Anasayfa

Belgrad Gezi Rehberi

Tuna ve Sava Nehir’lerinin kesiştiği noktada kurulan ve konumu sebebiyle bir çok kuşatma görmüş “Beyaz Şehir” Belgrad, Sırbistan'ın başkentidir. Belgrad Gezi Rehberi yazımızda gezilecek yerler, yeme içme kültürü ve gece hayatından bahsedeceğiz.

Belgrad Gezi Rehberi

İçerik

Tuna ve Sava Nehir’lerinin kesiştiği noktada kurulan ve konumu sebebiyle bir çok kuşatma görmüş “Beyaz Şehir” Belgrad, Sırbistan‘ın başkentidir. Belgrad Gezi Rehberi yazımızda gezilecek yerler, yeme içme kültürü ve gece hayatından bahsedeceğiz.

Belgrad Gezilecek Yerler

Tuna ve Sava Nehir’lerinin kesiştiği noktada kurulan ve konumu sebebiyle bir çok kuşatma görmüş “Beyaz Şehir” Belgrad, Güney Doğu Avrupa’nın büyük şehirlerinden biridir. Tarihi boyunca 115 Savaşa ve 44 Yıkıma sahne olmuştur. Belgrad Gezi Rehberi yazımızda Belgrad’da gezilecek yerleri sizler için derledik.

Belgrad Gezi Rehberi
Belgrad Gezi Rehberi

Kale Meydanı

Şehrin merkezinde yer alan Kalemegdan (Kale Meydanı) Belgrad’ın en turistik ve en gözde mekanı. Yazın en sıcak ya da kışın en soğuk günü olsa bile muhakkak burası görülmeli.

Kalemegdan, Tuna ve Sava nehirlerinin buluştuğu noktada yükselen bir tepede yer alıyor. Geniş bir alana yayılan Kalemegdan, tarihi Belgrad Kalesi’nin yanında, Osmanlı’dan kalan eserlere ve geniş parklara da ev sahipliği yapıyor. Kalemegdan’ın bulunduğu tepeden Tuna ve Sava nehirlerinin birbirine kavuştuğu alanı da görebilirsiniz.

Kale

Belgrad Kalesi, tarihte yüzden fazla kez istila edilmiş. 1521 yılında Osmanlı İmparatorluğu sınırları içine katılmış. Kanuni Sultan Süleyman Han önderliğinde Osmanlı kuvvetleri Belgrad’ı 1521 yılında fethediyorlar. Ortodoks nüfusun bir kısmı da İstanbul’a bugün Belgrad Ormanı bölgesine gönderiliyor.

Tuna nehri ile Sava nehirlerinin kesiştiği noktada yer alan önemli bir kale. Tarihte birçok medeniyet bu kaleye sahip olmak istemiş. Osmanlı’dan önce Avusturya ve Macaristan Krallığı burada hüküm sürmüş. M.Ö. 85 yılında Romalıların ilk taşı koyması ile Kale yükselmeye başlamış ve Osmanlı buraya geldiği zaman kaleyi geliştirmişler.

Tuna Nehri, Avrupa’nın en uzun ikinci nehri. Yaklaşık 2800 kilometre uzunluğunda, on tane ülkeyi suluyor ve Karadeniz’e dökülüyor. Hemen kalenin yanından gelen Sava Nehri’de Tuna Nehri’nin en önemli kollarından biri. 4 tane ülkeyi suluyor ve oda Tuna Nehri vasıtası ile Karadeniz’e dökülüyor.

Mihailova Caddesi

Kalemegdan ile kentin merkezini bağlayan Knez Mihailova Caddesi, araç trafiğine kapalı. Cadde boyunca sıralanan mağazalar, kafe ve restoranlar geç saatlere kadar canlılığını koruyor. Buradaki binaların çoğu 19. yüzyıla ait. Cadde, Trg Republike’ye yani Cumhuriyet Meydanı’na kadar uzanıyor. Burası da Belgrad’ın İstiklal Caddesi diyebileceğimiz Knez Mihailova Caddesi. Yılın her zamanında çok kalabalık, hareketli olan bu cadde, yaz aylarında çok daha renklidir. İster kafe ve restoranlarda hoş vakit geçirin, ister dükkanları gezin, ya da sadece bir ucundan diğer ucuna yürüyün. Belgrad’a geldiğiniz zaman mutlaka yolunuz buraya düşecektir.

Cumhuriyet Meydanı

Cumhuriyet Meydanı (Trg Republike) ortasında Osmanlıların Sırbistan üzerindeki hakimiyetini sonlandıran Prens Miloš Obrenović’in bir eliyle ileriyi işaret ettiği bir heykeli bulunuyor. Rivayet o ki; Prens, Osmanlı’ya İstanbul’u gösteriyor!

Heykelin çevresi, Belgradlıların arkadaşlarıyla buluşmak için randevu verdikleri yer olarak ünlenmiş. Özellikle akşam saatlerinde meydan iyice kalabalıklaşıyor ve bu durum gecenin geç saatlerine kadar sürüyor.

