Barselona Hakkında Az BilinenlerBilgiBarselona Hakkında Az Bilinenler

Barselona, 2020 yılı Otobüsle Avrupa Turu programlarımızda Paris’ten sonra en çok vakit geçireceğimiz şehirdir. Bu yazımızda Tourbulance neden 18 günün 1.5 gününü Barselona Turu için ayırdı ve Barselona hakkında az bilinen gerçeklerden bahsedeceğiz.

İspanya’nın Madrid’den sonraki en büyük şehri ve ayrıca özerk Katalonya’nın başkenti olan Barselona’ya her yıl yaklaşık 8.000.000 turist gelmektedir.

Birçok kişi Penelope Cruz’un başrolünü oynadığı Barselona Barselona filmiyle tanımıştır bu şehri ve aşık olmuştur.

Mükemmel bir Akdeniz iklimi, sıcakkanlı insanları, Gaudi’nin şaşırtıcı güzellikteki eserleri, harika deniz ürünleri, sangriası, flamenkosu ve burada sayamadığımız birçok özelliği Tourbulance’nin ve gezginlerin Barselona’yı seyahat planlarının en üstünde tutmasının başlıca sebepleridir.

 

1.La Sagrada Familia (Bitmeyen Kilise):

Mısır piramitleri antik alet ve malzemeler ile 20 yıl gibi bir süre içinde tamamlanmışken, La Sagrada Familia 135 yıldır teknolojide yaşanan inanılmaz gelişmelere rağmen hala tamamlanamamıştır.

La Sagrada Familia‘nın asıl mimarı Gaudi değildir. Kutsal Aile Kilisesi’nin inşaasına 1882 yılında mimar Francisco tarafından başlanmış, Gaudi ise projenin başına 1883 yılında geçmiştir. Kilisenin tamamlanacağı tarih olarak 2030 yılı öngörülmektedir.

2.Barselona Plaj Ve Kumsalları:

Çok ilginçtir ki Discovery Channel ve National Geographic tarafından dünyanın en iyi 10 kumsalları arasında gösterilen Barselona‘da, 1992 yılında düzenlenen olimpiyatlara kadar kumsal bulunmuyordu.

 

3.23 Nisan Dünya Kitap Günü:

Her yıl 23 Nisan tarihinde kutlanan La Diada de San Jordi‘de İspanyollar birbirlerine kitaplar ve güller hediye ederler. Hatta UNESCO bu günü Dünya Kitap Günü olarak ilan etmiştir.

 

4.Ressamlar Şehri Barselona:

Salvador Dali ve Pablo Picasso Barselona’da doğmuş ve yaşamıştır.

 

4.Camp Nou:

Barselona futbol kulübü tarafından kullanılmakta olan Camp Nou yaklaşık 100.000 kişilik kapasitesiyle dünyanın en büyük üçüncü futbol stadyumudur. 

 

5.Tramvayların kolay dönebilmeleri için cadde üzerinde bulunan binaların köşeleri kesilerek restorasyon yapıldı.

 

6.İngiliz Kraliyeti tarafından dünyada ilk defa Barselona şehrine altın madalya verildi.

 

7.Barselona’da sadece yayalar için ayrılmış olan geniş alanlar sebebiyle şehirde ciddi bir trafik problemi mevcuttur. Hatta yaklaşık her 20 saniyede 1 kaza olduğu söylenmektedir. Buradan anladığımız üzere Barselona’yı araç yerine yaya olarak gezmek daha kolay ve güvenlidir.

 

Tourbulance Otobüsle Avrupa Turu programlarımız:

Otobüsle Avrupa Turu 1. Dönem

Otobüsle Avrupa Turu 2. Dönem

Benzer Yazılar:

https://www.tourbulance.com.tr/otobusle-avrupa-turu-mu-yoksa-interrail-mi/

https://www.tourbulance.com.tr/otobusle-buyuk-avrupa-turu-ne-kadara-mal-oluyor/

Yorum Yap

E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacak. Gerekli Alanlar * ile işaretli.