Barselona’da Görülmesi Gereken 10 Yer

Barselona’da Görülmesi Gereken 10 Yer

Bu yazımızda otobüsle Avrupa turu programlarımızın en güzel destinasyonlarından bir tanesi olan İspanya ve Barselona’da görülmesi gereken 10 yer ve Barselona’da görülmesi gereken yerlerden bahsedeceğiz.

Barselona'da görülmesi gereken 10 yer | Barselona'da gezilecek yerler | Otobüsle Avrupa Turu
Barselona’da görülmesi gereken 10 yer | Barselona’da gezilecek yerler | Otobüsle Avrupa Turu

La Sagrada Familia Bazilikası

Barselona şehrinin simge yapılarından birisi kabul edilen Sagrada Familia Bazilikası, dünyaca ünlü mimar Antoni Gaudi imzası taşıyan eşsiz bir eserdir. Büyük Çile Kapısı, Sarmal Merdivenler, Çan Kuleleri Bazilika’nın öne çıkan bölümleridir. Sagrada Familia Bazilikası eşsiz mimarisi ve tarihi dokusuyla Barselona gezisinde mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

La Rambla Caddesi

Katalonya Meydanı’ndan limana kadar uzanan La Rambla Caddesi, Barselona şehrinin tüm canlılığını yaşayarak yürüyüş yapma fırsatı veriyor. Cadde boyunca Font de Caneletes ve Kristof Kolomb Heykeli görebileceğiniz simge yapılardandır. Barselona’ya gelen gezginler, La Rambla Caddesi’nde yürüyüş yapmadan ayrılmamalı.

Camp Nou Stadyumu ve FC Barcelona Müzesi

Dünyanın en prestijli stadlarından birisi Camp Nou Stadyumu’dur. Barselona’nın en simgesel yerlerinden biri olan bu stad, yalnızca futbol severlerin değil herkesin ilgisini çekecek niteliktedir. Stadın yanı sıra FC Barcelona Müzesi de özellikle dünyanın dört bir yanından gelen taraftarların görmeden geçmediği yerlerden biridir. 

Picasso Müzesi

Dünyaca ünlü İspanyol ressam Picasso’nun adını taşıyan Picasso Müzesi, Barselona’da bulunan sanatsal mekanlardan biridir. 3.500’ün üzerinde eserin yer aldığı koleksiyonu ile Picasso Müzesi, Paris’te bulunan müze ile beraber Pablo Picasso’nun en fazla eserini bulundurma özelliğine sahiptir. Picasso Müzesi Barselona gezisinde sanatseverlerin mutlaka uğraması gereken yerler arasında bulunuyor.

Poble Espanyol

Montjuic Tepesi’nde bulunan Poble Espanyol, Barselona’da gezilecek yerler arasında en masalsı yerlerden biridir. Açık hava müzesi olarak kullanılan bu köy, 42.000 metrekarelik bir alanda kuruludur. Poble Espanyol, çok sayıda kafe, restoran, atölye ve Flamenko Kulübü ile Barselona’ya yolu düşen gezginleri karşılamaya devam ediyor.

Barceloneta

19. yüzyılda inşa edilen bu bölge kentin en yoğun 2 plajına ev sahipliği yapmaktadır. Yine sahil kordonu boyunca yürüyerek Katalonya Tarih Müzesi’ne ulaşmanız mümkündür. Barceloneta, sakin yaşam tarzının görüldüğü Barselona’nın dingin tatilciler için uygun bir bölgesidir.

Barselona Katedrali

Katedralin giriş kısmında bulunan Hz. İsa ile 12 Havariler tasviri ilk etapta ziyaretçileri oldukça etkileyen estetik bir yapıya sahiptir. Barselona’nın dini ve sanatsal mekanlarından biri olan bu katedral, görkemli yapısı ve gotik mimarisi ile şehri ziyarete gelen gezginlerin uğrak yerlerinden biri olmuştur.

Katalan Ulusal Sanat Müzesi

İspanya’nın Katalonya Bölgesi olarak bilinen coğrafyanın merkezi olan Barselona’da, Katalan isminin görüldüğü pek çok eser vardır. Bunlardan birisi de Katalan Ulusal Sanat Müzesi. Katalan sanatının derinlikli bilgisine ulaşabileceğiniz müzede Gotik, Barok ve Rönesans eserleri sergileniyor. Müzede ayrıca leziz yemekler tadabileceğiniz Oleum adlı bir restoran da vardır.

Cristophe Colomb Heykeli

Meşhur La Rambla Caddesi’nde biraz ilerledikten sonra görebileceğiniz eşsiz yapılardan birisi Cristophe Colomb Heykeli’dir. Estetik sanat eserlerinin çok sayıda olduğu Barselona’da bulunan bu heykel, gezginlerin mutlaka görmesi gereken sembol yapılar arasındadır. Söz konusu heykel ünlü kaşifin Amerika’ya gerçekleştirdiği ilk seyahat sonrasında Barselona’ya dönüşünü simgelemektedir. Yaklaşık olarak 60 metre uzunluğa sahip olan heykelin tepe noktasına asansörle çıkış imkanı bulunuyor. Bunun için 3 Euro vermeniz yeterli. Cristophe Colomb Heykeli’nin tepe noktasından tüm Barselona’yı seyredebilirsiniz.

Parc de la Ciutadella

Barselona’da dolu dolu bir gezi sonrası biraz dinlenmek isteyen gezginlerin tercih edebileceği ideal yerlerden birisi Parc de la Ciutadella’dir. Barselona’nın turistik parkı olarak nitelendirilen bu park ihtişamlı yapısı ile şehirde ilk etapta en dikkat çeken yerler arasındadır. Park içerisinde doğa tarihi müzesi, göl, hayvanat bahçesi ve derin derin nefes alarak gezilebilecek yemyeşil bir alan bulunmaktadır. Parc de la Ciutadella, Barselona gezi listesinde bulunması gereken yerlerdendir.

Yorum

E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır. Doldurulması gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.