Fransız Rivierası’nın Başkenti Nice

Fransız Rivierası’nın Başkenti

Bu yazımızda 2021 yılı Tourbulance Otobüsle Avrupa Turu programlarımıza yeni eklenen konaklama noktalarımızdan bir tanesi ve Fransız Rivierası‘nın başkenti Nice‘den bahsedeceğiz.

 

Tourbulance Avrupa Turu programlarımızda Fransız Rivierası’nın başkenti Nice şehrine neden konaklama koyduğumuzu, Otobüsle Avrupa Turu’nda Konaklama Nasıl Oluyor? başlıklı yazımızda detaylarıyla anlatmıştık. Nice ile ilgili bilgi vermeye başlamadan önce kısaca özetleyelim. Fransız Rivierası’nın başkenti Nice şehrine konaklama planlanmasının 2 önemli nedeni vardır.

  1. Sebep: Otobüsle Avrupa Turu şirketlerinin Barselona-Pisa arasında yapmış olduğu yaklaşık 1050 kilometreden oluşan 13 saatlik yolculuğun ikiye bölünerek Avrupa Turu programlarımızda katılımcılarımızı uzun bir yolculuk ve yorgunluktan kurtarmak.
  2. Katılımcılarımıza Fransız Rivierası’nın başkenti Nice ve güzel sahillerinde bir deniz tatili yapabilme fırsatı sunmak.

Fransa denince akla ilk gelen yer başkent Paris’tir. Her yıl milyonlarca turist çeken, çok önemli yapıları barındıran Paris şehrinin sahip olduğu bu ün gayet normaldir. Ancak Fransa’da bu derece farkında olunmayan ve eşsiz bir güzelliğe sahip olan bir diğer şehir de Fransız Rivierası‘nda yer alan Nice’tir. Nice şehri, her ne kadar dünya çapında çok fazla tanınmasa da dikkat çeken güzellikleri ile ziyaretçilerini beklemektedir. Şimdi Fransız Rivierası’nın başkenti Nice şehrinin bilinmeyen güzelliklerine daha yakından bakalım.

Lüksün Başkenti 

Dünya jet sosyetesinin gözde yerlerinden biri olan Nice birçok gencinde kesinlikle Avrupa Turu rotasında yer alıyor. Güney Fransa‘nın en büyük şehri olan Nice, geniş bir yaş yelpazesine hitap edebilecek özelliklerde çeşitli bir şehirdir. Güney Fransa’nın en önemli şehirlerinden biri ve Fransız Rivierası’nda mutlaka uğranılması gereken yerler arasındadır. (bkz. Nice Gezi Rehberi)

Fransız Rivierası’nın başkenti Nice şehrinde tarihimizde önemli yere sahip şahsiyetlerden birisi olan Barbaros Hayrettin Paşa‘nın izlerini görebiliriz. Ünlü Osmanlı denizcisi Barbaros Hayrettin’in ismi bu bölgede hemen herkes tarafından bilinmektedir. Barbaros Hayrettin, ismini Nice tarihine kazımıştır. Tarihte Nice 400 yıl kadar bir süre Kutsal Roma İmparatorluğu ve Fransızlar arasında pek çok kez el değiştirmiştir. Bu el değiştirmelerden 1543 yılındakinde Barbaros Hayrettin Paşa’nın imzası vardır. Barbaros Hayrettin Paşa Nice’i Kutsal Roma İmparatorluğu’ndan alıp Fransızlara vermiştir. Nice şehri 100 yıl boyunca Fransızların elinde kalmıştır. Nice şehrinde halen Barbaros Hayrettin Paşa’nın attığı toplar sergilenmektedir.

Fransız Rivierası'nın Başkenti Nice | Otobüsle Avrupa Turu | Tourbulance | Avrupa Turu | Büyük Avrupa Turu | Nice Gezi Rehberi |
Fransız Rivierası’nın Başkenti Nice
Vieux Nice

