Anasayfa

Barselona Gezi Rehberi

Akdeniz’in incilerinden, İspanya’nın Madrid’den sonraki en büyük şehri Barselona, Tourbulance ile Otobüsle Avrupa Turu kapsamında gezdiğimiz popüler noktalardan biri. Barselona Gezi Rehberi yazımızda gezilecek yerler, yeme içme kültürü ve gece hayatından bahsedeceğiz.

Yaya Odaklı Şehir Barselona | Tourbulance | Otobüsle Avrupa Turu

İçerik

Akdeniz’in incilerinden, İspanya’nın Madrid’den sonraki en büyük şehri Barselona, Tourbulance ile Otobüsle Avrupa Turu kapsamında gezdiğimiz popüler noktalardan biri. Barselona Gezi Rehberi yazımızda gezilecek yerler, yeme içme kültürü ve gece hayatından bahsedeceğiz.

Barselona Gezi Rehberi: Gezilecek Yerler

Akdeniz’in incilerinden, İspanya’nın Madrid’den sonraki en büyük şehri Barselona, Tourbulance ile Otobüsle Avrupa Turu kapsamında gezdiğimiz noktalardan biri. Son yıllarda popüler bir şehir olarak yılda 8 milyonun üzerinde ziyaretçi almaktadır. Barselona’yı ziyaret edecekler için görülmesi gereken birçok nokta bulunuyor. Barselona Gezi Rehberi yazımızda Barselona’da gezilecek yerleri sizler için derledik.

Barselona Gezi Rehberi
Barselona Gezi Rehberi

Sagrada Familia

Yapımına 1882 yılında başlanan, mimar ve kiliseyi yaptıran vakıf arasında fikir ayrılıkları oluşunca Katalanlar’ın gururu mimar Gaudi’nin tabiri caizse kendini işe adamasıyla yıllarca devam eden ve hala hem faaliyette olup hem de inşaat alanı olan bir kilise, Sagrada Familia. Barselona ziyaretlerinde mutlaka görülmesi gereken yapılardan. Halktan toplanan paralar ve turist ziyaretine açıldıktan sonra gelen giriş ücretleri ile yapımının 2030’da bitmesi planlanıyor. Dolayısıyla halk arasında “bitmeyen kilise” olarak da biliniyor.

Park Güell

Bahçe-şehir olarak tasarlanmasına rağmen daha sonra şehir parkına dönüştürülmüş rengarenk bir yer Park Güell.. İçerisinde evler, birçok etkinlik için toplanılacak bir meydan ve bahçeler 1914 yılında yarım bırakılmış ve 1922’de halka açılmış. Parka girildiğinde sanki bir masalın ortasına dalmış gibi bir his uyandırıyor.

Casa Mila

1900’lü yıllara başlarken şehrin varlıklı kişilerinden Pere Mila ve ailesi için mimar Gaudi tarafından yapılmış 8 katlı bir apartman. Taş ocağı ismiyle de tanınan bu yapı, iki avlu etrafında dalga şeklindeki formuyla, doğal taşların biçimlendirilip kullanılmasıyla ve ağır demir işçiliği içeren ön cephesiyle dikkatleri direkt üzerine çekiyor. Ayrıca bu yapı Barselona’nın ilk yeraltı kapalı otoparkına sahip. Çatısında her ne kadar insana garip gelen heykel bahçesini andıran bacalar olsa da Casa Mila‘daki şehir manzarası efsane.

Casa Batllo

Sanayici Josep Batllo’nun isteği üzerine 1906 yılında tamamlanan Casa Batllo, ilk katında yer alan balkonlardaki sütunlardan dolayı “Kemikler Evi” olarak da anılmaktadır. Salvador Dali, ön cephedeki duvarları ve pencereleri “gölün sakin suları”na benzetmiştir. 2005 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren yapının dikkat çeken bir bölümü de ön cephenin üst kısmında çatıyı kaplayan ve bir sürüngenin sırtını andıran dik, dar ve renkli şekildeki Ejderha Sırtı’dır.

La Rambla Caddesi

Şehirlerin olmazsa olmazlarından caddeler, mutlaka halkın ve o şehri ziyaret eden insanların akın ettiği mekanlardır. Barselona’da yerel halkın ve turistlerin ziyaret etmekten bıkmayacağı, sosyal hayatın kalbi olan La Rambla Caddesi ise mağazalar, cafe, bar ve restoranların bulunduğu uğrak bir yer. Katalonya Meydanı ve Kristof Kolomb heykeli arasındaki bu cadde Tourbulance ile Otobüsle Avrupa Turu kapsamında ziyaret edilecek yerlerden.