Terazije Meydanı

Cumhuriyet Meydanı’ndan biraz devam edildiğinde ise kentin bir başka önemli meydanı olan ve adını Türkçe’den alan Teraziye Meydanı’na ulaşılıyor. Bu meydana ismini, kentin su dağıtımı için 1840’larda Osmanlı’nın inşa ettiği su kulesi vermiş.

Meydanın ortasından geçen Terazije Caddesi’nin bir ucu Knez Mihailova Caddesi‘ne diğer ucu ise Aziz Sava Katedrali’ne götürür sizi. Çok işlek bir meydan olan Terazije, Belgrad Belediye Sarayı, Parlamento Binası, Cumhurbaşkanlığı Köşkü ve daha birçok önemli yere de yürüme mesafesindedir

Aziz Sava Katedrali

Sırbistan’da yaşayanların çoğu Hıristiyanlık dininin Ortodoks mezhebine inanıyorlar. Bu nedenle ülkede Ortodoks kiliseleri çok fazla. Ayrıca burası Balkanların en büyük Ortodoks Katedrali. Yaklaşık 12 bin kişiyi aynı anda ağırlayabiliyor. Adını da Sırp Ortodoks Kilisesi’nin kurucusu Aziz Sava’dan alıyor. Katedralin yapımı bağışlarla sürdürüldüğü için dışı yıllar önce tamamlanmış olsa da, içindeki inşaat hala devam ediyor.

Nikola Tesla Müzesi

Edison’un adını herhalde herkes duymuştur ama Nikola Tesla o kadar duyulmamış olabilir. Nikola Tesla Müzesi, Belgrad’ın merkezine yakın olan Krunska Caddesi üzerindedir ve mutlaka görülmesi gereken bir yer. Yaşadığı dönemde hakkı verilmemiş olan bu bilim adamını, neler yaptığını ve icatlarını demolar ile görme şansını bulacağınız nefis bir müze.

Skadarlija

Kent merkezindeki Skadarlija semti Sırp mutfağının lezzetlerini geleneksel müzikler eşliğinde tadabileceğiniz restoranlara ev sahipliği yapıyor. Arnavut kaldırımlı sokakları boyunca sıralanan tarihi yapıların hemen hepsi restoran, kafe, gece kulübü gibi yeme içme ve eğlence mekanlarına dönüştürülmüş. “Bohem mahalle” olarak da ünlenen Skadarlija, aynı zamanda Belgradlı sanatçı, yazar ve gazetecilerin de uğrak yeri.

Belgrad’da Ne Yenir?

Konumundan dolayı bir çok kültürün izlerini taşıyan Sırbistan, Osmanlı’dan, Macar, Boşnak ve Akdeniz ikliminden etkilenmiş mutfağı ile ziyaretçilerine zengin lezzetler sunuyor. Belgrad Gezi Rehberi yazımızda Belgrad’da tadabileceğiniz lezzetleri sizler için derledik.

Pljeskavica

Domuz eti, sığır eti ve kuzu eti baharatlı patty karışımı ızgara bir tabak olan Pljeskavica, Bosna Hersek ve Hırvatistan’da da popüler olan Sırbistan’ın ulusal bir yemeği.

Karadordeva

Dana veya domuz bifteğinin içini kaymak ile doldurup rulo şekline getirerek pane harcı ile kızartılmasıyla oluşturulan bir yemek. Yanında kızarmış ya da haşlanmış patates ve tartar sosla servis edilir.

Cevapcici

Balkanlarda bir kebap çeşidi. Doğranmış soğan, acı sos, ayvar, köy peyniri ve kırmızı biberle sunulmaktadır.

Proja

Mısır ekmeği.

Lepinja

Pide

Pecenje

Genelde kavrularak ya da kızartılarak hazırlanan dana, kuzu, keçi veya domuz etinden yapılan bir kebap çeşididir.

Jagnjeceg Mesa

Kuzu etinden yapılan bir tür güveçtir.

Riblja Corba

Balık çorbasıdır.

Pasulj

Fasulye çorbası.

Punjene Paprike

Biber dolmasıdır.

Skembici

Güveç şeklinde, sebze ve çeşitli baharatlar ile yapılan bu yemek haşlanmış patates ile servis edilir. İşkembe çorbasına benzer.

Sarma

Pirinç ve bol miktarda kıyma içeren dolma sarmasıdır.

Duvec

Güveç.

Gibanica

Su böreğine benzer bir börek çeşididir.

Kobasica

Yanında kaymak, patates ve salata ile birlikte servis edilen yerel usulde hazırlanan sosis.

Sopska

Söğüş salatalık, domates ve soğan üzerine yağlı bir peynir rendelenerek hazırlanan salatadır.

Ajvar

Hemen hemen her yemeğe mükemmel şekilde eşlik eden bir çeşit garnitür. Kırmızıbiber, sarımsak ve patlıcanların karışımıyla elde edilen bu garnitürü Sırplar salata olarak değerlendiriyor. Öyle ki, ajvara Sırbistan salatası diyorlar. Acılığı isteğinize göre ayarlanan bu lezzeti kahvaltılık sos ya da meze şeklinde tüketebilirsiniz.

