Covid-19 Salgını Sonrası Turizm Sektörü

Covid-19 Salgını Sonrası Turizm Sektörü 

Yazımıza başlamadan önce evimizde kaldığımız ve kalmak zorunda olduğumuz bu günlerde salgının psikolojik etkilerinden de biraz bahsetmek önem arzediyor. İnsan doğasının en kıymetli unsuru kesinlikle özgürlüğüdür. Her zaman sözde ifade ettiğimiz özgürlük kelimesinin ne kadar kıymetli olduğunu maalesef daha iyi anlıyoruz. Hep hayalini kurduğumuz fakat vakit ayırmadığımız ya da bir gün yaparım dediğimiz hayallerimiz bugün belki de bizler için en büyük pişmanlık. “Mesele son durağının neresi olduğu değildir, anılarının ve yaşanmışlıklarının nasıl olduğudur!”  diyor Penelope Riley. Her şey düzelecektir ama hayallerini geciktirmemen gerektiğini bir daha asla unutmamalısın! Dünyayı etkisi altına almış olan Covid-19 Salgını Sonrası Turizm Sektörü yazımızda Türkiye ve dünya turizminde yaşanacak gelişmeleri hep birlikte ele alalım.

Gerek sevgili Tourbulance katılımcılarımız gerekse bir seyahat amacıyla farklı şirketlerden tur alan ve hayalleri olan birçok arkadaşımız mevcut. Bu bilgilendirme blogunu sadece Tourbulance’nin sevgili katılımcılarına değil her kitleye hitap edecek şekilde paylaşacağız. Çünkü her zaman dediğimiz gibi hayalleriniz hayallerimiz. Ocak 2020 itibariyle Türkiye ve dünya genelinde turizm sektörü tarihinin en büyük duraklama dönemlerinden birini yaşamakta. Çünkü bir şehir ya da bir ülke değil dünyanın tamamında etkin olan bir sıkıntı söz konusu. Yaşanan durum milyonlarca kişinin günlük hayatını etkiledi ve seyahat planlarını ertelemesine sebep oldu. Önümüzde ki süreçte bu duraksamanın getireceği sonuçlar nelerdir ? (Covid-19 Salgını Sonrası Turizm Sektörü)

 

Yurt İçi Ve Yurt Dışı Turizm Sektörü

Son zamanlarda bir çok bilim kuruluşu ve bilim insanı tarafından yapılan araştırmalar Haziran’ın ilk haftasında dünyadaki salgın durumunun %95 oranında biteceğini öngörmektedir. (Singapur Üniversitesi Covid-19 Raporu) Evimizde kaldığımız yaklaşık 2 aylık bu süreç tatil ihtiyacımızı her zamankinden daha da fazla artırdı.

Yurt İçi Ve Yurt Dışı Turizm Sektörü Nasıl Olacak?

Ülkemiz tarihi ve coğrafi özellikleri sebebiyle her yıl milyonlarca turist ağırlamakta. Aynı şekilde Büyük Avrupa Turu programlarımızda rotamız üzerinde yer alan şehirler ve başkentler de her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaktadır. Ocak ayından günümüze kadar olan planların ertelenmiş olması önümüzde ki süreçte arz-talep anlamında ciddi dengesizliklere sebep olacak. (Covid-19 Salgını Sonrası Turizm Sektörü)

 

Ocak 2020’den itibaren yapılamayan seyahatler ve tatil planlarının yanı sıra evde kalmanın vermiş olduğu psikolojik bunalım önümüzdeki süreçte turizme yönelik talebin devasa boyutlara ulaşmasına sebep olacak. Yaşanan duruma reel bir gözle baktığımızda talebin ciddi anlamda artması, gerek ulaşım gerek konaklama ve otel hizmetlerinin de doğru orantılı olarak artması anlamına geliyor. Paket turlar da alt hizmetlerin artmasıyla ciddi anlamda fiyat artışı yaşayacak.

