayatı

Sanatın şehri olarak da bilinen Floransa, sanatla renkli olduğu gibi gece hayatında da rakiplerini aratmamakta. Çok fazla öğrenci olan şehirde öğrencilere göre de bir çok mekan bulunmakta. Genelde gece hayatı ve eğlence bar, club ve açık hava etkinliklerinde geçmekte ve sabahın ilk ışıklarına kadar sürmektedir. Floransa Gezi Rehberi yazımızda Floransa’da gece hayatının aktığı mekanları sizler için derledik.

Trip per Tre

Floransa’da özellikle gençler tarafından tercih edilen bir mekan. Dolayısıyla haftanın hemen her saati kalabalık olabilmektedir. Floransa’da günlük yaşamın akışını görmek için Trip per Tre doğru bir

The Joshua Tree Pub

Floransa’da özellikle turistlerin ve gezginlerin tercih ettiği The Joshua Tree Pub sıradışı iç dekorasyonu ile özellikle yorucu bir günün ertesinde günün yorgunluğunu bir kenara koymak ve eğlenmek için uygun bir mekan.

The Red Garter

The Red Garter Floransa’da hızlı gece hayatının yaşandığı bir mekan. Özellikle genç gezginler için The Red Garter son derece uygun ve eğlenceli bir mekan.

Volume

Floransa’nın en hit mekanları arasında yer alan Volume yeni trendleri takip eden ve sıcak tasarlanmış mekanları sevenler için ziyaretçilerini bekliyor.

Space Club

Bu kentte gece hayatını merak eden ziyaretçiler Floransa’nın en büyük diskosunu ziyaret ederek çılgın partileri keşfetmeye buradan başlarlar.

Twice Club

Haftanın her gününe özel bir program sunan bu kulüp daha çok gençlerin, özellikle üniversite öğrencilerinin tercih ettiği, yaş ortalaması 30 olan bir eğlence mekanı.

Diğer şehir rehberleri için Şehir Rehberi sayfamıza göz atabilirsiniz…

× Rezervasyon Oluştur