Paris'te Görülmesi Gereken 10 YerParis'te Görülmesi Gereken 10 Yer

Her yıl milyonlarca turistin akın ettiği ve Otobüsle Büyük Avrupa Turu programlarımızın vazgeçilmezleri arasında yer alan aşıklar şehri Paris, görülecek birçok eşsiz yer ile Avrupa’nın en ilgi çeken şehirlerinden biridir. Şehirde görülecek güzellikleri ve yapılacak şeyleri saymak bile hayli vakit alacaktır. Sizler için Paris’te görülmesi gereken 10 yeri listeledik. Şimdi bu yerlere daha yakından bakacağız. 

 

Eyfel Kulesi

Paris denince akla gelen sembol niteliğindeki yapı Eyfel Kulesi’dir. İlk inşa edildiği dönemde tartışmalara neden olan Eyfel Kulesi, zaman içerisinde Paris’in simgesi halini almış ve her yıl gelen turist akınında en önemli etkenlerden biri olmuştur. İsmini aldığı Gustave Eiffel’in tasarladığı üç katlı kule, özellikle Paris’e ilk defa gidenlerin mutlaka uğradığı heyecan verici yerlerdendir. Kulenin en dikkat çekici özelliği katlarında bulunan seyir teraslarında Paris şehir manzarasının görülmesidir. 324 metrelik kulenin katlarında şık restoranlar da bulunmaktadır.

Concorde Meydanı

Paris’te gezilecek 10 yer listemizde şimdi sıra Paris’in önemli meydanlarından biri olan Concorde Meydanı‘nda. Meydanda en çok dikkat çeken yapı merkezi bir konumda bulunan Dikilitaş. Mısır’da bulunan Luksor Tapınağı’ndan getirilmiş olan bu Dikilitaş, Paris’te bulunan görülmeye değer sembollerden birisidir.

Otobüsle Avrupa Turu programlarımızda Concorde Meydanı’ndan Louvre Müzesine doğru yaya olarak gerçekleştirdiğimiz gezimizde Tuileries Bahçeleri’ni de görme fırsatımız oluyor.

Louvre Müzesi 

Paris’in görülmeye değer sembolik yerlerinden birisi de Louvre Müzesi’dir. Giriş kısmında Cam Piramit bulunan müze, tarihsel süreçte önemli bir yeri olan Fransız İhtilali sonrasında yapılan ilk müze olma özelliği taşımaktadır. Üç kanattan oluşan müzede Mona Lisa başta olmak üzere dünyaca ünlü 35 bin civarı eser sergilenmektedir. Bu açıdan özellikle sanatsever gezginlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biridir. 

Şanzelize Caddesi & Zafer Takı

Şanzelize Caddesi, Paris’in en lüks caddesidir. Bu meşhur caddenin ünü yalnızca Paris’te sınırlı kalmayıp tüm dünyaya yayılmıştır. Moda başkentlerinden biri olan Paris’te bulunan Şanzelize Caddesi, yıl boyu modanın kalbinin attığı merkezlerdendir. Zafer Takı ise 1806’da meşhur Fransız komutan Napolyon Bonapart tarafından başlatılmış olup Paris’te en öne çıkan simge yapılardandır. 

Sacre Coeur Bazilikası

Fransa-Prusya Savaşı’nda ölen 58.000 kişinin anısına yapılan Sacre Coeur Bazilikası, Paris’te görülmesi gereken tarihi yerlerden birisidir. Paris manzarasının doyasıya izlenebileceği Sacre Coeur Bazilikası, turistlerin Paris gezi listesine eklediği yerler arasındadır. 

Disneyland Paris

Disneyland, dünyanın en önde gelen eğlence parklarından birisidir. Uzun yıllardan beri beyaz perdede keyifle izlediğimiz Disney karakterleri, bu eğlence parkında can bulmaktadır. 2 bin hektarlık çok geniş bir alanda kurulmuş olan Disneyland, Paris şehrinin beşte birini kaplamaktadır. Özellikle çocukların rüyası olan bu yer her yıl 15 milyon turist tarafından ziyaret edilmektedir. 

Opera Binası

Sanatseverlerin sanata doyacağı şehirlerden biri olan Paris’te ziyaret edilebilecek bir diğer sanat mekanı da Paris Opera Binası’dır. Bale ve opera performanslarının yoğunlukla sergilendiği Paris Opera Binası, mimari açıdan çok şık, ihtişamlı ve çağdaş bir mekandır. 

Pantheon 

Tarihsel süreçte kilise olarak da kullanılan yapı, içerisinde Emile Zola, Victor Hugo, Alexander Dumas ve Voltaire gibi ünlü isimlerin defnedilmesi ile ayrı bir önem kazanmıştır. 3 katlı kubbesinin yanı sıra iç duvarlarını süsleyen estetik freskler Pantheon’u eşsiz kılan özelliklerden bazılarıdır. 

Paris Yer Altı Mezarları

Paris’in en gizem dolu merak uyandırıcı yerlerinden birisi Paris Yer Altı Mezarları’dır. 1785’te kullanılmaya başlanan mezarların şehirdeki mezar alanlarının salgın hastalıklara sebep olduğu düşüncesiyle yapıldığı ileri sürülmektedir. Kilometrelerce uzunluktaki koridorlarda bulunan iskeletler dizayn edilerek ortaya sanatsal bir yer çıkarılmıştır. 

Pompidou Merkezi

Paris’te ziyaretçilerin uzun süre keyif dolu zamanlar yaşadığı yerlerden birisi Pampidou Merkezi’dir. En üst katının Eyfel Kulesi’nde olduğu gibi seyir terası şeklinde tasarlandığı merkezde 5 bin sanatçının imzasını taşıyan 60.000’in üzerinde sanat eseri sergilenmektedir.

 

Otobüsle Avrupa Turu programlarımız:

Otobüsle Büyük Avrupa Turlarımız

 

Benzer Yazılarımız:

https://www.tourbulance.com.tr/otobusle-buyuk-avrupa-turu-ne-kadara-mal-oluyor/

Neden Otobüsle Büyük Avrupa Turu Yapmalısın ?

https://www.tourbulance.com.tr/otobusle-avrupa-turu-mu-yoksa-interrail-mi/

 

BAŞVURU YAP !

Yorum Yap

E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacak. Gerekli Alanlar * ile işaretli.