BilgiBüyük Avrupa TuruOtobüsle Avrupa TuruAVRUPA'DA GÖRÜLMESİ GEREKEN 5 ÜNLÜ MÜZE

Turizm denince ilk akla gelenin, bir şehrin en tanınmış noktalarını ziyaret etmek olduğu bir gerçektir. Genel olarak gidilen şehirde , en bilinen büyük bir anıt, bazı meydanlar ve açık havada sergilenen bir takım tarihi eserler görülür.Fakat o şehrin ve doğal olarak ülkenin geçmişi, hangi şartlardan geçerek bu güne geldiği, sanat anlayışının nasıl geliştiği müzelerini görmeden tam olarak öğrenilmiş sayılmaz.

 

Bu yazımızda sizlere Otobüsle Avrupa Turu programlarımızda mutlaka gidip görmeniz gereken 5 müzeden ve ilginç özelliklerinden söz edeceğiz.

 

1- Louvre Müzesi ; 

Otobüsle Avrupa Turu programlarımızda yaklaşık 2 gün geçirdiğimiz Paris‘te bulunan Louvre, dünyanın en çok ziyaret edilen Müzesi olma özelliğini yıllardır korumaktadır. 2014 yılında tam 9,3 milyon kişi bu müzeye gelmiştir. Bunların %70 i yabancı turistlerdir.

Peki Louvreun bu çekiciliği neden kaynaklanmaktadır?

 

Bir kere Louvre, dünyadaki en büyük müzelerden biridir. O kadar büyüktür ki, her bir parçaya sadece 30 saniye bakmak kaydıyla müzedeki eserlerin hepsini görmüş olmak için 100 güne ihtiyacınız vardır.

 

Louvre bir müze olarak yapılmamıştır. 12. yüzyılda kale olarak inşa edilmiştir. 18.yüzyıla gelindiğinde Fransız Kraliyeti Versailles Sarayı’na taşındıktan sonra, Louvre müze olarak kapılarını halka açmıştır ama o tarihlerde içinde sadece 537 adet resim sergileniyordu.

 

Peki Napolyon’un bir zamanlar müzenin ismini Napolyon Müzesine çevirdiğini biliyor musunuz? Mona Lisa’yı da kendi yatak odasına astırmıştı.

 

Dünyada ikinci bir Louvre Müzesi kurulması çalışmaları devam etmektedir. Abu Dabi’de inşa edilecek olan ikinci Louvre için Fransız hükümetine sadece isim hakkı bedeli olarak 525 milyon Amerikan doları ödenmiştir. Tourbulance Otobüsle Avrupa Turu Programları için BÜYÜK AVRUPA TURU linkine tıklayarak inceleme yapabilirsiniz.

 

 

2- Vatikan Müzeleri:

Otobüsle Avrupa Turu programlarımızın İtalya ayağında keşfedeceğimiz Vatikan, dünya çapında önemli birçok sanat eserine ev sahipliği yapan müzeleri ile de meşhurdur.

Yüzlerce yıldır süren Papalığın, bu zaman zarfı içinde topladığı sanat eserleri ve zamanın en iyi sanatçılarına sipariş ettiği şaheserler bugün Vatikan‘da bulunan müzelerde sergilenmektedir.

Bunların en bilineni Sistine Şapeli ve Şapel’in en ünlü noktası tavanıdır. 16 .yüzyılda zamanın Papası , Mikelangelo’yu tavanı boyaması için görevlendirmişti. Tavanda sadece mavi gökyüzü üzerinde sarı yıldızlar bulunuyordu. Mikelangelo 14 yıl boyunca çalışarak bugünkü eşsiz şaheseri yarattı. Günümüzde Sistine Şapel’in tavanındaki yaradılışa ilişkin freskler (Adem ve Havva, Cennet Bahçaleri ve Tufan) ile Adem’in Yaratılışı’nın da içinde bulunduğu İncil kaynaklı hikayelere dayanan resimler her yıl milyonlarca turisti kendisine hayran bırakmaktadır.

 

3-Rijksmuseum :

Otobüsle Avrupa Turu programlarımızda 1 gece konaklama yaptığımız ve bir gün keşfetme şansımız olan Amsterdam‘ın simgelerinden olan bu müze ilk olarak Lahey şehrinde kurulmuştu, daha sonra Napolyon’un kardeşi Hollanda’ya kral olunca, müzenin Amsterdam‘a taşınması emrini verdi.

1885 yılından beri açık olan Müze, 375 milyon Euro harcanarak yenilendi ve 2013 yılında Kraliçe tarafından tekrar açıldı.

Müzede ortaçağdan günümüze Hollanda sanatının geçirdiği evreler sergilenmektedir. Rembrandt, Vermeer , Frans Hals gibi Hollanda Altın Çağı’nın simgelerine ait eserler bu müzededir. 80 odada 8000 obje sergilenmektedir.

Yılda ortalama 2,5 milyon kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

 

 

4-British Museum:

Londra’daki müze, dünyada kurulan ilk müzeler arasında yer almaktadır. 1753 yılında ölen bir İngiliz asilzadenin sanat eserlerini devlet satın alır ve yöneticiler müze kurmaya karar verir. Fikir hayata geçirilir ve 3 yıl sonra açılış yapılır.

Müzede sergilenen eserlerden Rosetta Taşı, dünya tarihi açısından müthiş bir öneme sahiptir. Bu taş 1798 de bulunan kadar Mısır’daki hiyeroglifler çözülemiyordu. Taşın üzerinde hiyeroglifin yanısıra aynı metnin Yunan dilinde ve Mısır halk dilinde çevirileri olduğundan, taşın bulunması akabinde Hiyeroglifler çözülmeye başlanmıştır.

Parthenon Heykelleri ve Asur Aslan Avı Rölyefi mutlaka görülmelidir.

 

5-Gemaldegalerie:

Berlin’deki bu müzede 13.yüzyıldan 18.yüzyıla kadar yapılmış olan sanat şaheserlerinin bir kısmını ziyaret etmek mümkün. Jan van Eyck, Pieter Bruegel, Albrecht Dürer,Raphael,Titian,Caravaggio, Peter Paul Rubens, Rembrandt, ve Jan Vermeer gibi en büyük ressamların eserleri görülebilir.

Yorum Yap

E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacak. Gerekli Alanlar * ile işaretli.