Vatikan Hakkında Bilinmeyenler

Vatikan Hakkında Bilinmeyenler

Vatikan’ın dünyanın en küçük devleti olduğunu ve Papa’nın orada yaşadığını biliyoruz. Vatikan aslında nedir? Neden devlet yapılmıştır? Otobüsle Avrupa Turu programlarımızda keşfedeceğimiz mistik rotalardan biri olan Vatikan hakkında bilinmeyenler nelerdir?

Vatikan Gezi Rehberi, Vatikan Hakkında Bilinmeyenler, Otobüsle Avrupa Turu, Tourbulance.
Vatikan Gezi Rehberi, Vatikan Hakkında Bilinmeyenler, Otobüsle Avrupa Turu, Tourbulance.

Hıristiyanlığın ilk 1350 yılında Vatikan isminde bir yer yoktu.

Biraz daha geriye gidelim; Hıristiyanlığın ilk yıllarında havariler arasında yer alan Petrus’un, İsa tarafından seçilen ilk yönetici, otorite olması ve bu bakımdan Roma Kilisesi’nin Petrus’u İsa’nın bir temsilcisi olarak görmesi sonucu, ilk Papa’nın Petrus olduğu söylenebilir. (İncil/Matta -18 Ben de sana şunu söyleyeyim, sen Petrus’sun ve ben kilisemi bu kayanın üzerine kuracağım. Ölüler diyarının kapıları ona karşı direnemeyecek. – 19 Göklerin Egemenliği’nin anahtarlarını sana vereceğim. Yeryüzünde bağlayacağın her şey göklerde de bağlanmış olacak; yeryüzünde çözeceğin her şey göklerde de çözülmüş olacak. ) (Vatikan hakkında bilinmeyenler ve daha fazlası için Vatikan gezi rehberi yazımızı ziyaret edebilirsiniz.)

 

Petrus ömrünün ikinci yarısını Roma’da geçirmiş olduğundan ve bir söylentiye göre de Neron’un imparator olduğu dönemde yine Roma’da yakalanıp öldürüldüğü için Roma, kilisenin kalbi olarak konumunu korudu. Roma Caput Mundi yani Roma Dünyanın Başıdır sözü buradan gelir.

 

İşte Papalar yüzyıllar boyunca bu geçmişten sağladıkları güçleri sayesinde sadece din konularını yönetmekle kalmıyor, savaşlara karar verebiliyor, anlaşma imzalıyorlardı.

 

Hükümdarları tahtından edebiliyor, mahkum ettirebiliyorlardı. Günümüzde Vatikan’ın bulunduğu konum ve güç tamamen bu tarihi geçmişten gelmektedir. (Vatikan hakkında bilinmeyenler ve daha fazlası için Vatikan gezi rehberi yazımızı ziyaret edebilirsiniz.)

 

Vatikan’ı Vatikan yapan, dünyadaki en küçük şehir devleti olması değil, dünyadaki 1,5 milyar Katolik için ruhani bir merkez olmasıdır.

Yüzyıllarca devam eden Papalık Devleti’nin ortadan kaldırılmasından sonra, İtalya’da iktidar sahibi olan Mussolini, Katolik oylarının kendisine yarar sağlayacağını düşünerek, o tarihlerde eski gücünü fazla gösteremeyen Papalık Devleti’nin mirasını Vatikan’a devredecek olan antlaşmayı 1926 yılında imzaladı ve Vatikan Devleti böylece oluştu. Tabii bu anlaşmada Vatikan’ın, Mussolini’nin kurduğu devleti tanıyacak olması da Mussolini açısından çok önemliydi. Bazı kaynaklar, Vatikan’ın şu anda dünyanın en zengin devleti olmasının sebebinin, o tarihte Mussoli’den alınan çok büyük miktardaki para olduğunu belirtmektedir. (Vatikan hakkında bilinmeyenler ve daha fazlası için Vatikan gezi rehberi yazımızı ziyaret edebilirsiniz.)

 

Şimdi Vatikan ile ilgili çok bilinmeyen ilginç bazı noktalara değinelim;

 

  • Başka kutsal şehirler de vardır (Kudüs gibi) ama Vatikan yeryüzündeki tek Kutsal Kent Devleti’dir.
  • Vatikan’da sadece İsviçreli askerler görev yapmaktadır. 500 yıldır bu gelenek değişmemiştir. 500 yıl önceki Papa’nın talebi ile o zamanlar çok iyi bir ünleri olan İsviçreli askerlerden 150 tanesi Vatikan’a gönderilmişti. Şu anda 110 kişi olarak görev yapmaktalar. İsviçre Muhafızı olmanın bazı şartları var. İsviçre vatandaşı olmak, katolik, bekar, Vatikan’a gelmeden önce İsviçre’de askerlik görevini yapmış olmak, 19 yaş ile 30 yaş arasında olmak gerekiyor. Bu askerlerde en az 1,74 cm boy aranıyor. Evlenmeleri yasak. Sadece onbaşı olanlar artık evlenebilme iznine kavuşuyor. Askerlerin soy geçmişleri tüm detayları ile inceleniyor . Görev süreleri bittiğinde ellerinden Vatikan pasaportları alınıyor. Daha önce birkaç kez İsviçreli Muhafızlar tarafından ihanete uğramış olsalar da Papalar bu askerlerden hiç vazgeçmedi. Neden mi? (Vatikan hakkında bilinmeyenler ve daha fazlası için Vatikan gezi rehberi yazımızı ziyaret edebilirsiniz.)

İsviçreli Muhafızlar askeri olarak ihanet etmişlerse de hiçbir zaman Vatikan’a ait sırları açıklamamışlardır.

  • Vatikan Pasaportunu Papa verir, bu pasaport sadece kilisede kaydı olan Katoliklere verilir, milliyet ayrımı yapılmaz. Ancak geçici olan pasaport,eğer Papalık dilerse hiç verilmemiş gibi iptal edilebilir.
  • Vatikan’da giyisi kuralları olduğunu biliyor muydunuz? Gitmeden önce kendinizi ve valizinizi buna göre hazırlarsanız iyi olur. Bütün Vatikan Müzelerine, Sistine Şapeline, Vatikan bahçelerine ve Aziz Peter Kilisesine sadece uygun kıyafetli ziyaretçiler kabul edilmektedir. Yani , kolsuz bluzlar, mini etekler, şort ve şapkalar yasaktır. Omuzların ve dizlerin kapalı olması sadece kadınlar için bir gereklilik değildir, erkekler de bu sınırlara dikkat etmek zorundadır. (Vatikan hakkında bilinmeyenler ve daha fazlası için Vatikan gezi rehberi yazımızı ziyaret edebilirsiniz.)

 

Bu bilgiler ışığında Otobüsle Avrupa Turu programlarımızda, artık Vatikan’ın insanı hayran bırakan tarihi eserlerini , doyumsuz sanat şaheserlerini seyretmeye kendinizi bırakabilirsiniz!

Yorum

E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır. Doldurulması gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.