Anasayfa

Nice Gezi Rehberi

Uçsuz bucaksız sahilleriyle bir Akdeniz şehri olan Nice, Fransız Rivierası’nın başkentidir. MÖ. 500’lere dayanan tarihi, müzeleri, limanlarıyla turizm anlamında Fransa’nın 2. önemli turizm şehridir. Nice Gezi Rehberi yazımızda gezilecek yerler, yeme içme kültürü ve gece hayatından bahsedeceğiz.

Nice Gezi Rehberi

İçerik

Uçsuz bucaksız sahilleriyle bir Akdeniz şehri olan Nice, Fransız Rivierası’nın başkentidir. MÖ. 500’lere dayanan tarihi, müzeleri, limanlarıyla turizm anlamında Fransa’nın 2. önemli turizm şehridir. Nice Gezi Rehberi yazımızda gezilecek yerler, yeme içme kültürü ve gece hayatından bahsedeceğiz.

Nice Gezi Gezilecek Yerler

Uçsuz bucaksız sahilleriyle bir Akdeniz şehri olan Nice, Fransız Rivierası’nın başkentidir. MÖ. 500’lere dayanan tarihi, müzeleri, limanlarıyla turizm anlamında Fransa’nın 2. önemli turizm şehridir. Nice Gezi Rehberi yazımızda Nice’de gezilecek yerleri sizler için derledik.

Nice Gezi Rehberi
Nice Gezi Rehberi

Vieux Nice

Nice’in tarihi merkezi, 18. yüzyıldan bu yana mimari açıdan çok az değişikliğe uğramış durumda. Bu yüzden kentin tarihi hakkında detaylı bilgi alma fırsatı bulunuyor. Vieux Nice sınırları içerisinde Cathedrale Sainte-Reparate, Chapelle de la Misericorde, Palais Lascaris gibi Barok mimarinin en görkemli örnekleri bulunuyor.

Promenade des Anglais

Nice’in tarihi merkezini ziyaretin ardından gezginlerin birçoğu, nefis deniz manzarası eşliğinde keyif dolu birkaç saat geçirmek için Promenade de Anglais‘ye gidiyor. Fransa’nın Akdeniz kıyılarındaki en güzel kordon boylarından biri olan gezinti yeri, adını 1822’de bölgede araziyi satın alan İngiliz iş insanlarından alıyor.

Cours Saleya (Çiçek Pazarı)

Yerel çiftliklerde yetiştirilen ürünlere, uygun fiyatlı hediyelik eşyalara ve rengârenk çiçeklere ilgi duyanlar, Eski Nice’i ziyaret ederken vakitlerinin büyük bölümünü Cours Saleya‘ya ayıracaklardır. Çiçek satışının yapıldığı stantlar, haftanın her günü kurulan pazarı oldukça ünlü kılmış durumda. Ancak gıdaya yönelik bölümünde de sayısız fırsat, gastronomi tutkunlarını ve yeni lezzetler denemekten çekinmeyen gezginleri bekliyor. Hatta pazartesi günleri aynı alanda antika ve ikinci el eşyalar bulabileceğiniz bir bitpazarı kuruluyor. Ürün çeşitliliği ve satıcıların pazarlığa açık olmaları, Cours Saleya’yı alışveriş tutkunu bireylerin gözünde vazgeçilmez kılıyor.

Parc de la Colline du Château

Nice’in kırmızı kiremitli yapılarının oluşturduğu enfes manzarayı seyretmek ve fotoğraflamak için eski kentin doğu ucundaki Parc de la Colline du Château‘ya çıkılabilir. Gerçekleştirilen arkeolojik kazılar sonucunda sık orman örtüsü ile kaplı tepede Kelt ve Roma dönemine ait kalıntılar keşfedilmiş. Yükselti, Orta Çağ’da ise bir kaleye ev sahipliği yapmış. 08.00-20.00 saatleri arasında ziyarete açık tutulan tepeye kurulu park, güneşli günlerde piknik yapmak ve huzur bulmak isteyen bireyler tarafından yoğun şekilde ziyaret ediliyor.

Place Massena

Promenade des Angleis’den yürüyerek birkaç dakikalık uzaklıktaki Place Massena, 1840’lı yıllarda inşa edilmiş. Kentin ünlü caddeleri Jean Medicine ve Rue Massena arasında köprü vazifesi görüyor. 2007 yılında gerçekleştirilen yenileme çalışmaları sonucunda daha da ilgi çekici bir görünüme kavuşan meydanda göreceğiniz heykeller, 7 kıtayı temsil ediyor ve İspanyol mimar Jaume Plensa’nın imzasını taşıyor. İtalyan tarzı binalarla çevrili Place Massena, ilk açıldığı günden bu yana geniş çaplı etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Yıl boyunca konserlerin ve festivallerin düzenlendiği meydan, en görkemli haline 13 Şubat-1 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen Nice Karnavalı esnasında bürünüyor.

