Bir Orta Çağ Şehri Brugge

Bir Orta Çağ Şehri Brugge

Orta Çağ’dan miras kalan eşsiz mimarisi ile Kuzey’in Venedik’i Brugge, birçok özelliği de bünyesinde barındırmaktadır. Dünyaca ünlü çikolataların ve biraların anavatanı olan şehir, kanalları ile de Venedik’i andırmaktadır. Kuzey’in Venedik’i lakabını almış olan Brugge için yapılmış en iyi tanımlardan birisi de “Lezzet Kokan Şehir” tanımıdır. Tourbulance Otobüsle Avrupa Turunun en sofistik rotalarından ve Avrupa’nın en göz alıcı şehirlerinden biri olan Brugge şehrine adımımızı attığınız andan itibaren enfes çikolata, waffle ve patates kokularını da almaya başlayacağız. Brugge şehrinde yaşayan halkın büyük çoğunluğu Flamandır. Halkın genelinin Flaman olduğu şehirde önemli bir metropol olan Brüksel’deki gibi iki dilde yazılmış panolara rastlanmaz. Şehirde halkın genelinin Flemenkçe konuştuğu görülmektedir.

Bir Orta Çağ Şehri Brugge
Bir Orta Çağ Şehri Brugge
Çikolata Kokulu Bir Orta Çağ Şehri Brugge

Dünyanın en büyüleyici şehirlerinden biri olan Brugge, Arnavut kaldırımlı sokakları, şehir içerisindeki kanalları, etkileyici Orta Çağ mimarisi ve her köşe başında enfes kokulu ve büyüleyici çikolata dükkanları ile Avrupa’nın mutlaka görülmesi gereken şehirlerinden birisidir. Tam bir masal diyarını andıran şehirde tarihin her adım başı hissedildiği yürüyüşler sonrasında keyifli zaman geçireceğiniz harika yemek mekanları sizi bekler. Lezzetli patates kızartmalarının sonrasında harika waffle ve birbirinden güzel çeşit çeşit çikolata ile Otobüsle Avrupa Turunun tadını çıkartmaya hep birlikte devam edeceğiz.

 

Brugge gezisine başlamak için en uygun yer şehir halkının ve şehre dışarıdan gelenlerin ortak buluşma noktası olan, şehrin merkezi niteliğindeki Grote Markt’tır. Sonrasında şehrin panoramik şehir manzarasının tadını çıkarmak için meşhur Belfry Kulesi’ne çıkabilirsiniz. Şehirde görmeniz gereken sembolik mekanlardan birisi de Kutsal Kan Bazilikası’dır. Bu bazilikada Hz. İsa’nın üzerinde kanının bulunduğu elbisesinin parçası olduğu söylenmektedir.

KUZEY’İN VENEDİK’İ

Brugge şehrinde bulunan harika kanallarda tıpkı Venedik’te olduğu gibi şehir manzarasının tadını çıkarabileceğiniz keyifli tekne turları yapılabilmektedir. 30 dakikalık bir yolculuk ile şehrin genelini seyredebileceğiniz keyifli bir tekne turu deneyimi yaşayabilirsiniz. Uzun yürüyüşler sonrasında yorulan katılımcılarımız, atlı seyahatlerle dinlendirici ve keyifli bir etkinliğin tadını çıkarabilirler. Şehrin UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan bölümünde gerçekleşen bu etkinlik ile şehirdeki Orta Çağ havasını daha yakından hissetmek de mümkün olacaktır.

 

Çikolata, waffle ve patatesin meşhur olduğu şehirde meşhur olan bir diğer şey de biradır. Bira tüketiminin de oldukça yüksek olduğu Brugge şehrinde yapılabilecek etkinliklerden birisi de Brewery De Halve Maan adlı tarihi bira fabrikasını gezmektir. Geçmişten günümüze kadar gelmiş ve halen hizmet vermeye devam eden fabrikayı tüm incelikleri ile keşfedebilirsiniz.

 

Kuzey’in Venedik’i Brugge şehrinde dikkat çeken bir diğer mekan Begijnhof’tur. Günümüzde hala Benedictine rahibeleri için bir manastır olan Begijnhof, şehirde uğrayabileceğiniz ve huzur dolu yürüyüşler yapabileceğiniz yerler arasındadır. Uzun yıllardan beri ayakta kalan yapılardan biri olan Begijnhof, Ortaçağ izlerini yansıtan tarihi mekanlar arasındadır. Şehirde bu yapılar haricinde daha pek çok Orta Çağ mimarisini yansıtan yapı bulunmaktadır. 

 

Romantizmin doyasıya yaşanacağı aşk dolu bir başka yer Aşk Gölü anlamına gelen Minnewater Gölü’dür. Brugge gezisi esnasında özellikle romantik çiftlerin tercih edebileceği bu göl aşk dolu keyifli yürüyüşler için ideal bir yerdir.

 

Çikolata ve aşk şehri Brugge, Otobüsle Avrupa Turunda mutlaka görülmesi gereken şehirler arasındadır. Ortaçağ mimarisinin tüm varlığının en iyi şekilde korudunğu, tarihi ve modern yapıları bir araya getiren eşsiz bir kenttir. (bkz. Otobüsle Avrupa Turu Tur Programı)

 

Benzer Yazılarımız

Tourbulance Otobüsle Avrupa Turu Katılımcı Yorumları

 

 

HEMEN BAŞVUR

Yorum

E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır. Doldurulması gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.