Anasayfa

Karaktere Göre Gezi Nasıl Planlanır?

Ulaşım imkanlarının çoğalması, iletişimin yaygınlaşarak teknolojik kanallar vasıtasıyla her noktaya ulaşabilmesi gibi gelişmelerle birlikte, dünyada uluslararası seyahat edenlerin sayısında her geçen yıl artış kaydedilmektedir. Ortalama olarak her yıl 1 milyar kişi başka bir ülkeye seyahat etmektedir. Seyahat davranışları bilimsel bakış açısı ile ele alındığında, genel olarak bazı ana davranış kalıplarının olduğu ortaya çıkarılmıştır. Peki karaktere göre gezi nasıl planlanır?

İçerik

Ulaşım imkanlarının çoğalması, iletişimin yaygınlaşarak teknolojik kanallar vasıtasıyla her noktaya ulaşabilmesi gibi gelişmelerle birlikte, dünyada uluslararası seyahat edenlerin sayısında her geçen yıl artış kaydedilmektedir. Ortalama olarak her yıl 1 milyar kişi başka bir ülkeye seyahat etmektedir. Seyahat davranışları bilimsel bakış açısı ile ele alındığında, genel olarak bazı ana davranış kalıplarının olduğu ortaya çıkarılmıştır. Otobüsle Avrupa Turu’na kimler katılmalı? Peki karaktere göre gezi nasıl planlanır?

Karaktere Göre Gezi Nasıl Planlanır? otobüsle Avrupa turu ekşi, otobüsle Avrupa turu yorum
Karaktere Göre Gezi Nasıl Planlanır? otobüsle Avrupa turu ekşi, otobüsle Avrupa turu yorum

Karakter Yapısı Ve Otobüsle Avrupa Turu

Tatilciler diye tanımladığımız grup, zevk için gezer ve zevk için seyahat edenler grubunu oluşturur. Araştırmacılar, bilim adamları, çevresel gezginler grubunu meydana getirir. Yaşamı anlamak peşinde olanlar yani ruhsal gezginler grubunda dinsel seyyahlar yer almaktadır. Lokal kültürle yakın ilişkiler kuran ve bu konuda istekli olan grup genel olarak gezginler, gazeteciler ve uluslararası eğitim gören öğrenciler ise toplumsal ilişki gezginleri grubunu oluşturur. Bahsettiğimiz bu gruplar içinde bizim konumuz zevk için seyahat edenler grubudur.

Tadını çıkarabileceğiniz bir seyahati nasıl planlarsınız?

Seyahat davranışının incelenmesinde, en önemli zihinsel süreçlerden birinin gezinin tasarlanma aşaması olduğu ortaya çıkmıştır. Dünya üzerinde güzel bir yer belirleyip, o yere gitme hayalleri kurmaya başladığımızda genellikle ilk yaptığımız şey bir seyahat acentesine başvurmak ya da internette gezi sayfalarını incelemek olur. Peki bu adımın hayallerinizin gezisini planlamak için ilk adım olduğuna emin misiniz? Kesinlikle hayır. İnternette sörf yapmadan önce atmanız gereken 3 adım var. Karaktere Göre Gezi Nasıl Planlanır?

1- Kendine Kim Olduğunu Sor.

Bu adım ikinci ile bağlantılıdır. Eğer kim olduğunuzu ve ne istediğinizi bilmiyorsanız nereye gitmeyi arzuladığınıza karar veremezsiniz. Kendinizle ilgili herşeyi bildiğinizi sanırsınız ama duruma göre değişik reaksiyonlar gösterebilirsiniz. Araştırmacılara göre beynimiz 1 tane değil 3 tanedir. Bir tanesi diğerleri üzerinde daha baskındır. Yeşil beyinde duygularımız ve içgüdülerimiz vardır. Kırmızı beyin his ve benliğin beynidir. Rasyonellik ise mavi beyin tarafından yönetilir. Bu 3 beyni sosyal hayatta nasıl kullandığınız sizin kişilik ve davranışınızı ortaya koyar.

Örneğin, geleneklere bağlı biri iseniz modern bir şehir gezisinden tam tamına mutlu olmayacaksınız demektir ama İtalya’daki Taormina, Erice gibi eski köyleri veya Fransa’daki Etretat, Gordes gibi tarihi hikayeleri de olan yerleri gezmekten çok büyük zevk almanız muhtemeldir. İçe dönük biri iseniz, plajlarını beğenseniz bile İbiza gibi kalabalık yerleri tercih etmeyeceksinizdir. Bu durumda Yunanistan gibi harika plajları olan ama aynı zamanda kalabalıktan uzaklaşabileceğiniz köşeleri de bulunan ülkelere gideceksiniz. Karaktere Göre Gezi Nasıl Planlanır?

 

2-Kendine Ne İstediğini Sor.

Gerçekte ne istiyorsunuz? Tutku ve arzularınız neler? Sadece bir arkadaşınız gidip gördüğü ve çok sevdiğini söylediği için siz de aynı yere gitmeye kalkmayın. Arkadaşınızın kişiliği kendine, sizinki de size! Seyahatin tipi o dönemdeki ruh halinize de bağlıdır. Kendinizi bir süreliğine dünyadan soyutlamak istiyorsanız, İskoçya’ya, yemyeşil İrlanda’ya ya da Santorini’ye kaçabilirsiniz. İlk 2 adımı bir araya getirerek seyahatiniz için doğru yeri seçmiş olursunuz.

 

Yeni tecrübelere ne kadar açık olduğunuzu kendinize sorun. Yeni tecrübelere açık insanlar daha önce bulunmadıkları çok farklı yerleri görmek isterler. Duygusal gelişimlerine faydası olacak aktiviteleri severler, örneğin farklı kültürlerle tanışır, gittikleri yerde yerel halkla kaynaşırlar. Eğer bu tip bir gezginseniz, Galapagos Adaları tam size göredir. Karaktere Göre Gezi Nasıl Planlanır?

 

3-Feyz Alın.

Gezi Planlama işinde son adım budur. Etrafınızı saran güzelliklere kendinizi açın. Feyz alın. Bir gezi dergisine göz atın, güzel bir yerin fotoğrafına bakın veya videosunu izleyin. Böylece yeni güzel seyahat noktaları keşfedebilirsiniz. Unutmayın ki tatil, insanın kendisini bulmasını sağlayan sihirli bir dokunuştur.

Son Yazılar
Bilgi Alın    Sosyal Medya'da Paylaş

    × Rezervasyon Oluştur