Cathedrale Orthodoxe Saint Nicholas

Rengârenk kubbeleri ve iç mimarisindeki detayların zenginliği ile gezginlerin ilgisini çeken Cathedrale Orthodoxe Saint Nicholas, bir zamanlar Nice’de ikamet eden ve hızla büyüyen Rus topluluğu için 1902-1912 yılları arasında inşa edilmiş. Zira o dönemde Nice, Rus aristokratlar için gözde bir tatil destinasyonu konumundaymış. Milli anıt statüsündeki dini yapı, yurt dışında yaşamlarını sürdüren Ruslar için yapılmış en büyük Ortodoks katedrali olma özelliği taşıyor. Bir parkın ortasında yer alan Rus Ortodoks Katedrali’nin içerisine girdiğinizde göz kamaştırıcı güzelliğe sahip onlarca ikona görülebilir.

Notre Dame de Nice Bazilikası

Kentin ilk modern dini yapısı olarak anılan Notre Dame de Nice Bazilikası, Louis Lenormand’ın tasarımına bağlı kalınarak 1864-1868 yılları arasında inşa edilmiş. Nice’in Sardunya Krallığı’ndan Fransız hâkimiyetine geçmesinin ardından kentte yapımı gerçekleştirilen ilk yapılardan biri olan bazilikanın tasarım sürecinde, Cathedrale Saint-Maurice d’Angers ilham kaynağı olmuş. Sade ancak oldukça zarif bir görünüme sahip bazilikanın ikiz çan kuleleri, en çok dikkat çeken bölümünü oluşturuyor. 65 metre yüksekliğindeki kulelere ek olarak ön cephesindeki gül desenli vitraylar da oldukça ilgi görüyor. Üzerinde Hz. Meryem’in göğe yükselişini betimleyen resimler bulunan camlar, Jean Medecin Bulvarı’na yakın konumdaki dini yapıya 19. yüzyılda eklenmiş.

Avenue Jean Medecin

 Alışveriş tutkunları için kentin en önemli noktalarından biri konumundaki Avenue Jean Medecin, Nice’in Savoy Kontluğu hâkimiyetinde olduğu 1864 yılında inşa edilmiş. İki farklı dönemde kenti yöneten Fransız politikacının adıyla anılan bulvar, gerek mimarisi gerekse de turistik açıdan keyifli içeriği ile gerçekten de zaman ayrılmayı fazlasıyla hak ediyor.

Garibaldi Square

Askeri geçit törenlerine ev sahipliği yapması amacıyla 18. yüzyılın sonlarına doğru inşa edilen Garibaldi Square, Antonio Spinelli tarafından tasarlanmış. Adını Nice doğumlu İtalyan milliyetçi ve askeri kahraman Giuseppe Garibaldi‘den alan meydan, türdeşleri arasında kentin hem en eskilerinden hem de en büyüklerinden biri olma özelliği taşıyor. Araç trafiğine kısmen kapalı durumdaki alan, bir zamanlar askeri amaçlar için kullanılmasına rağmen günümüzde yerel halkın gözünde popüler bir buluşma noktası olma özelliği taşıyor.

Nice Cathedral

Barok mimarinin kentteki en önemli örnekleri arasında sayılan Nice Cathedral ya da yerel dildeki ismiyle Cathedrale Sainte Reparate, 1650’de başlayıp 1699’da tamamlanan 50 yıllık inşa sürecinin ardından halkın kullanımına açılmış. Eski şehir merkezinde Palais Lascaris ile Opera de Nice’in arasında yer alan katedralin çan kulesinin yapımı ise 18. yüzyılda gerçekleştirilmiş. Roma İmparatorluğu zamanında işkence görüp şehit edilen Azize Reperata’ya adanan Nice Katedrali, 1906 yılından bu yana tarihi eser statüsünde koruma altında tutuluyor. Azizenin ebedi istirahatgahına ev sahipliği yapan dini yapıdaki 10 şapel, mimari detayları nedeniyle gezginlerin ilgisini çekiyor.

Opera de Nice

300 yılı aşkın süredir opera, bale ve klasik müzik alanlarında önemli isimlerin sahne aldığı opera binası, ilk olarak ahşap malzeme kullanılarak 1776’da inşa edilmiş. Şimdiki görünümünü aldığı inşa süreci ise 1882 yılında tamamlanmış. O dönem Belediye Tiyatrosu adı verilen yapı, günümüzde resmi olarak Opera Nice Cote d’Azur ismiyle anılıyor.

