BARSELONA HAKKINDA AZ BİLİNENLER

Barselona Hakkında Az Bilinenler

Barselona, 2021 yılı Otobüsle Avrupa Turu programlarımızda Paris’ten sonra en çok vakit geçireceğimiz şehirdir. Bu yazımızda Tourbulance‘nin neden yaklaşık 2 gününü Barselona Turu için ayırdığını ve Barselona gezilecek yerleri ele alacağız? İspanya’nın Madrid’den sonraki en büyük şehri ve ayrıca özerk Katalonya’nın başkenti olan Barselona’ya her yıl yaklaşık 8.000.000 turist gelmektedir. Birçok kişi Penelope Cruz’un başrolünü oynadığı Barselona Barselona filmiyle tanımıştır bu şehri ve aşık olmuştur. Mükemmel bir Akdeniz iklimi, sıcakkanlı insanları, Gaudi’nin şaşırtıcı güzellikteki eserleri, harika deniz ürünleri, sangriası, flamenkosu ve burada sayamadığımız birçok özelliği Tourbulance’nin ve gezginlerin Barselona’yı seyahat planlarının en üstünde tutmasının başlıca sebepleridir. Barselona hakkında çok bilinmeyen birkaç özelliğide aşağıda sizlerle paylaşalım. (bkz. Barselona Gezi Rehberi , Otobüsle Avrupa Turu,Barselona Hakkında Az Bilinenler)

Barselona Hakkında Az Bilinenler, Barselona Hakkında Bilinmesi Gerekenler, Otobüsle Avrupa Turu, Tourbulance, Barselona Turu, Barselona Gezilecek Yerler, Barselona'da Görülmesi Gereken Yerler
Otobüsle Avrupa Turu, Tourbulance

La Sagrada Familia (Bitmeyen Kilise)

Mısır piramitleri antik alet ve malzemeler ile 20 yıl gibi bir süre içinde tamamlanmışken, La Sagrada Familia 135 yıldır teknolojide yaşanan inanılmaz gelişmelere rağmen hala tamamlanamamıştır.

La Sagrada Familia‘nın asıl mimarı Gaudi değildir. Kutsal Aile Kilisesi’nin inşaasına 1882 yılında mimar Francisco tarafından başlanmış, Gaudi ise projenin başına 1883 yılında geçmiştir. Kilisenin tamamlanacağı tarih olarak 2030 yılı öngörülmektedir. (Bkz. Barselona Hakkında Az Bilinenler)

Barselona Plaj Ve Kumsalları

Çok ilginçtir ki Discovery Channel ve National Geographic tarafından dünyanın en iyi 10 kumsalları arasında gösterilen Barselona‘da, 1992 yılında düzenlenen olimpiyatlara kadar kumsal bulunmuyordu.

 

Camp Nou

Barselona futbol kulübü tarafından kullanılmakta olan Camp Nou yaklaşık 100.000 kişilik kapasitesiyle dünyanın en büyük üçüncü futbol stadyumudur. 

 

Barselona Hakkında Az Bilinenler

Tramvayların kolay dönebilmeleri için cadde üzerinde bulunan binaların köşeleri kesilerek restorasyon yapıldı.

Her yıl 23 Nisan tarihinde kutlanan La Diada de San Jordi‘de İspanyollar birbirlerine kitaplar ve güller hediye ederler. Hatta UNESCO bu günü Dünya Kitap Günü olarak ilan etmiştir.

Salvador Dali ve Pablo Picasso Barselona’da doğmuş ve yaşamıştır.

İngiliz Kraliyeti tarafından dünyada ilk defa Barselona şehrine altın madalya verildi.

Barselona’da sadece yayalar için ayrılmış olan geniş alanlar sebebiyle şehirde ciddi bir trafik problemi mevcuttur. Hatta yaklaşık her 20 saniyede 1 kaza olduğu söylenmektedir. Buradan anladığımız üzere Barselona’yı araç yerine yaya olarak gezmek daha kolay ve güvenlidir. (Bkz. Barselona Hakkında Az Bilinenler)

Yorum

E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır. Doldurulması gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.