Eski Nice anlamına gelen Vieux Nice, şehrin kale altında kalan tarihi bölgesidir. Arnavut kaldırımlı canlı sokaklar, yerel restoranlar, dondurmacılar, rengarenk evleri ile bir Akdeniz kasabasını andıran bu bölge büyük şehirden ayrı niteliklere sahiptir. Bu tarihi ve ilgi çekici bölge Nice’e gelenlerin görmesi gereken yerlerin başında geliyor. Eski Nice bölgesinde özellikle Cours Saleya adlı semt pazarı şehrin en ünlü yerlerinden biridir. Şehrin kalbinin attığı yerde bulunan bu pazar Nice şehrinde en ziyaret edilesi yerler arasındadır. Nice’in eski şehir bölgesinde bulunan bu yerde her Salı ve Pazar günleri dünya çapında ünlü pek çok çiçek pazarı vardır. Nice’in antika eşyalar, rengarenk sabunlar, mis kokulu parfümler, taze çiçekler, peynirler, zeytinler, taze ürünler ve daha fazlası bulunan bu harika pazar, eğlenceli bir yerdir.

 

 

NAMAC (Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi)

Fransa’nın Paris kadar meşhur olmasa da güzelliği ile merak uyandıran şehri Nice’te dikkat çeken yerlerden birisi de Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi’dir. Özellikle sanatsever gezginlerin keyifli vakit geçireceği bu yer 1960’lar ve sonrasının modern Avrupa ve Amerika sanatına adanmış olan bir müzedir. Müze merkezde Théâtre National’in yanında bulunuyor. Müzede dünyaca ünlü pek çok sanatçının eseri sergilenmektedir.

Güney Fransa’da bulunan Nice şehri gizemli güzelliği ile turistlerin ilgisini son zamanlarda daha çok çekmeye başlamış ve bilinirliği de aynı oranda artmıştır. Kültür sanat etkinlikleri, eğlenceli bir şehir ortamı ve keyif dolu geziler için uygun yapısı ile Nice şehri Otobüsle Avrupa Turumuzda görülecek ve konaklama yapılacak şehirlerinden bir tanesi.

 

NİCE PLAJLARI

Cote d’Azur’un en güzel şehri ve başkenti olan Nice, mavi bayraklı ve güzel plajları ile her yıl dünyanın birçok yerinden gelen turistleri ağarlamaktadır.

Tourbulance Otobüsle Avrupa Turu programlarımızda görme imkanına ve deniz tatili yapma fırsatına sahip olacağımız Nice’nin en güzel ve ücretsiz 2 plajını sizler için paylaşalım.

1.Juan Les Pins

Nice Havalimanına yaklaşık 22 kilometre mesafede yer alan Juan Les Pins, Fransız Rivierası’nın başkenti Nice’nin en meşhur ve en güzel ücretsiz plajıdır. Şezlonglu yerler dışında plajın neredeyse tamamı ücretsiz ve halk plajıdır. Kumsalı ve mavi bayraklı denizi ile Juan Les Pins sizleri kendine hayran bırakacak.

Juan Les Pins’e nasıl gidilir?

En kısa ve kolay ulaşım yolu trendir.

5 € (euro) ücretle alabileceğiniz tren bileti ile yaklaşık 30 dakikalık bir yolculuk sonrasında Juan Les Pins’e ulaşabilirsiniz. Nice’de tren bileti almak için ise Gare SNCF internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

2.Antibes

Picasso’nun hayatını geçirdiği şehir olan Antibes, körfezin diğer ucunda bulunan Nice’nin tam karşısında yer alıyor. Picasso’nun yüzdüğü ve tablolarını yaptığı kumsalda yüzmek, Avrupa’nın en büyük  yat limanını görmek ve Antibes’te gezilecek yerleri görmek için trenle Antibes’e ulaşabilir ve bu tatlı Cote d’Azur şehrini keşfedebilirsiniz.

Antibes’e nasıl gidilir?

Juan Les Pins’de de olduğu gibi Antibes’e en kolay ve ucuz ulaşım yolu trendir.

5 € (euro) ücretle alabileceğiniz tren bileti ile yaklaşık 30 dakikalık bir yolculuk sonrasında Antibes’e ulaşabilirsiniz. Fransız Rivierası’nın başkenti Nice tren bileti almak için ise Gare SNCF internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Otobüsle Avrupa Turu’nda Konaklama Nasıl Oluyor?

 

AVRUPA TURU BAŞVURU

Tourbulance Otobüsle Avrupa Turu, Avrupa Turu ve diğer tur programlarına başvuru yapmak için BAŞVUR bağlantısına tıklayabilirsiniz.

 

Yorum

E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır. Doldurulması gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.