Mercat de La Boqueria

Şehir ve çevresinde yetişen taze sebze ve meyvelerin, et-balık çeşitlerinin, çiftlik ürünlerinin satıldığı sadece Barselona değil İspanya’nın da en ünlü kapalı pazarıdır Mercat de La Boqueria. La Rambla Caddesi üzerinde yer alan bu pazarda taze meyve sebze dışında yemek yemek de mümkün. Katalan mutfağının tadına bakmaya cadde üzerindeki bu pazardan başlayabilirsiniz. Pazarın tarihi bazı kaynaklara göre 1217 yılına kadar uzanıyor. Yerel halk kadar Barselona’yı ziyarete gelen turistler de bu pazara ilgi gösteriyor.

Barri Gotic

Barselona şehrinin kalbi ve tarihinin başladığı kısım olan Gotik Mahallesi’ndeki bir çok yapı 11. yy. ile 16. yy.lardan kalma. Katalonya Hükümet Binası, Barselona Belediye Binası ve Barselona Katedrali bu bölgede yer alıyor.

Poble Espanyol

Montjuic Tepesi’nde yer alan açık hava müzesi olarak adlandırılan İspanyol Köyü. Ülkedeki ünlü binaların ve caddelerin küçük ölçekli replikalarıyla oluşturulmuştur. Köyde tüm İspanya’daki 117 özel binanın kopyası bulunmakta ve bu binalar zamanın mimar ve sanatçıları tarafından yapılmış. Ana meydanda kafeler, çevre sokaklar ve ara yollarda el sanatları için kırka yakın atölye bulunmaktadır. Yöre halkından zanaatkarlar tarafından el işi cam-seramik, Toledo kakmaları ve Katalan işi bez sandaletleri bulunabilir.

Tibidabo

Barselona şehrine hakim, üzerinde 1902 yılında yapımına başlanan 60 yılda tamamlanan Kutsal Yürek Kilisesi’nin bulunduğu 512 metre yüksekliğe sahip bir tepe. Konumu sebebiyle ziyaretçilerine doğal güzelliklere ek olarak panoramik şehir manzarası da sunuyor. Tepede ayrıca eski moda oyuncakların çalışmakta olduğu Parc d’Atraccions del Tibidabo yer alıyor.

Barceloneta

Ciutadella’daki kalenin yapımından dolayı evlerinden olan insanlara yer sağlamak için 1753 tarihinde tasarlanan küçük restoranları ve kafeleriyle ünlü olan, limanın yanında dar sokakları, küçük meydanları ve eski barlarıyla geleneksel bir yapıya sahip semttir. 18. Yy.dan bu yana daha çok işçi ve balıkçıların yaşadığı bölgede her odasının sokağa bakan bir penceresi bulunan iki üç katlı evler ile samimi bir mahalle ortamı yaratılmıştır. Ayrıca şehir merkezine en yakın plaja sahip Barceloneta‘ya gelip bir de denize girebilirsiniz.

Barselona Katedrali

Şehrin en önemli dini yapılarından olan Barselona Katedrali’nin, önce bir Roma tapınağı daha sonra da bir cami olan temellerin üzerindeki yapımına 1298 yılında başlanmıştır. 20. Yy.nın başlarında tamamlanmış olması nedeniyle 7 yüzyıllık bir döneme dair semboller ve mimari ile doludur. Katalan gotik mimarisini en iyi örneklerinden biri olduğu düşünülmektedir. Şu an aynı zamanda başpiskoposluk merkezidir.

Picasso Müzesi

Pablo Picasso daha hayattayken adına açılan ilk müze olma özelliğini taşıyan bu kültürel tesis, sanatçının hayatının bir dönemini geçirdiği ve Orta Çağ’da malikane olarak kullanılmış Palacio de Berenguer d’Aguliar içerisinde faaliyet göstermektedir. 1963 yılında kapılarını ziyaretçilerine açmıştır. Pablo Picasso’nun tanınmış eserlerinden daha çok ilk dönem çalışmaları sergilenen bu tesis tüm dünyadaki en önemli ve büyük koleksiyona sahiptir.