Place Rosettti

Tarih kent merkezinin kalbinde yer alan meydan, genelde canlı atmosferine şahit olmak isteyen gezginler tarafından çokça uğranan yerlerden. Hatta sosyalleşmek ve açık havada zaman geçirmek isteyen yerel halk da bu yapısından dolayı meydanı sıklıkla tercih ediyor.

Nice’da Ne Yenir?

Akdeniz ikliminin hakim olduğu bu bölgede, tipik Akdeniz yemekleri, liman şehri olması sebebiyle oldukça çeşitli deniz ürünleri masalarda bolca yerini alıyor. Fransız mutfağı başta olmak üzere, Avrupa’nın farklı kültürleriyle de harmanlanmış lezzetler ziyaretçilerini bekliyor. Nice Gezi Rehberi yazımızda Nice’de tadabileceğiniz lezzetleri sizler için derledik.

Socca

Mayalanmış nohut unu ile yapılan yassı bir tür ekmek. Odun fırınında özel bakır tepsilerde pişirilir.

Salade Nicoise

Domates, turp, sopan, siyah zeytin, yumurta, ton balığı ve hamsi konulan Nice Salatası.

Le Pan Bagnat

Salade Nicoise’in sandviç hali. Ekmek olarak bazı yerler baget kullansa da bazı yerlerde hamburger ekmeği kullanılıyor.

Pissaladiere

İçerisinde soğan, hamsi ve zeytin bulunan tarta benzer bir yemek. Başka çeşitlerde de yapılabiliyor.

La Daube Nicoise

Sığır etinden yapılan, kısık ateşte soğan, havuç ve çeşitli sebzeler ile yavaş yavaş pişirilen bir yemek. Yanında da bir makarna ile servis edilir.

Ratatouille

Patlıcan, soğan, sarımsak ,havuç, domates, kabak gibi çeşitli sebzeler ile yapılan bir yemek.

Tarte Tropezienne

Krema ve çikolata ile hazırlanan bu lezzetli tatlı şehirde bulunan küçük şekerleme dükkanlarında ve bazı kafelerde bulunabilecek çok sevilen bir alternatif.

Confit de Canart

Ördek konfi, Fransız mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır. Dövülmüş sarımsak ve tuz ekleyerek kendi yağı ile uzun bir süre pişirilen ördek eti, pişirildikten sonra yanında fırınlanmış patates, dağ kekiği gibi ürünlerle servis edilebiliyor.

Salyangoz(Escargot)

İçerisine krema, maydanoz, tuz, karabiber atılan salyangozlar tereyağı ile karıştırıp fırında kısa bir süre pişirildikten sonra servis ediliyor.
Krep

Neredeyse her caddede bulabileceğiniz yiyeceklerin başında yer alan krep, tatlı ve ya tuzlu çeşitleri bulunabiliyor.

Kurbağa Bacağı

Ülke mutfağında önemli bir yere sahip olan kurbağa bacağı; iyice temizlenip kızartılıyor. Üzerine kekik, tereyağı ve sarımsak ekleniyor. Kızartılmış ekmek ile servis ediliyor.

Soğan Çorbası

Et suyu, soğan ve un ile yapılan çorbayı kızartılmış ekmek ile birlikte servisini görebilirsiniz.

Croque Monsieur-Madame

Salam ve eritilmiş peynir ile yapılan bir çeşit tost diyebiliriz. Artık ülkemizde de çokça görebildiğimiz bu tostlardan Croque Monsieur salam ve peynirli olanı, Crouqe Madame ise bunlara ilave üzerine yumurta kırılmış halidir.

Steak Tartare

Sinirleri ayıklanmış bonfile etini en küçük parçalara ayırarak yan malzemeleri olan kıyılmış biber ve maydanoz ile karıştırılıp ekmek üzerinde servis edilir. Üzerine çiğ yumurta da kırılan steak tartare çiğ yenilen bir et türüdür.

Entrecote

Dananın en lezzetli yerlerinden biri olan Antrikot etini Fransız mutfağında çokça görebiliriz.

Le Pan Bagnat

Harika bir ton balıklı sandviç. Ekmek olarak bazı yerler baget kullansa da bazı yerlerde hamburger ekmeği kullanılıyor.

Foie Gras

Ördek yağı, arpacık soğanı, tuz ve karabiber ile pişirilen kaz ciğeri, kızarmış ekmek ve bal ile birlikte servis ediliyor.

