Anasayfa

Bulgaristan Gezilecek Yerler

İçerik

Bulgaristan gezilecek yerler yönünden oldukça merak edilen ülkeler arasında yer alır. Son derece etkileyici güzellikleri bulunan Bulgaristan Balkanlar’ın en önemli ülkelerinden biridir. Başkenti Sofya olan ülkenin birçok önemli şehri bulunmaktadır. Ancak Sofya ülkenin en büyük ve en kalabalık nüfuslu şehridir. Avrupa kıtasında yer alan ülke özellikle otobüs turlarıyla Avrupa turuna çıkan kişiler için görülmesi gereken ülkeler arasında yer alır. Sofia ve birçok şehrinde bulunan doğal ve tarihi güzellikler turizm açısından büyük bir öneme sahiptir. 

Eğlenceli festivalleri ve zengin mutfak kültürü sayesinde dünyanın birçok ülkesinden ziyaretçiye kapılarını aralayan ülkeler arasındadır. Sofya ve diğer önemli şehirleri ile birlikte Bulgaristan’da görmeniz gereken önemli lokasyonlar bulunur. Gerek otobüsle gerekse kişiler kendi imkanları ile bu ülkedeki tüm güzellikleri keşfedebilirler. 

Özellikle başkentte bulunan tarihi kilise, eski dağ manastırı ve Antik Roma tiyatrosu gibi alanların ziyaretçilerin çokça ilgisini çeken yerler olduğu söylenebilir. Tarihi kıyı şehrinden doğal park alanlarına kadar Bulgaristan’ın eşsiz güzelliğinden bahsetmek mümkün olabilir. Bu bakımdan Bulgaristan gezilecek yerler bakımından en zengin ülkelerden biridir. 

 

Başkentteki Tarihi Kilise

Alexander Nevsky Katedrali, Başkent Sofya’da bulunan Bulgar Ortodoks katedralidir. Neo Bizans mimarisinde inşa edilmiş olan bu katedral özellikle tüm Bulgaristan patriklerine ev sahipliği yapmış olan önemli bir yapıdır. Özellikle kentin en önemli simgelerinden biri olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte dünyanın en büyük Ortodoks katedralleri içerisinde önemli bir yeri vardır. Katedral 3100 metrekarelik bir alanı kaplar. Aynı zamanda yaklaşık olarak 10.000 kişiyi içine alabilecek bir kapasitesi bulunur.

 

Eski Dağ Manastırı

Rila Manastırı, Bulgaristan’daki en ünlü doğu manastırı olarak bilinir. Ortodoks manastırı olan bu lokasyon hakkında ise şunlar söylenebilir:

  • Rila Manastırı Tabiat Park içerisinde bulunur. 
  • Deniz seviyeisnden 1.147 metre yükseklikte yer alır. 
  • Rilska Nehri vadisinde bulunmaktadır. 
  • Başkenti Sofya’nın 117 km güneyinde yer alan bir manastırdır. 

Rila Dağlarının güneybatısında konumlanmıştır. Adını da kurucusu olan Rilalı İvan’dan aldığı söylenebilir. 

 

Antik Roma Tiyatrosu

Plovdiv Roma Tiyatrosu mutlaka görülmesi gereken önemli destinasyonlar arasında bulunuyor. Bulgaristan’ın Filibe şehrinde yer alan Antik Roma Tiyatrosu Roma’ya dair birçok detayın görülebileceği bir tiyatrodur. Günümüzde varlığını koruyan tiyatro turizm açısından şehrin en önemli simgeleri arasında yer alır. 

 

Tarihi Kıyı Şehri

Nessebar, Bulgaristan’ın en sevimli yerleşim yerlerinden biri. Karadeniz’in kıyısında yer alan kıyı şehri Ortaçağ döneminden günümüze kadar varlığını devam ettirmiştir. Burası aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi içerisindedir. Yaklaşık olarak 20 bin kişilik nüfusu olan yerleşim yeri sahil kenti olarak bilir. Dereköy sınır kapısına ise yaklaşık olarak 3 saat mesafede bulunur. 

 

Ortaçağ Kalesi ve Tarihi Şehir

Veliko Tarnovo ve Tsarevets Kalesi, tarihi mekanlara ilgi duyan kişilerin ziyaret etmekten keyif alabileceği bir yerdir. Kalenin tarihi MÖ 4. Yüzyıla kadar dayanır. Kale eskiden Bulgaristan başkenti olan Tırnova şehrinde ki Tsarevets Tepesi’nde bulunur. Burası köklü bir geçmişe sahiptir ve birçok tarihi mekan sever için görülmesi gereken yerlerden biridir. 

 

Doğal Park ve Dağ Yürüyüşleri

Vitosha Dağı, Sofya şehir merkezine oldukça yakın bir yerde bulunur. Şehrin oldukça yakınında bulunan dağ, Vitosha Dağı 2,290 metrelik yüksekliği ile Balkanlardaki en eski ulusal park olarak bilinir. Burası Pancharevo Gölü’ne de oldukça yakındır. Boyana Şelalasi ve Duhlata Mağarası gibi yerlere ev sahipliği yaptığı söylenebilir. Doğa severler için mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. 

 

Geleneksel Bulgar Köyü

Koprivshtitsa, Bulgaristan’ın tarihi kasabalarından biridir. Sofya merkeze bağlı olan kasaba günümüzün en önemli turizm beldeleri arasında yer alır. Tarihsel geçmişi açısından da son derece zengin bir kasaba olduğu söylenebilir. Bulgaristan gezilecek yerler arayışında olan kişilerin mutlaka görmesi gereken noktalar arasında bulunur.

 

Tarihi Manastır ve Doğal Güzellikler

Bachkovo Manastırı, Asenovgrad’ın yaklaşık olarak 10 km kadar güneyinde bulunan Chepelarska Nehrinin vadisinde yer almaktadır. Manastır büyüklüğü ile son derece etkileyici bir görünüm sergiler. Bununla birlikte Bulgaristan’da en çok ziyaret edilen tarihi mekanlar içerisindedir. 1083 senesinde kurulan manastır tarihi mekân gezmeyi seven kişilerin görmesi gereken bir yapıdır.

 

Ünlü Doğal Kanyon ve Manzara

Belogradchik Kayaları ve Kalesi, Avrupa’nın en güzel manzaralarından biri olarak kabul edilir. Burada Belgradchik kayalıklarını keşfedebilir ya da kalenin muazzam manzarasını seyre dalabilirsiniz. Bölgenin tarihi hakkında detaylı bilgi edinerek kültürel birikiminize ekstra bilgiler ekleyebilirsiniz. Günlük bir tur ile kale ve kanyon rahatlıkla gezilebilir. 

 

Kültürel ve Tarihi Müze

Sofya Ulusal Tarih Müzesi 17 Eylül 2015 tarihinde açılmıştır. 1913 senesinde tamamlanan Türk hamamları seramik ve dış cephe süslemeleri ile Orta Çağ kilise tasarımlarını andırır. MÖ 6 bin yılı ile 1940’lı yılları kapsayan 8 farklı sergi salonundan oluşmaktadır. Bu salonlardaki eserler Antik Çağ Avrupa Hanedanlıkları, Sofya Kültürünü yansıtan objeler, Eski Sofya mimarisi gibi birçok kültürden meydana gelmektedir. Geçici sergiler için ise iki tane sergi salonu bulunur. 

× Rezervasyon Oluştur