Camp Nou Stadyumu

Barselona Futbol Kulübü’nün maçlarını oynadığı, 55 bin metrekarelik bir alana kurulu olan, 99.354 kişi kapasiteli bir stadyumdur. Futbol meraklılarının mutlaka görmek isteyeceği bu stadyumda ayrıca Barselona Kulübü’nün tarihini, kazandığı kupaları ayrıca tarihe geçen futbolcuların hatıralarını görsel ve işitsel sunumlarla ziyaretçilerine sunan müze ile hediyelik eşya mağazası bulunuyor.

Barselona’da Ne Yenir?

Genel olarak İspanya kendine has lezzetler barındırsa da Barselona hem Katalan halkının yemek kültürüne hem de Endülüs’ten kalma lezzetlere ev sahipliği yapıyor. Tourbulance ile Otobüsle Avrupa Turu kapsamında şehri gezerken yiyebileceğiniz atıştırmalıklardan, sabah, öğle ve akşam yemekleri için çeşitli lezzetlere rastlamak mümkün. Barselona Gezi Rehberi yazımızda Barselona’da tadabileceğiniz lezzetleri sizler için derledik.

Churros, Empanada, Merendas, Pasteles, Belem, Pan de Dios sabah işe giderken kahvaltı yerine veya gece partiden sonra eve giderken insanların yediği atıştırmalık hamurişleridir. Churros, kızartılmış bir hamur işidir. Empanada, mantar ve biftek ile yapılır, Merendas, Pasteles, Belem, Pan de Dios ise domuz eti ve peynir içermektedir. Bocadillos ise bir sandviç çeşididir. Genelde iki çıtır baget ekmeğin içerisine peynir, et, tortilla veya omlet koyulur.

Tapas

Her türlü ana yemeğin yanında tüketilen birçok çeşidi olan aperatif bir yiyecektir.

Tomaquet

Zeytinyağı, peynir ve domates ile lezzetlendirilen ekmek dilimleridir. Lezzetli Katalan atıştırmalıklarından.

Paella

Pirinç, sebze, tavuk, ördek, tavşan etleri ve fasulyeden oluşan, pirinç, deniz ürünleri ve sebzelerden oluşan ve pirinç, tavuk, deniz ürünleri, sebze, zeytinyağı ve safran içeren şeklinde olmak üzere 3 çeşidi bulunan bir ana yemektir.

Gazpacho

Domates, zeytinyağı, sarımsak, salatalık ve ekmek dilimleriyle hazırlanan ve soğuk servis edilen ünlü İspanyol çorbasıdır.

Solomillo

Dana ızgara biftek.

Xai estefat amb Pesols

Bezelyeli kuzu eti. (sulu yemek tarzında)

Suquet de Peix

Kabuklu deniz mahsullü yahni / çorba.

Pescaditos Fritos

Hamsi cinsi balık tava.

Mar y Muntanya

Et ve deniz ürünlerinin bir arada kullanıldığı yemekler.

Esqueixada

Biber, domates, soğan, kırmızı şarap, sarımsak ve bir mezgit çeşidi ile yapılan salatadır.

Escalivada

Izgara edilmiş sebzelerin, zeytinyağı ve bazı yemişler ile servis edilen halidir.

Allioli

Zeytinyağı ve sarımsak ile ile hazırlanan bir sos çeşididir.

Crema Catalana

Fransız Krema Brulee’ye benzeyen şeker, yumurta, tarçın ile yapılan bir tatlı türüdür.

Mato

Tuzsuz keçi peynirinin bal ve fındık ile servis edildiği tatlı çeşididir.

Panellets

Badem, yumurta ve çam fıstığı ile hazırlanan top şeklinde servis edilen tek lokmalık tatlıdır.

Barselona’da Ne İçilir?

İspanya’da alkollü veya alkolsüz bir şeyler içmek için çok fazla seçenek mevcut. Barselona Gezi Rehberi yazımızda Barselona’da tadabileceğiniz içecekleri sizler için derledik.

Cava

Soğuk içilen köpüklü beyaz veya pembe şarap, şampanya ile aynı şekilde üretilir.

Sangria

İspanya’ya has şaraptan yapılan bir pançtır. Sıcak yaz günlerinin gün boyu içilen en popüler içeceklerindendir.

Moscatell Şarabı

Emporda bölgesinin muskat üzümünden yapılan bu tatlı beyaz şarap diğer muskat şaraplarından daha kıvamlıdır. Yemek öncesi değil yemekle birlikte veya yemek sonrası içilir.

Horchata

Valencia’ya has bu içecek yer bademi, susam tohumu, pirinç, şeker ve su karışımı ile yapılır. Soğuk olarak ve genelde tatlı bir çörekle birlikte tüketilir.