Urbenes

Bir çeşit sos ya da meze olarak değerlendirilebilecek Urbenes, peynir, kırmızıbiber ve çeşitli baharatlarla yapılıyor. Kullanılan biber nedeniyle çok acı olabiliyor ama isteğinize göre acı seviyesini söyleyebilirsiniz

Kajmak

Kaymak.

Krofne

Lokmaya benzer hamur işidir.

Palacinke

Kreple yapılan bir çeşit tatlıdır.

Ustipci

Kızartılmış hamur işidir.

Ratluk

Lokum

Sutlijas

Sütlaç

Krempita

Milföy hamur arasında krema olan tatlı çeşididir.

Belgrad’da Ne içilir?

 • Kafa: Kahve
 • Caj: Çay
 • Rakija: Erik rakısı
 • Jelen: Yerel bira markası
 • Lav: Yerel bira markası
 • Podrum Braca Rajkovic: Yerel yetiştirilen üzümlerden yapılan şarap markası.
 • Vina Aleksandrovic : Yerel yetiştirilen üzümlerden yapılan şarap markası.
 • Sljivovica: Bir çeşit erik rakısı.
 • Pelinkovac: Pelin ağacı özünden yapılan likör, alkol içeriği hacmen % 28-35’tir. Jagermeister’e benzeyen bir tadı vardır.
 • Vinjak: Brendi, damıtılmış şaraptan üretilen yüksek dereceli alkollü içki. Üzümden yapılan şarabın yanı sıra mayalanmış başka meyvelerden de üretilir. Genellikle yemek sonrası tüketilir.
 • Medovaca: Sljivovica’nın ballı versiyonudur.

Belgrad Gece Hayatı

Yazın ayrı kışın ayrı mekanlarda eğlence hayatı olan Belgrad’da sadece Sırp vatandaşlar değil hafta sonu için çevre ülkelerden gelen ziyaretçiler çılgınca eğleniyorlar. Bu sebepten gece hayatıyla CNN ve Time Dergisi’ne bile konu olmuş bir şehir. Yazın Sava ve Tuna Nehri’nde yüzen club teknelerde, kışınsa şehir merkezinde gün ağarınxaya kadar eğlence durmak bilmiyor.

The Bank Club

Son yıllarda yazlık ve kışlık olarak en hızlı yükselen gece kulüplerinden The Bank (Eski ismiyle Beton) haftanın 3 günü hizmet veriyor. R&B ağırlıklı müzikseverlerin toplanma yeri olarak bilinen kulüp gece 12-04 arasında çalışıyor. Son yıllarda şehre gelen enlü DJ’ler performans gösterdiği kulüp, kapıda Avrupa’nın en iyilerinden olduğu yazıyor olsa da Belgrad için ortalama bir mekan. Kış sezonunda gidilebilecek en iyi kulüplerden biri.

Freestyler

Freestyler Winter Stage 2 yıl öncesine kadar Tilt adıyla hizmet veriyordu. Şehrin en popüler yazlık kulübü olan Splav Freestyler’ın kışlık versiyonu olan mekan, bu yıl değişen dizaynıyla en şık gece kulübü. Üst kesime hitap eden mekan Salı, Perşembe, Cuma, Cumartesi günleri hizmet veriyor. Her gece farklı müzik temasıyla program yapan Freestyler’ın en çılgın partisi ise Salı günü gerçekleşen Sırpça 90’s partisi.

Hype Gece Kulübü

2017 yılında açılan Hype şuan için şehrin en kaliteli gece kulübü olarak geçiyor. Şehrin diğer kulüplerinin aksine Hype mekana 25+ misafirleri kabul ediyor. Turist odaklı çalışmayan, sadece müşteri memnuniyetini ön planda tutan Hype, bu kadar kısa sürede bir numara yapan neden de zaten “clubber” misafir kitlesi. Çarşamba, Cuma, Cumartesi geceleri hizmet veriyor.

Mr. Stefan Braun Gece Kulübü

Stefan Braun, 20 yıldır aynı isim ve konumda hizmet veriyor. Turistler tarafından en çok bilinen mekan bir apartmanın 9. katında bulunuyor ve apartmanda bulunan özel asansörlerle çıkıp kendinizi partinin ortasında buluyorsunuz. Oldukça küçük ve sıkışık bir yer. Haftanın her günü çalışan mekan ayrıca gece 12.00 de başlayıp sabaha 07.00 ye kadar hizmet veriyor.

Brankow Gece Kulübü

Şehrin en önemli köprüsü olan Brankow Köprüsünün ayağında bulunan kulüp, RnB-Hiphop severler için hizmet veriyor. Perşembe, Cuma, Cumartesi günleri çalışan 200-250 kişilik kapasitesi olan mekan, ilginç tasarımıyla ilgi görüyor.

Diğer şehir rehberleri için Şehir Rehberi sayfamıza göz atabilirsiniz…

× Rezervasyon Oluştur