Orta Avrupa’nın İncisi Köprüler Şehri Budapeşte

Orta Avrupa’nın İncisi Köprüler Şehri Budapeşte

Bu yazımızda otobüsle Avrupa turu programlarımızda 2021 yılında tam bir gün geçireceğimiz ve 1 gece konaklama yapacağımız Orta Avrupa‘nın incisi köprüler şehri Budapeşte ve harika köprülerindenbahsedeceğiz.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte, Tuna nehrinin iki yakasında bulunan Budin ve Peşte’nin 17 Kasım 1873’te birleşmesi ile meydana gelmiştir. Tuna nehri bu iki yakayı ayırdığı için Chain Bridge‘nin (Zincir Köprü) inşasına başlanmıştır. Ancak bu köprü köprüler şehri Budapeşte’nin tek köprüsü değildir. Tuna Nehri ve üzerindeki muazzam köprüleri ile Budapeşte, tam bir köprüler şehridir. Budapeşte’ye gelen ziyaretçilerin gezi sırasında mutlaka görmesi gereken köprülerin hepsi birbirinden güzel tasarımlara sahiptir. Farklı mimarileri ve yaklaşımları bir araya getiren Budapeşte köprüleri, şehrin iki yakasını birbirine bağlamanın yanı sıra Budapeşte’nin görselliğinde de çok önemli bir role sahiptir.

Orta Avrupa'nın incisi köprüler şehri Budapeşte | Otobüsle Avrupa Turu
Orta Avrupa’nın İncisi Köprüler Şehri Budapeşte | Otobüsle Avrupa Turu

Orta Avrupa’nın incisi köprüler şehri Budapeşte‘de bulunan köprüler İkinci Dünya Savaşı zamanında zarar görmüş ancak Macarlar bu tarihi köprülere sahip çıkarak aslına uygun bir biçimde restore etmiştirler. Şehrin birbirinden güzel köprülerinin her birinin kendine has bir hikayesi de var. Şimdi Budapeşte’de bulunan hepsi birbirinden değerli bu köprülere daha yakından bakalım.

Chain Köprüsü

Otobüsle Avrupa turu programlarımızın en güzel şehirlerinden biri olan Budapeşte’nin köprüleri arasında en ikonik mimariye sahip olanı Chain Bridge‘dir. Chain Bridge, Buda ile Peşte’yi birbirine bağlayan ilk kalıcı geçit olma özelliğine sahiptir. Yapımı dokuz yılda tamamlanan köprü, 1849’dan beri hizmet vermektedir. Köprü 375 metre uzunluğunda ve 16 metre genişliğindedir. Köprüye ismini veren zincirler ise 48 metre uzunluğa sahiptir. Köprünün her iki tarafında da yaya geçidi bulunmaktadır.

Köprünün özelliklerinden birisi de iki yanında iki heybetli aslan heykeli bulunmasıdır. Köprünün korumaları olarak duran bu heykeller Chain Bridge ile alakalı ilginç bir hikayenin de ortaya çıkmasına neden olmuştur. Anlatılana göre köprünün tasarımının başındaki isim olan İngiliz mühendis William Tierney Clark, köprünün kusursuz olduğunu ve herhangi bir kusur bulunması halinde kendini köprünün kenarından Tuna Nehri’ne atacağını söylemiştir. Büyük bir kalabalığın Chain Köprüsü‘nü izlemeye geldiği gün yaşanan olay ise onu haksız çıkarmıştır. Küçük bir kız köprünün başında bulunan aslan heykellerine bakıp aslanların dili olmadığını söyleyerek ağlamıştır. Gerçekten köprüye alttan bakıldığında aslan heykellerinin dili yokmuş gibi görünmektedir. Bu durumdan dolayı şaşkınlığa uğrayan ve üzülen Clark ise sözünün arkasında durup kendini köprünün kenarından nehre atmıştır. Neyse ki köprünün yüksekliği çok fazla olmadığı için bu atlayış Clark açısından tehlikeli olmamıştır. Orta Avrupa’nın İncisi Köprüler Şehri Budapeşte ‘nin meşhur Chain Köprüsü ile alakalı bu ilginç anektod köprüyü dikkat çekici kılan şeyler arasında yer almakta. (bkz. Budapeşte Gezi Rehberi)

Liberty Köprüsü

Budapeşte‘de görülmeye değer bir diğer köprü de Liberty Köprüsü‘dür. Bu köprünün özelliği Budapeşte’deki en kısa köprü olmasıdır. İlk etapta görünüş olarak Chain Köprüsü’ne benzer özellikler gösterse de Liberty Köprüsü’nü özel kılan çeşitli yönleri vardır. 2016 yılında yapılan yenileme ile yayalara da açılan köprüde piknik ve yoga seansı yapan Macarlara rastlamak mümkün.

Elisabeth Köprüsü

Buda ve Peşte arasında geçişi sağlayan köprülerden birisi de Elisabeth Köprüsü‘dür. Bu dar geçit yeni yapılan köprüler arasındadır. Zincir köprü mantığıyla tasarlanan yapı, İkinci Dünya Savaşı’nda aldığı hasar nedeniyle yenilenerek yeni bir tarzda inşa edilen tek Budapeşte Köprüsü olmuştur. Yenilenen Elisabeth Köprüsü’nde aslına bağlı kalınması göz ardı edildi. Bunun en büyük nedeni köprünün ilk halinin çok bakımsız olmasıdır. Budapeşte‘nin modern köprüsü diyebileceğimiz Elisabeth Köprüsü, şehir halkı tarafından kısa zamanda benimsenmiştir.

Margaret Köprüsü

Orta Avrupa’nın İncisi Köprüler Şehri Budapeşte ‘de değineceğimiz son köprü Margaret Köprüsü. Bu köprü Peşte yakasını Margaret adası ile Buda’ya bağlamaktadır. Altı kemerli Margaret Köprüsü, sade bir tasarıma sahiptir. Diğer Budapeşte köprülerine göre daha sade yapıda olan bu köprüde, estetik ile sade tasarımı bir araya getirmek amaçlanmıştır. Gündüz sade yapısı ile karşınıza çıkan Margaret Köprüsü, geceleri harika ışıklandırması ile çok daha görkemli bir hale bürünür.

Köprüler şehri olarak nitelendirilen Budapeşte‘deki öne çıkan köprülere değindik. Şehrin en önemli simgelerinden biri halini almış her biri farklı hikaye ve tarz barındıran bu köprüleri otobüsle Avrupa turu programlarımızda daha detaylı inceleme fırsatımız olacak.

 

OTOBÜSLE AVRUPA TURU MU UÇAKLA AVRUPA TURU MU?

 

 

Yorum

E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır. Doldurulması gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.