Estrella Damm ve San Miguel Katalan birası, Cruzcampo, Mahou ve Alhambra diğer İspanyol biralarıdır.

Tinto de Verano

Buzlu kırmızı şarap ve limonata karışımı bir içecektir.

Calimocho

Kırmızı şarap ve kola karışımı bir içecektir.

Rebujito

Endülüs’te türemiş beyaz şarap veya sherry ile gazoz karışımı bir içecektir.

Cremat

Havaneres gecelerine özel hazırlanan romlu kahve.

Cafe con Leche, sütlü kahve.

Cafe Solo, espresso.

Te Negra/ Te Clasico, siyah çay.

Cacaolat, popüler bir milkshake markasıdır.

Barselona Gece Hayatı

Gece hayatı denince akla gelen Londra, Berlin, Paris, Amsterdam gibi şehirleri geride bırakmayacak kadar hareketli gece hayatıyla, pub ve gece kulüpleri, canlı müzik mekanları ve ünlülerle denk gelinebilecek lüks lounge kulüplerinde vakit geçirebilirsiniz. Barselona Gezi Rehberi yazımızda Barselona gece hayatı mekanlarını sizler için derledik.

Dry Martini Coctail Bar

Barselona’nın en ünlü barmeni Javier de las Muelas tarafından işletilen klasikleşmiş bu bar dünyanın en iyi 20 kokteyl barından biri seçilmiştir. Loş ışık ve beyaz takım elbiseli şık barmenlerle kendinizi film sahnesinde hissedeceğiniz bu bar, ağırlıklı orta yaş kitleye hitap eder.

El Bosc de les Fades

La Rambla’nın bitimine yakın bu büyükçe bar şehrin en tuhaf barlarından biri. İçeriye girdiğinizde kendinizi karanlık bir ormanda bulacak hatta biraz sabrederseniz gök gürültüsü ve yağmur sesleri ile bir yere saklanmak isteyeceksiniz.

Razzmatazz

Şehrin ilk, en eski ve en önemli müzik kulübüdür. Çok iyi ses sistemi ile dünyaca ünlüdür. Son derece geniş bir alanda, farklı büyüklüklerde beş ayrı bölümden oluşur.

Sidecar Factory Club

Turistlerin de rağbet ettiği La Rambla’ya çok yakın bu bodrum mekanında “indie, rock ve blues” konserleri dinleyebilirsiniz. Konser sonrası mekan kulüp olarak devam eder.

Bikini

Les Corts semtinde, bulunması biraz zor olan sakin bir sokakta yer alan, her zaman tıka basa dolu bu modern gece kulübü konser ve kulüp mekanı olarak ikiye ayrılmıştır. Çok iyi ses sistemi ile tanınır. Caz, Hip Hop konserleri ve ilginç dans gösterileri ile şehrin en popüler kulüplerinden biridir. Barselona gece hayatının bir klasiğidir.

Carpe Diem Lounge Club

Her gün restoran olarak 23:30’a dek, Lounge Club olarak ise 00:00-03:30 arası açıktır. Giriş Ücreti; 40 €. Plaja ve denize bakan şehrin en pahalı kulüplerinden biridir. Kıyafet kodu vardır ve şansınız varsa müşteriler arasında dünyaca ünlü futbolcuları dahi görebilirsiniz. Oryantal tarzda egzotik bir dekora sahip mekanda iki kişilik yatakların bulunduğu bölümlerden birini 150 € karşılığı kiralayabilirsiniz. Bir çok kimse yakınlardaki Opium ve Shoko’ya gitmeden önce buraya uğrar. Terastan deniz manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Günlük kıyafetle içeriye alınmayabilirsiniz.

Catwalk

Perşembe-Pazar 00:00-06:00. Giriş Ücreti; 15-18 €. Gençlerin şık kıyafetlerle geldiği ağırlıklı house ve tekno müzik çalan bu 1000 kişi kapasiteli gece kulübü iki katlıdır. Lounge alanı da vardır ve Arts Hotel’in altındadır.

Club Opium

İnternet üzerinden misafir listesine kayıt olursanız 02:00’ye dek giriş ücretsiz. Plajın hemen önünde, elektronik müzik çalan şehrin en cool klüplerinden biri. Restoran, lounge ve açık hava bölümleri var.