Tartalette

Küçük küçük envai çeşit tartları Fransız mutfağında çokça karşılaşabilirsiniz.

Croissant

Ülkemizde de çokça yayılan kruvasan kahvaltılarda çok tercih ediliyor.

Steak Frites

Çeşitli sebzelerle birlikte servis edilen ızgara biftektir.

Beef Bourguignon

Kırmızı şarapta bekletilmiş biftek, sarımsak, soğan, mantar ve taze sebzelerle hazırlanıp servis ediliyor.

Nicoise

Genellikle marul, domates, haşlanmış yumurta, ton balığı, zeytin, ançuez ve yeşil fasulyeden oluşan bir salatadır.

Moules Mariniere

Şarap soslu istiridyedir.

Bourride

Bir çeşit balık yahnisidir.

Ratatouille

Karabiber, kekik, nane ve diğer baharatlarla tatlandırılan bir sebze yemeği. Yüksek ısıda, çok az yağla kısa sürede pişirilen sebzeler daha sonra fırınlanıyor.

Cassoulet

Ördek, domuz, keçi veya inek etiyle kuru fasulyenin yavaş ve çok uzun sürede pişirilmesiyle elde edilen bir yemek.

Iles Flottantes

Adı vanilya sosu içerisinde yüzen bezelerden dolayı aslında “yüzen ada” anlamına gelen tatlı klasik bir tatlı.

Clafoutis

Meyve sosu içerisinde kek denilebilecek Clafoutis’in orjinali kirazla yapılıyor. Ancak mevsimine göre farklı meyvelerle yapılmış seçenekler de son derece yaygın

Sufle

İçi erimiş çikolatadan oluşan kakaolu kek.

Creme Brulee

Fransız mutfağından dünyaya uzanan bu tatlı yapımı için; toz şeker ve vanilya ile karıştırılan yumurtası sarısı kaynatılmış süt ve kremaya ekleniyor ve bunlar tereyağı ile karıştırılıyor. Fırında uzunca bir süre pişirildikten sonra üzerine esmer şeker ekleniyor. Meyvelerle, nane yaprakları ile bir kapta servis edilebiliyor.

Makaron

Fransa’da rengarenk ve çok fazla çeşidi bulunan makaronlar çay ya da kahvenin yanında çokça tercih ediliyor.

Nice’da Ne İçilir?

Nice Gezi Rehberi yazımızda Nice’de tadabileceğiniz lezzetli içecekleri sizler için derledik..

 • St. Hanorat: Adını aldığı, 5. yüzyıldan beri bir keşiş topluluğuna ev sahipliği yapan adada üretilen üzümlerden yapılan şarap.
 • Soixante Quinze: Cin, şampanya, şeker ve limon suyu ile oluşturulan bir kokteyl.
 • Café au Lait: Bir tür sütlü kahve.
 • Citron Pressé: Buzla dolu uzun bir bardakta taze sıkılmış limon, su ve şeker karışımı bir içecek.
 • Kır/Kır Royal: Şampanya kadehinde servis edilen, beyaz şarap veya şampanya ile Crème de cassis (kan renginde, tatlı, kuş üzümü aromalı bir likör) karışımından oluşan bir aperatif kokteyl.
 • Pastis: Güçlü bir anason veya meyan kökü tadı olan, tipik olarak sütlü, canlandırıcı bir tad oluşturmak için maden suyu ile seyreltilerek yapılan bir içecek.
 • Chocolate Chaud: Sıcak çikolata veya sıcak kakao, genellikle eritilmiş çikolata veya toz kakao, sıcak süt veya su ve şeker içeren sıcak içecek.
 • Lea D’Asco: Absint, cin ve lillet likörü ile oluşturulan bir içecek.
 • Sherry Cherie: Curracao likörü, demirhindi suyu ve şampanya ile oluşturulan bir içecek.
 • Capri C’est Fini: Kiraz domatesleri, fesleğen, balzamik sirke, şeker kamışı ve Rom ile yapılan bir kokteyl.
 • Tijuana Swizzle: Tekila, biber şurubu, kayısı, zencefil ve misket limon ile yapılan bir kokteyl.
 • Chamber G n T: Citadelle cin ve Feverfew tonik ile yapılan ve bir menekşe ile süslenmiş içki.
 • Bloody Mary: Taze üzüm domatesleri, barbekü acıları ve kızılcık suyu ile yapılan bir kokteyl.
 • 1789 Bastille: Bastille viski, baharatlı bir aperatif olan Bonal Quina ve Lillet ile oluşturulan bir içki.
 • La Piste Verte: Meyve suyu, votka ve bal karışımı bir içecek. Bordeaux: Yerel şarap markası Cote du Rhone: Yerel şarap markası Corbier: Yerel şarap markası Muscadet: Yerel şarap markası

Nice Gece Hayatı

Nice şehrinde harika eğlenceli pub ve barlar vardır fakat gece kulübü için 20 dakikalık mesafe ile Cannes şehrine gitmek gerekir. Gündüz deniz keyfi, gece ise eğlencenin doruklarına ulaşmak hiç de zor değildir. Nice Gezi Rehberi yazımızda Nice’de gece hayatının aktığı mekanları sizler için derledik.

