Eğer arkadaşınız sizden hayata dair bir tavsiye isterse ona seyahat etmesini söyleyebilirsiniz.

 

İnsanlar varolduklarından bu yana pek çok sebeple seyahat etmiştir. Göç, savaş, merak bu sebeplerden birkaçıdır. Gelişen dünyada artık sadece mecburiyetler nedeni ile değil, sadece ve sadece tatil yapma amaçlı da seyahat edilmektedir.

 

Yazar Terry Pratchett’in dediği gibi “Neden uzaklara gideriz? Tabii ki geri dönmek için. Tabii ki yaşadığınız yere yeni gözlerle ve yeni renklerle bakabilmek için. Başladığınız noktaya geri döndüğünüzde hiçbir şey aynı olmayacaktır.”

*18 Gün 17 Ülke 23 Şehir Otobüsle Avrupa Turu programlarımız kişinin kendini bulabileceği dünyaya seyahat sonunda daha farklı ve renkli gözlerle bakabileceği en büyük maceradır.

 

Seyahat etmenin yeni yerler görmek, tanımak, dinlenmek gibi faydalar sağlaması ile birlikte, insan psikolojisinde farkına vardığı veya varmadığı olumlu bazı değişimlere yol açtığı bilinmektedir. Bu konuda sayısız araştırmalar yapılmakta, insanın fiziken yer değiştirmesinin ruhunda ne gibi etkiler yarattığı incelenmektedir. Örneğin, coğrafi olarak bulunulan yerden uzaklaşmanın sorun çözme yeteneğini geliştirdiğini biliyor muydunuz?

Otobüsle Avrupa Turu programlarımız hakkında bütün detaylar www.tourbulance.com linkimizde yer almaktadır.

Psikoloji alanında araştırma yapanlar, “yaratıcılık görevi” isimli sorun çözme ile ilgili bir test üzerinde çalışmaktadır. Bu testte kişiye bir problem verilir ve problemi çözmek için mümkün olduğu kadar çok sayıda çözüm üretmesi istenir. Beyninizi gidebildiği yere kadar zorlamanız gerekmektedir. Deneysel çalışmalar gösterdi ki deneklere, bu testin yurt dışı ülkelerde geliştirildiği söylendiğinde, soruna daha fazla sayıda çözüm üretebildiler. Düşünce yapıları daha genişleyen denekler kendilerince bazı çıkarımlar yapmadan daha iyi düşünebilmişlerdir.

Bu deneyde birkaç düzine ara sınıf öğrencisi tamamen gelişigüzel olarak iki farklı gruba ayrılmıştır. Her gruba akıllarına gelen tüm ulaşım şekillerini liste halinde sıralamalarını söylenmiştir. Bir grup öğrenciye bu testin Yunanistan’daki araştırmacılar tarafından geliştirildiği, diğer gruba da yerel bir üniversitede geliştirildiği söylenmiştir. İlk bakışta bu kadar önemsiz ve konuyla ilgisi olmayan bir detayın deneklerin performansını etkilemesi düşünülemez. Testin nerede geliştirildiği kimi neden ilgilendiriyor olsun?

Fakat iki grup arasında çok büyük farklar oluşmuştur. Testin yurtdışında (Yunanistan) geliştirildiği söylenen denekler çok daha ulaşım çeşidi bulurken, otobüs, tren ve uçak dışında, atlardan, uzay araçlarından, bisikletten söz etmişlerdir. Testin kaynağı yurt dışı olduğundan (en azından öyle sandıklarından) denekler, yerel ulaşım araçları ile kendilerini sınırlandırmayıp, dünya üzerinde (hatta uzayda) seyahat edebilecekleri araçları sıralamışlardır.

Sonuç olarak; kendi sorunlarımızdan coğrafi bakımdan uzaklaşırsak ve yolculukta olduğumuzdan daha rahat hissedersek, memleketimizdeki problemleri çözmenin daha farklı yollarını bulabiliriz.

Otobüsle Avrupa Turu programlarımız hakkında bütün detaylar www.tourbulance.com linkimizde yer almaktadır.

Yeni tecrübeler yetenek ve kapasiteyi artırır; kendine güven duygusunu artırır. Gezerken yeni şeyler denedikçe “eğer bunu yapabiliyorsam, başka neler yapabilirim”duygusu gelişir. Yol bulma yeteneğimiz gelişir. Yepyeni ve alışık olmadığımız şeyleri yapmaya alışırız.

*Nelerden hoşlandığımızı anlarız ve hoşumuza giden şeyleri yaparak tatil yapmadığımız zamanlardaki stresimizi hissetmeyiz, rahatlarız.

Diyelim ki Avrupayı 3 ayda gezmek gibi bir hayaliniz var. Bunun altında daha derinlerde yatan duygusal hedefler olabilir. Mesela bağımsızlık duygusun hissetmek ve kendi kararlarınızı almak istiyor olabilirsiniz. Heyecan arıyor olmanız da mümkündür. Çalışkanlığınız için kendini ödüllendirmek istiyor da olabilirsiniz. Gazetelerde okuduğunuzla yetinmeyip dünyayı kendi tecrübelerinizle tanıyıp anlamak da bir diğer duygusal hedef olabilir. Değişik kültürlerle tanışmak istiyor olabilirsiniz. Veya bunlardan farklı olarak seyahate çıkmayı düşündüğünüz kişi veya kişilerle daha iyi ve yakın ilişkiler kurmayı istiyor da olabilirsiniz. Hoşunuza gitmeyen bir olay ya da durumdan kaçıyor, ya da kendinizle ilgili bir özelliği değiştirmek, özgürlük hissini anlamak, diğer kültürlerle kendinizinkini karşılaştırmak istiyor da olabilirsiniz. Sadece macera, eğlence arayışında da olabilirsiniz.

Bu benzeri duygusal hedefleri seyahatleriniz için bir yön gösterici de olabilir. Bu hedeflere göre bir plan yapabilirsiniz.

 

*Tourbulance her yıl binlerce genci 18 günden oluşan 17 Ülke ve 23 Şehir keşfettiğimiz Büyük Avrupa Turları ile maceranın tam ortasına sokmakta ve birçok başlıkta hayalleri gerçekleştirmeye devam etmektedir. Tourbulance Otobüsle Avrupa Turu programlarında hedef gençlerin keşfederken öğrenmesini, sosyalleşirken eğlenmesini sağlamaktır. Bir otobüs dolusu genç misafirimiz ile program sonlarında artık iyi bir arkadaş grubu olmak ve hatta bir aile olmak en büyük mutluluktur.

 

Mark Twain’in dediği gibi “gezmek ,önyargıyı,dar kafalılığı ve bağnazlığı öldürür”.

 

Otobüsle Avrupa Turu programlarımız hakkında bütün detaylar www.tourbulance.com linkimizde yer almaktadır.

Yorum Yap

E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacak. Gerekli Alanlar * ile işaretli.