Barselona akşamlarının bir vazgeçilmezi olan flamenko izlemeden dönmek istemeyenler için;

Tablao de Carmen, (Poble Espanyol) İspanya’nın en ünlü flamenko sanatçısı Carmen Amayo‘nun adını taşıyan bu flamenko kulübü Barcelona’nın en köklülerinden biridir. 150 kişilik mekan Plaça de Espanya’da Sihirli Havuz “La Font Magica” yakınındaki Poble Espanyol’un içindedir. Kulübün tarihi Sevilla Panayırı’ndan esinlenmiş otantik bir dekoru vardır. Yemek servisi de vardır, Endülüs içeceği tatlı sherry veya sangria ise ücretsizdir. 1 saat süren iki show yapılır. Saat 16:00’dan sonra giderseniz “Poble Espanyol”a ücretsiz girip küçük bir İspanya gezisi de yapabilirsiniz.

Palacio del Flamenco, 2006’da açılan ve eski bir tiyatro salonundan çevirme bu yeni flamenko salonu 450 kişilik kapasitesi ile Barcelona’nın en büyük Flamenko kulübüdür. Her akşam 18:40’tan itibaren yemekli veya yemeksiz üç performans vardır. Farklı fiyatlardaki farklı yemek menülerinden dilediğiniz birini de alabilirsiniz. Yemekler şov öncesidir. Biri 40 dakika diğer ikisi ise 60’ar dakika süren performansların her biri farklı konseptlerdedir ve ortalamanın üzerinde beğeni alır.

Barselona’da Çekilmiş Filmler

Barselona Gezi Rehberi yazımızda baş rolünde Barselona yer alan filmler ile sokaklarında, mekanlarında kaybolacağınız filmleri sizler için derledik.

A Gun in Each Hand, 2012

Çoğunlukla La Ribera bölgesinde geçen filmde orta yaş krizine giren 40’lı yaşlarındaki bir grup arkadaşın hikayesi konu ediliyor.

Biutiful, 2010

Javier Bardem’in başrolde oynadığı filmde, yönetmen Alejandro González Iñárritu, Barselona’nın kenar mahallelerinde Uxbal’ın duygusal ve ruhani çalkantılarına tanıklık ediyoruz.

Vicky Cristina Barcelona, 2008

Woody Allen’in yönetmenliğini yaptığı filmde Scarlett Johansson, Penelope Cruz ve Javier Bardem gibi önemli isimler yer alıyor. Filmde Vicky ve Christina yazlarını geçirdikleri İspanya’da önemli bir sanatçı ve onun eşiyle tanışırlar ve bu insanlar arasında sıra dışı bir ilişki gelişir.

Perfume: The Story of Murderer, 2006

Oldukça farklı bir polisiye olan film Patrick Süskind’in romanından uyarlandı. Film, bütün dönemlerin en başarılı ve ilgi çekici cinayet filmlerinden biri olarak kabul ediliyor.

El Taxista Ful, 2005

Filmde, taksi şoförü José’nin zorlu yaşamı konu ediliyor.

El Gran Gato, 2003

Ventura Pons’un yönettiği müzikalde sanatçı Javier Patricio’nun yaşamı konu ediliyor.

L’Auberge Espagnole (The Spanish Apartment), 2002

İspanyolca öğrenmek için İspanya’ya gelen Xavier’in etrafında dönen olayları konu edinen filmde aynı dili konuşmasalar bile insanlar için aşk ve dostluğun ne kadar önemli olduğunu görüyoruz.

Barcelona, 1994

Barselona’da karşılaşan iki Amerikalı kuzen, iki kızla karşılaşırlar ve hayatları tamamen değişir. Filmde aşkla birlikte çok farklı konular da birlikte işlenmektedir.

Gaudi Afternoon, 2001

Yaşamına Barselona’da devam eden Cassandra’nın sıradanlaşan hayatı, karşısına çıkan Amerikalı Frankie’nin yaşamına girmesiyle değişir.

Barselona’nın büyüleyici sokaklarında kaybolmak, Gaudi’nin eserlerini hayranlıkla izlemek ve lezzetli Katalan mutfağına dalış yapmak unutulmaz bir deneyimdir. Bu eşsiz şehri keşfetmek, İspanya’nın zengin kültürel dokusunu daha yakından tanıma fırsatı sunar. Eğer Barselona’yı ve İspanya’nın diğer harika şehirlerini kapsamlı bir şekilde deneyimlemek istiyorsanız, “İspanya Turu“muz tam size göre.

× Rezervasyon Oluştur