Orta Avrupa’da Bir Masal Şehri Prag

Masallar Şehri Prag

Otobüsle Avrupa Turu programlarımızda Budapeşte ve Viyana’nın ardından göreceğimiz şehrimiz masallar şehri Prag! Orta Avrupa şehirlerinden biri olan Prag hakkında bilinmeyenler nelerdir?

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri Prag’dır. Tarihi, kültürel ve doğal pek çok özelliği ile dikkat çeken Avrupa şehirlerinden biri olan masallar şehri Prag, özellikle dünya edebiyatında önemli bir yeri olan yazar Franz Kafka ile olan ilişkisi açısından bilinmektedir. Avrupa’nın en sevilen şehirlerinden biri olan Prag ile alakalı bunun dışında çok fazla bilinmeyen şeyler de vardır. Şimdi Prag hakkında fazla bilinmeyenlere daha yakından bakacağız.

Masallar Şehri Prag, Otobüsle Avrupa Seyahati, Otobüsle Avrupa Turu, Prag, Prag Hakkında Bilinmeyenler, Prag Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Masallar şehri Prag.

John Lennon Duvarı

Prag’ta Fransız Büyükelçiliği’nin hemen yanında John Lennon Duvarı bulunmaktadır. John Lennon’ın 1980’de ölmesi üzerine yapılan bu duvar defalarca boyanmıştır. Duvar üzerinde John Lennon ile The Beatles grubunun şarkı sözleri yazılmıştır. John Lennon’a ithafen yapılan bu grafiti duvarı, çok sayıda turist tarafından ziyaret edilmektedir. John Lennon Duvarı, Masallar şehri Prag hakkında bilinmeyenler listemize almamızın sebebi John Lennon’ın Prag’a hiç gitmemiş olması.

 

Masallar Şehri Prag Ve Karl Köprüsü

Prag’ta bulunan Karl Köprüsü, ilgi çekici matematiksel önemi ile masallar şehri Prag’da fazla bilinmeyenler arasında yer almaktadır. Köprünün ilk taşı Çek kralı IV. Karl 9 Temmuz 1357 tarihinde saat 5:31’de koymuştur. Bunun matematiksel açıdan ilginç yanı ise söz konusu bilgilerin birleşimi sonucu ortaya çıkan Polindromik sayı dizisi. 135797531 şeklinde oluşan sayı dizisinde sayıların soldan sağa artışı, sağdan sola artışı ile aynıdır. İlginç matematiksel hesabı ile dikkat çeken Karl Köprüsü sivri uçları sebebiyle halk tarafından perili olarak nitelendirilmiştir.

 

Tırmanan Bebek Heykelleri

Masallar şehri Prag için ilginç şeylerden birisi de Televizyon kulelerine tırmanan bebek heykelleridir. Espritüel yapısıyla dikkat çeken Prag’lı heykeltıraş David Cerny’nin yapmış olduğu bu heykeller, Modern Sanat Müzesi’nin yakınlarındaki binanın tepesine doğru tırmanmaktadır.

 

Dans Eden Ev

İlgi çekici mimarisi ile öne çıkan Prag’da dans eden insanları anımsatan bina da bulunmaktadır. Bu bina iki ünlü dansçıdan ilham alınarak yapılmıştır. Fred Astaire ile Ginger Rogers. Bina da Fred and Ginger ismiyle anılıyor. Farklı mimari yapıları ile oldukça etkileyici olan bu binanın diğer bir ismi de “Sarhoş Ev”.

 

Bira Tüketimi

Kişi başına tüketilen bira miktarının en fazla olduğu şehirlerden biri Prag’dır. Yerli halkın bira tüketimi diğer şehirlere kıyasla çok fazladır. Prag’da yaşayan insanlar yılda ortalama 155 litre bira tüketmektedir. Bu oran Avrupa standartlarıyla kıyaslandığında dahi oldukça fazla.

 

Orta Avrupa’nın Eğlence Merkezi

Altın Şehir ve masallar şehri Prag, Orta Avrupa’nın en büyük eğlence mekanına ev sahipliği yapmaktadır. Doyasıya eğlenceyi seven gezginler için burası harika bir seçenek. Avrupa’nın en büyük eğlence mekanı olma unvanını elinde bulunduran “Karlovy Lázně”, eğlencenin hiç bitmediği gecelerin meraklıları için tam anlamıyla bir eğlence mabedi. Avrupa turu sırasında Prag’a uğrayan ziyaretçiler bu mekanı mutlaka denemeli.

 

Avrupa’nın En Eski Sinagog’u

Prag’a özgü anektodlardan birisi de Avrupa’nın en eski sinagogunun bu şehirde bulunmasıdır. 1270 yılında inşa edilmiş olan Altneuschul, Avrupa’nın en eski sinagogu olma özelliğine sahiptir. Eski-Yeni Sinagog anlamına gelen bu yapıda Kudüs’te bulunan Süleyman Tapınağı’ndan taş bulunduğu yönünde bir efsane vardır.

 

Dünyanın En Büyük Kalesi

Enlerin şehri, Altın Şehir ve masallar şehri Prag dikkat çeken şeylerden birisi de dünyanın en büyük kalesinin varlığıdır. 18 dönümlük arazide kurulmuş olan kalede kraliyet sarayları, katedraller ve eşsiz bahçeler bulunmaktadır. Guinness Rekorlar Kitabı’nın da tescillediği istatistiklere göre dünyanın en büyük kalesi olma unvanını elinde bulunduran bu kale Prag şehrinin sembolik yerleri arasındadır.

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti masallar şehri Prag hakkında diğer özelliklerine nazaran daha az bilinen bazı şeyler bunlardır. Gizemli bir güzelliği olan Prag, Otobüsle Avrupa Turu 2021 sırasında mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.

 

Bir Değirmenci Hikayesi Zaanse Schans

 

Otobüsle Avrupa Turu HEMEN BAŞVUR

Yorum

E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır. Doldurulması gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.