 

Büyük Avrupa Turu ve diğer yurtdışı turlarında ise yaklaşık 6 aylık süre içerisinde herhangi bir ülke vatandaşının herhangi bir ülkeye seyahat edememesi sebebiyle ciddi fiyat artışları yaşanacak. Mevcut otel ve ulaşım hizmetleri kapasitenin üzerinde talep göreceği için fiyat artışlarına rağmen konaklama ve ulaşım hizmeti almak biraz daha zorlaşacak.

 

Yukarıda belirtmiş olduğumuz beklentileri baz aldığımızda bugün Tourbulance ya da herhangi bir turizm firmasından alınmış olan tatil ya da paket turlarınızı reel olarak baktığımızda iptal etmemenizi ve ertelemenizi tavsiye ederiz. Tourbulance bu konu ile ilgili nasıl bir çalışma yapıyor ve katılımcılarına nasıl haklar tanıyor ?

 

 

Tourbulance’nin Yapmış Olduğu Çalışmalar

1. Tourbulance programlarında TURU KORUMA seçeceği ile bu yıl salgın sebebiyle seyahatin gerçekleştirilememesi ya da katılımcılarımızın programı 2021 yılında gerçekleştirmek istemesi durumunda, 2021 yılının artan veya fahiş fiyatlarını yaşamaksızın 2021 yılı içinde Büyük Avrupa Turu, Balkan Turu, Dubai Turu, Büyük Ege Ve Akdeniz Gençlik Kampı ve diğer tur programları için istedikleri tur tarihini seçme şansı bulunmaktadır.

 

2. TURU KORUMA‘ya alan katılımcılarımızdan salgın bitinceye kadar ödeme ya da taksit talebinde bulunulmayacaktır.

 

3. 2020 yılı için planlanmış olan Büyük Avrupa Turu ve diğer tur programlarında 2021 yılında herhangi bir rota, program, gün, ülke ya da şehir sayısı azaltılmayacaktır. Programlar kapsamlandırılabilir ama daraltılamaz.

 

4. TURU KORUMA‘ya alan katılımcılarımız, 2021 yılında gitmeyi planladıkları tarihte 2020 yılı fiyatları esas alınarak aynı hizmeti alacaklardır.

 

5. 2021 yılı Tourbulance Büyük Avrupa Turlarında erken rezervasyon fiyatı 1090 € olarak belirlenmiştir. 2020 yılı Eylül ayına kadar 2021 yılı için yapılacak rezervasyonlarda 18 Gün 17 Ülke 23 Şehir Büyük Avrupa Turu ücreti 899 €’dur.

 

Tourbulance, gerek sevgili katılımcılarımızı gerekse tatil planı olan her arkadaşımızı bilgilendirmeye ve aydınlatmaya devam edecek. Yurt içinde Büyük Ege Ve Akdeniz Gençlik Kampları; yurt dışında Büyük Avrupa Turu, Balkan Turu ve Dubai Turu programlarımız olmak üzere AR-GE ve profesyonel rehber ekibimiz her zaman olduğu gibi en güzelini sizler için planlamaya ve hazırlamaya devam ediyor. Hep birlikte ve sağlıkla bu kötü süreci atlattıktan sonra maceraya ve tatile kaldığımız yerden hız kesmeden devam edeceğiz.

 

Çok Sevgili Katılımcılarımıza

Her zaman olduğu gibi bu süreç içerisinde de bir aile gibi hareket eden, Tourbulance’ye en az bizler kadar sahip çıkan ve destekleyen sevgili katılımcılarımıza teşekkür etmeyi bir borç biliyoruz. Tourbulance yıllardır olduğu gibi sizlerle çok daha güçlü. En büyük amacımız sizlere bir müşteriden daha çok bir arkadaş gözüyle bakmak oldu. Ve sizlerden gelen harika dönüşler bunu hep birlikte ne kadar güzel başardığımızı da bizlere gösteriyor.

Evde kaldığımız ve kalmak zorunda olduğumuz bu kötü günlerin ardından gözlerimizi güneşin her gün farklı doğduğu ve battığı harika şehirlerde birlikte açacağız. Hayallerinden vazgeçmeyen ve hayallerini canlı tutan bütün katılımcılarımıza teşekkür ediyoruz. Hayalleriniz hayallerimiz.

 

Tourbulance

 

Yorum

E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır. Doldurulması gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.