Riviera Bar Crawl & Tours

Harika yürüyüş turlarının yanı sıra eşsiz içkileri ile kendinize aşık eden olan Riviera Bar Crawl & Tours turistlerin ilgi odağı olmayı başarmış mekanlardan yalnızca biridir. Şehir de oldukça popüler hale gelmiş olan mekan sabit kalıp mekana ayak uydurmanızı gerektirmeyen özgürce dolaşabildiğiniz açık havanın tadını çıkarabileceğiniz bir yerdir.

Puzzle Bar

Nice bar seçenekleri arasında en çok dikkat çekenlerden bir tanesidir. Farklı konsepti ve çok gürültülü olmayan mekan özellikleriyle, özellikle akşam yemeklerinin ardından hem içki içip hem de keyifli zaman geçirmek isteyenlerin tercihi olabilir. Burada çalışan kişilerin dost canlısı tavırları, güzel bir gece geçirmenizin önemli adımlarından bir tanesi olacaktır.

Fred’s Bar

Sanat ve bar hayatının iç içe geçtiği bu mekanda bir yandan içkinizi içerken bir yandan sigaranızı da içebilirsiniz. Genel olarak Fransa’da bulunan barlara kıyasla bakıldığında daha sakin bir yer olarak göz önüne gelmektedir. Farklı kokteyl seçeneklerini değerlendirebileceğiniz bu bar, duvarlarında ve dekorasyonunun belirli aşamalarında sanat ürünlerini kullanması sebebiyle adından söz ettirmektedir.

Les Trois Diables

Akşam 9’dan sonra canlı DJ performansları ile dansın ve müziğin ritmini Nice’de hissetmek istiyorsanız bu mekanı deneyebilirsiniz.

NİCE PLAJLARI

Cote d’Azur’un en güzel şehri ve başkenti olan Nice, mavi bayraklı ve güzel plajları ile her yıl dünyanın birçok yerinden gelen turistleri ağarlamaktadır. Tourbulance Otobüsle Avrupa Turu programlarımızda görme imkanına ve deniz tatili yapma fırsatına sahip olacağımız Nice’nin en güzel ve ücretsiz 2 plajını sizler için paylaşalım.

1.Juan Les Pins

Nice Havalimanına yaklaşık 22 kilometre mesafede yer alan Juan Les Pins, Fransız Rivierası’nın başkenti Nice’nin en meşhur ve en güzel ücretsiz plajıdır. Şezlonglu yerler dışında plajın neredeyse tamamı ücretsiz ve halk plajıdır. Kumsalı ve mavi bayraklı denizi ile Juan Les Pins sizleri kendine hayran bırakacak.

Juan Les Pins’e nasıl gidilir?

En kısa ve kolay ulaşım yolu trendir. 5 € (euro) ücretle alabileceğiniz tren bileti ile yaklaşık 30 dakikalık bir yolculuk sonrasında Juan Les Pins’e ulaşabilirsiniz. Nice’de tren bileti almak için ise Gare SNCF internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

2.Antibes

Picasso’nun hayatını geçirdiği şehir olan Antibes, körfezin diğer ucunda bulunan Nice’nin tam karşısında yer alıyor. Picasso’nun yüzdüğü ve tablolarını yaptığı kumsalda yüzmek, Avrupa’nın en büyük  yat limanını görmek ve Antibes’te gezilecek yerleri görmek için trenle Antibes’e ulaşabilir ve bu tatlı Cote d’Azur şehrini keşfedebilirsiniz.

Antibes’e nasıl gidilir?

Juan Les Pins’de de olduğu gibi Antibes’e en kolay ve ucuz ulaşım yolu trendir. 5 € (euro) ücretle alabileceğiniz tren bileti ile yaklaşık 30 dakikalık bir yolculuk sonrasında Antibes’e ulaşabilirsiniz. Fransız Rivierası’nın başkenti Nice tren bileti almak için ise Gare SNCF internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Diğer şehir rehberleri için Şehir Rehberi sayfamıza göz atabilirsiniz…

× Rezervasyon Oluştur