Anasayfa

Ljubljana Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

İçerik

Slovenya’nın başkenti Ljubljana için “gizli mücevher” terimi, tam yerinde bir ifade. Bunun bir sebebi insanoğlunun kimsenin bilmediği bir yeri geziyorken duyduğu haz, aldığı zevk olabilir. Ama bir diğer sebebi, gerçekten bu şehri çok kişinin bilmiyor olması da olabilir. Bu durum hızla değişiyor. 2004 yılında Avrupa Topluluğuna giren ülkede 2012 yılından bu yana turizmde %65 lik artış yaşandı. Buna rağmen bir çok kişi Slovenya ile Slovakya’yı karıştırıyor. Otobüsle Avrupa Turu programlarımızın konaklama noktalarından biri. Peki 280 bin nüfuslu bu şirin Avrupa şehri Ljubljana hakkında bilmediğiniz 10 şey ne?

Ljubljana hakkında bilmediğiniz 10 şey, Bled Gölü Ve Kalesi, Bled Gölü Görülmesi Gereken Yerler | Tourbulance | Büyük Avrupa Turu, Otobüsle Avrupa Turu.
Ljubljana hakkında bilmediğiniz 10 şey, Bled Gölü Ve Kalesi, Bled Gölü Görülmesi Gereken Yerler | Tourbulance | Büyük Avrupa Turu, Otobüsle Avrupa Turu.

1. Ljubljana Nasıl Söylenir?  

Sloven dili kulağımıza yabancı gelebilir ama okuması daha da zor olabilir. Bu şehrin adı “Lubliyana” olarak telaffuz edilir.

2. İnsanları Nasıldır? 

Slovenya’nın nüfusu 2 milyon civarındadır. Sloven olarak adlandırılırlar. Batı Avrupalılar tarafından çok cana yakın bulunurlar. Slovenya, Slavlar Ülkesi manasına gelir. Ülke nüfusunun %88 i Slovendir. Hırvat, Boşnak gibi etnik gruplar da bulunur.

3. Havası Nasıldır?

 Ilık geçen yazlar ve nispeten soğuk kışlar vardır. Temmuz ve Ağustos en sıcak aylardır ve sıcaklık 25-30 derece arasındadır. Ocak ayı ise sıfır derece ortalaması ile en soğuk aydır. Otobüsle Avrupa Turu programlarımızı yaz mevsiminde gerçekleştirdiğimiz için Ljubljana‘yı en güzel zamanında görme fırsatına sahip oluyoruz. 

4. Neden Şehrin Simgesi (Dragon) Kanatlı Ejderha’dır? 

Şehirde çok sayıda kanatlı ejderha figürü görülür. Ejderha Köprüsü üzerinde 4 adet kanatlı ejderha var ve bu köprüyü esprili bir biçimdekaynana köprüsü olarak adlandıranlar da olabilir. Efsane Yunan mitolojisine dayanıyor. Jason isimli bir kahraman şehrin yakınlarında bir ejderhayı yenmiş ve kanatlı ejderha o tarihten itibaren şehrin simgesi haline gelmiş.

Aslında tarihi açıdan bakılırsa Ejderha sembolünün Aziz George kökenli olduğu düşünülebilir. 15. yüzyılda şehrin kalesindeki kiliseyi yöneten bu azize göre, ejderha , Hıristiyanlığın Paganizme karşı bir zaferini simgeliyordu.

5. Ljubljana Yemekleri Nasıldır? 

Şehirde yeni bir yemek akımı yerleşmekte, yerel, organik ve kaliteli ürünler revaçta. Taste Ljubljana isimli yemek festivalinde şehirde iseniz çok şanslısınız demektir. Restoranları kadar sokakta satılan yiyecekleri de çok leziz. Potica, en meşhur tatlıları olarak biliniyor.

Coğrafi pozisyonu nedeniyle ülkenin mutfağında hem Adriyatik denizinden gelen taze balıklar, hem et ve sebzeler hem de bol miktarda meyve bulunuyor. Ljubljana, Avrupa Turu programlarımızda katılımcılarımızın yemek konusunda sıkıntı yaşamadıkları Avrupa şehirlerinden bir tanesidir.  

*Slovenler etrafında yer alan ülke mutfaklarının her birinden bir parça esinlenmişler. Slovenya’da at eti tüketiliyor. Evet yanlış okumadınız. Slovenyada at eti yeniyor.

6. Ljubljana’ya Kimler Gider? 

Avrupa Turu maceralarımızda kesinlikle rotamızda bulunan ve konaklama yaptığımız Ljubljana her seferinde bizleri kendine hayran bırakıyor.

Slovenya rafting, kayak, tırmanış gibi sporlara meraklı, maceracı gezginler için çekicidir. İtalya, Avusturya, Almanya, Hırvatistan ve Fransa’dan düzenli olarak bu amaçla gelen turistler vardır. Tabii kültürel sayyahları da unutmayalım. Ülkede 40 yaş altındaki hemen herkes İngilizce konuşabildiği için bu dili bilen gezginler için kolay bir destinasyondur.

7. Ljubljana’da Ne Yapılır? 

Yerel halka sorarsanız en sevdikleri şey nehir kenarında oturup güneşlenirken bir şeyler içip arkadaşlarla sohbet etmektir. Nehir boyu kalabalık veya karışık değildir, müzisyenler müzik yapar, köpeklerini gezdirenler vardır, bisikletliler sıkça görülür.

Büyük Avrupa ve Mini Avrupa Turu programlarımızda, Ljubljana Kalesi, St.Nicholas Katedrali, Roma Duvarı, Üçlü Köprü ve Dragon Köprüsü ile birlikte Tivoli Parkını görme fırsatını yakalıyoruz. 12. yüzyılda yapılmış olan kale önceleri uç beylerine daha sonraları da Carniola Düküne ev sahipliği yapmıştı. Şimdilerde kültürel etkinlikler ve düğünlerde mekan olarak kullanılmaktadır. 2006 yılında şehir merkezini kaleye bağlayan bir funiküler inşa edilmiştir. Tivoli Park, şehrin en büyük ve en güzel parkıdır. 5 kilometre karelik park, 1817 yılında Fransız bir mühendis tarafından dizayn edilmiştir. 

8. Şehirde 12 müze vardır birbirine çok yakındır böylece bir gününüzü veya haftasonunu müze ziyaretine ayırabilirsiniz.

9. Tourbulance Neden Ljubljana’da Konaklama Yapıyor?

Otobüsle Avrupa Turu programlarımızda 9 konaklamamızdan bir tanesi Ljubljana’dadır. Çünkü bu küçük başkent güler yüzlü ve samimi insanlarının yanı sıra özellikle masal diyarı Bled Gölü başta olmak üzere inanılmaz doğal güzelliklere sahip. Şehir diğer Avrupa şehirleri baz alındığında pahalı değil ayrıca Erasmus öğrencilerinin çok fazla olması genç otobüs turları için eğlencelidir. 

10. Ljubljana 2016 yılında European Green Capital Ödülüne layık görülmüştür. 

Son Yazılar
Bilgi Alın    Sosyal Medya'da Paylaş

    × Rezervasyon Oluştur