Bled Gölü Görülmesi Gereken Yerler

Bled Gölü Görülmesi Gereken Yerler

Tourbulance Otobüsle Avrupa Turu programlarımızın en güzel şehirlerinden ve 9 konaklamamızdan biri olan, Ljubljana’da yer alan Bled Gölü ve güzelliklerine hep birlikte göz atalım. (bkz. Otobüsle Avrupa Turu’nda Konaklama Nasıl Oluyor?)

Bled Gölü Görülmesi Gereken Yerler | Tourbulance | Büyük Avrupa Turu
Bled Gölü Görülmesi Gereken Yerler
Alplerin Zümrüt Yeşili Gölü Bled

Eşsiz güzelliği ile görenleri hayran bırakan Bled Gölü, Alplerin tüm doğal güzelliğini yansıtan harika bir coğrafi alandır. Geleneksel ahşap tekneler – pletnas – yüzyıllardır gölün ortasındaki adaya ziyaretçi götürüyor. Bu tekneler, pletnar olarak bilinen ayakta kürekçiler tarafından işletilmektedir. İnişten sonra konuklar, Meryem’in göğe kabulü kilisesine ulaşmak için 99 taş basamak tırmanıyor. Efsanevi masalların konusu olan bu adada, kilise çanı dinleyip kendiniz çalabilirsiniz.

 

Bled Bell’in Hikayesi

16. yüzyılda yaşamış Poliksena adında bir kadının trajik öyküsünden gelen çan hikayesi ise şöyle, Poliksena, eşinin ölümü üzerine altın ve gümüş topluyor ve eşi için bunlardan bir çan yaptırıyor. Çan güçlü bir fırtınada suya batıyor. Poliksena bu duruma dayanamıyor ve adayı terk edip Roma’ya taşınarak bir rahibe oluyor. Aynı tarihlerde Papa 7. Clemens bu durumundan bir şekilde haberdar oluyor ve Poliksena’ya bir çan armağan ediyor. Daha sonra Papa, tanrı inancı olan ve çanı 3 defa çalan kişilerin dileklerinin kabul edileceği hükmünü veriyor.

 

Bled Kalesi

Bled Gölü ve çevredeki zirvelerin en güzel manzarası, bir uçurumun kenarında göl üzerinde yükselen Bled Kalesi’nden izlenmektedir. Güzelliğinden dolayı, Avrupa’nın en güzel düğün mekanlarından biri olarak kabul edilir ve aynı zamanda önemli diplomatik ve devlet protokolü toplantılarının yeri olmuştur. Pitoresk mimarisinin görüldüğü bu 12. yüzyıl kalesi bir müze koleksiyonuna da ev sahipliği yapıyor. Kalede manuel baskı hakkında bilgi edinebileceğiniz kale baskı işleri; şarabı şişeleyip balmumu ile mühürleyebileceğiniz kale mahzeni; bir kale demircisi ve bir restoran görebilirsiniz. Yaz aylarında, bir kale lordu ile tanışabilir veya bir okçuluk turnuvası yaşayabilirsiniz.

 

Bled

Büyük Avrupa Turu programlarımızın en güzel rotalarından bir tanesi olan Bled Gölü, Slovenya‘nın en tanınmış ikonik yerlerinden biridir. 19. yüzyılda, İsviçre hekimi Arnold Rikli’nin yöntemlerini izleyerek hidropati meraklıları tarafından da çokça ziyaret edildi. 20. yüzyılın başında, Bled Gölü, Avusturya – Macaristan’daki en güzel sağlık tesisi olarak kabul edildi. II. Dünya Savaşı’ndan sonra, burası en önemli devlet protokolü konutlarından birinin yeriydi. Villa Bled bu işlevini günümüze kadar korumuştur.

 

Dağ iklimi ve bozulmamış doğası nedeniyle, Bled Gölü bir sağlık tesisi olarak kabul edilmiştir. Bled Gölü’nde çok büyük akarsular yok. Gölün suyu yalnızca birkaç kaynak tarafından beslenir. Gölün kuzeydoğu kesiminde, günümüzde Bled otellerinin yüzme havuzlarının olduğu kaplıcalar da bulunuyor.

 

Bled Gölü ve çevresine çok uzak olmayan, olağanüstü güzelliği nedeniyle 19. yüzyılın başlarında turist potansiyeli oluşmuş olan bir geçit var. Ahşap köprüler ile kurulmuş bu geçit sizi havuzlar ve şelaleler arasında 1.6 km’lik bir yolculuğa çıkarıyor. Tek kemerli, eski demiryolu köprüsü de yine bu vadinin üzerinde yükseliyor. Adını Slovenya çevresindeki diğer benzer geçitlerle de paylaşan Vintgar Gorge eşsiz florası nedeniyle gelenleri şaşırtmayı başarıyor.

 

2864 metre yükseklikteki Triglav Dağı farklı yollar kullanarak çıkabileceğiniz Slovenya’nın en yüksek dağıdır. En kolay, ama yine de oldukça zor olan yol Bled Gölü yakınındaki ormanlık bir plato olan Pokljuka’da (6,5 saat) başlayan dağ yoludur. Triglav Ulusal Parkı’ndaki eğitim parkurlarından biri de yine Pokljuka Platosu’nda bulunabilir.

 

Yüzyıllardır ziyaretçi çeken bu yer, aynı zamanda mükemmel mutfak lezzetleri sunuyor. Bled Gölü’nün en ünlü lezzeti meşhur bir tatlıdır. 60 yıldan uzun bir süre önce orijinal bir tarif kullanılarak yapılan Bled Kremalı Kek (kremsnita). Tatlısı çok meşhur olan Bled Gölü’nde şu ana kadar 12 milyondan fazla tatlı satılmıştır.

 

Tourbulance Avrupa Turu programlarımızın eşsiz güzelliği Bled Gölü, Slovenya’nın ve Avrupa‘nın en ünlü doğal bölgelerinden biri olup sahip olduğu turist potansiyelini fazlasıyla hak etmektedir. 

 

OTOBÜSLE AVRUPA TURU ÖDEME SEÇENEKLERİ

 

 

Yorum

E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır. Doldurulması gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.