Özgürlükler Şehri Amsterdam

Özgürlükler Şehri Amsterdam

Avrupa Turu programlarımızın ana şehirlerinden bir tanesi olan Amsterdam, 2021 yılı Otobüsle Avrupa Turu ve Fırsat Avrupa Turu programlarımızda yer alan en güzel şehirlerden bir tanesi. Özgürlükler şehri Amsterdam, dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı şehir, harikalar şehri gibi nitelendirmelere sahiptir. Amsterdam şehri uyuşturucu ve cinselliğe dünya genelinden daha farklı bakış açısı ile dikkat çekmektedir. Pek çok açıdan çeşitli özgürlüklerle doğrudan bağdaştırılan Amsterdam, pek çok özelliği ile Avrupa’nın en orijinal turistik şehirlerinden birisidir. Bu dikkat çekici şehrin kendine has birçok özelliği bulunmaktadır. Bunlardan birisi Amsterdam’ın önemli bir bölümünün deniz seviyesinin altında olması. Şehrin en düşük noktası deniz seviyesinden 6,7 metre daha aşağıda.

Özgürlükler Şehri Amsterdam | Otobüsle Avrupa Turu | Amsterdam Gezi Rehberi |Avrupa Turu
Özgürlükler Şehri Amsterdam
Kanallar Ve Bisiklet Şehri Amsterdam 

Bisiklet kullanımının çok yaygın olduğu şehirde bisiklet sayısının şehir nüfusundan fazla olması da Amsterdam’a özgü niteliklerden birisidir. Özgürlükler şehri Amsterdam kanalları ile de meşhur olan bir Avrupa şehri. Sahip olduğu kanal sayısı ile Venedik’i geride bırakan Amsterdam’da tam 165 kanal var. Amsterdam şehrinde dikkat çeken bir diğer mesele şehirde en çok çalınan şeyin bisiklet olması. Şehir halkının yaygın bisiklet kullanımı göz önüne alındığında bu durum gayet normal görünüyor.

Amsterdam şehrinde evlerin ince uzun bir şekilde tasarlanmasının nedeni evlerin genişliğine göre vergi alınmasıdır. Amsterdam ayrıca dünyanın en uzun boylu insanlarının da yaşadığı yer olarak dikkat çekiyor. Şehirde erkeklerin boy ortalaması 1.84 iken kadınların boy ortalaması 1.70’dir. Ülkemizdeki boy ortalaması ile karşılaştırıldığında arada önemli bir fark bulunduğu görülür.

Özgürlükler Şehri Amsterdam

Özgürlükler şehri Amsterdam ve insanları yaşam tarzları açısından çok rahatlar. Örneğin Amsterdam’da bulunan evlerde perde kullanımı çok nadirdir. Amsterdam halkı evlerinde genellikle perde tercih etmiyorlar. Bu durum en özel anlarda dahi geçerli. Şehirde en dikkat çekici konu başlıklarından birisi de uyuşturucudur. Amsterdam’da hafif uyuşturucu ve ağır uyuşturucu şeklinde uyuşturucu sınıflandırması vardır. Şehirde ağır uyuşturucu sınıfında olan uyuşturucuların kullanılması yasaktır. Hafif uyuşturucu statüsünde olan uyuşturucu maddeleri ise belirli çerçeveler içerisinde serbesttir. Amsterdam’ın özgürlükler şehri olarak nitelendirilmesindeki etkenlerden birisi de hafif uyuşturucuların kullanımı ile alakalı bu yaklaşımdır.

 

Amsterdam’da özgürlük başlığı altında kendine yer edinmiş bir diğer husus da eşcinsellik kavramıdır. Hollanda’da 2001’de alınan karar doğrultusunda eşcinsel evliliği serbest bırakılmış olup Hollanda dünya üzerinde bu kararın alındığı ilk ülke olmuştur. Bu bakımdan Amsterdam şehri söz konusu ilişkilerin geçerliliği açısından da özgür bir Avrupa şehridir. Özgürlükler şehri Amsterdam ve insanlarının cinselliğe bakış açısı da daha serbesttir. 75 müzenin bulunduğu kültürel açıdan bir hayli gelişmiş olan Amsterdam’da dikkat çeken müzelerden birisi Seks Müzesi’dir. Amsterdam Seks Müzesi, Amsterdam’ın imza attığı ilklerden bir diğeri olup dünyada ilk seks müzesi olmuştur. 1985’te kapılarını açan müzedeki pek çok eser bağışlar ile müzedeki yerini almıştır. Şehirde cinselliğe bakış açısı farklı konularda da olduğu şekilde korumacı yaklaşımdan uzak olup daha serbest niteliktedir. Nitekim cinsellik şehir açısından önem verilen ana konulardan biri olup şehirde herkes için geçerli olan seks yollarıyla bulaşan hastalıklarda ücretsiz tedavi sistemi bulunmaktadır.

Turizm Şehri Amsterdam

Hollanda’nın başkenti özgürlükler şehri Amsterdam, büyük bir turist potansiyeline de sahiptir. Şehre her yıl 20 milyon turist ziyarete gelmektedir. Bu sayı Amsterdam nüfusunun 20 katıdır. Yüzölçümü ve nüfus açısından oldukça mütevazi görünen bu şehir, sahip olduğu potansiyel bakımından Avrupa’nın en önde gelen şehirlerinden biridir. Her yıl milyonlarca turistin şehre akın etmesi bunun en büyük göstergesi. Amsterdam’a her yıl bu kadar turistin gelmesinde şehrin doğal, kültürel açıdan güzellikleri ve modern yapısı önemli bir etkendir. Yine Amsterdam’ın sahip olduğu bu turist potansiyelinin en temel nedenlerinden birisi de şehrin özgürlükler şehri olarak nitelendirilmesini sağlayacak özellikleridir. Hollanda’nın başkenti Amsterdam’a, dünyanın dört bir yanından insan her yıl doyasıya eğlence, heyecan dolu zevkli bir tatil ve özgürlüklerin tadını çıkarmak için akın ediyor.

HEMEN BAŞVUR 

Yorum

E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır. Doldurulması gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.