Olympos Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Olympos Hakkında Bilinmesi Gerekenler & Olympos Turları

Olympos, ülkemizin Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı bir turizm cennetidir. Ülkemizin en iyi doğa tatili yapılacak rotalarından biri Olympos’tur. Ankara’ya 535 km, İstanbul’a ise 720 km mesafede yer almaktadır. Diğer tatil beldeleri düşünüldüğünde Ankara’ya yakın olması sebebiyle Ankara çıkışlı Olympos Turu çok tercih edilmektedir. Olympos Turları bugün popüler ise sebebi el değmemiş Olympos plajı ve doğa ile iç içe olan bungalov ağaç evleridir. Belde, yeşilin her rengini görebileceğiniz kusursuz ormanlara sahip. Adrasan sahili ve plajına çok yakın olması sebebiyle Adrasan Suluada Tekne Turu ya da Adrasan’da su sporları yapma imkanı da mevcut. Caretta carettaların yumurtlama noktası olan Olympos, yerli ve yabancı turistlerin diğer tatil seçenekleri arasında Olympos Tatili seçmelerinin bir diğer önemli sebebi. Temmuz ve Ağustos ayları caretta carettaların yumurtlama dönemidir. Bu aylarda bir Olympos Turu tercih eder ve sabah saatlerinde sahile giderseniz yavru kaplumbağaları görebilirsiniz. Olympos’u Çıralı’ya bağlayan sahil caretta carettalar için sit alanı ilan edilmiştir.

Ankara çıkışlı Olympos Turu | Olympos Turu Ankara | Olympos Tatili | Olympos Turları | Olympos Turları 2021.
Ankara çıkışlı Olympos Turu. Olympos Turu Ankara. Olympos Turları.

Olympos Tarihi

Olympos kelimesi Yunanca’da ”Ulu Dağ” anlamına gelmektedir. Olympos’a yaklaşık 16 km mesafede yer alan Torosların Batı uzantısı Tahtalı Dağı eskiden Olympos Dağı olarak biliniyordu. Antik Likya medeniyetinin en önemli şehirlerinden bir tanesi olan Olympos, Likya Medeniyeti’nde 3 oy hakkına sahip 6 şehirden biriydi. Kuruluş tarihi ile ilgili kesin bir bilgiye ulaşılamayan beldenin ismi MÖ 168 yılında basılan Likya Birlik sikkeleri üzerinde geçmektedir. Büyük İskender’in ordusu ile birlikte Olympos’un karşısında yer alan Phaselis’te kış ayı boyunca karargahını kurduğu ve burada kaldığı da bilinmektedir. Phaselis’ten sonra Akdeniz’in en önemli liman kenti Olympos olmuştur. Olympos dönemin en önemli liman kentlerinden biri olduğu için çok fazla korsan saldırısına maruz kalmıştır. Meşhur Kilikya korsanı Zeniketes şehri üs olarak kullanmış ve Mitras Kültünü şehre yaymıştır. O dönemde ışık tanrısı olarak bilinen Mitras için tarikatın gizli ayin törenleri düzenlemiş olduğu da bilinmektedir. İstanbul ve Ankara çıkışlı Olympos Turu programlarımızda profesyonel turist rehberi tarafından Olympos tarihi katılımcılarımıza anlatılmaktadır.

OLYMPOS TATİLİ İÇİN BAŞVUR

Olympos en parlak ve güzel yıllarını MS 43 yılında Roma İmparatorluğu’na katıldığında yaşamıştır. MS 13O yılında Roma İmparatoru Hadrianus’un Olympos’u ziyaret ettiği bilinmektedir. Yunan ateşler tanrısı Hephaistos’un Olympos’un koruyucusu olduğuna inanılmış, adına festival ve kutlamalar düzenlenmiştir. 3. yüzyılda artan korsan saldırıları sebebiyle şehrin nüfusu ciddi anlamda azalmış ve eski önemini yitirmeye başlamıştır. 11. ve 12. yüzyıllarda Venedik ve Ceneviz donanmaları Olympos’u ele geçirmişler ve şehri tekrar önemli bir ticaret limanı haline getirmişlerdir. Olympos, 15. yüzyılda Osmanlı Donanmasının Akdeniz’de üstünlüğü ele alması ile birlikte Osmanlı idaresine geçmiştir. Olympos 15. yüzyıldan bu yana Türk hakimiyetinde kalmıştır. Bu arada şehrin antik yapısı ve arkeolojik değeri günümüze kadar gelmiştir. Olympos günümüzde doğal bir sit alanıdır. 2021 Ankara çıkışlı Olympos Turu programlarımızda lahit mezarları, surları, akropol kalıntılarını Olympos Örenyerinde ziyaret etme şansı bulabilirsiniz. 

Olympos Turu, Ankara Çıkışlı Olympos Turu, Olympos Turları Ankara, 2021 Olympos Turları, Olympos Turu Ankara,
Olympos Turu, Ankara Çıkışlı Olympos Turu, Olympos Turları Ankara
NEDEN ANKARA ÇIKIŞLI OLYMPOS TURU

Sakin ve huzurlu bir yerde stresten uzak, doğa ve gençlerle bir arada olmak istiyorsanız Olympos kesinlikle doğru adres olacaktır. Dört mevsim tatilin bitmediği Olympos’ta en kalabalık dönem yaz mevsimidir. İlkbahar ve sonbaharda ise doğanın tadını çıkarırken, kuş sesleri ile güne uyanabilir ve harika bir Olympos tatili geçirebilirsiniz. Akdeniz sahilinin en güzel plajlarından bir tanesine sahip olan Olympos’ta denize girmek harikadır. Olympos Turları süresince konakladığımız denize en yakın pansiyon Turkmen Tree Houses‘tan kısa bir yürüyüşle Olympos plajına ulaşmak mümkün. Olympos doğal bir sit alanı olduğu için sahilinde herhangi bir çalışma da yapılmıyor. Bu yüzden plajı da hafif taşlı. Sahilde yer alan taşlar can acıtmasa da deniz ayakkabısı kullanmak isteyenler daha rahat edebilirler. Olympos Turu programlarımızda ilk günümüzü Olympos sahilinin doğal plajı ve harika denizine ayırarak tatilimize harika bir başlangıç yapıyoruz.

Yanartaş Olympos

Uzun yıllardır yanan ateşi ile Yanartaş, Olympos’da görülmesi gereken yerlerden biri. Yıllardır sızan gaz sebebiyle yanan ateşi, gün batımına yakın saatlerde ziyaret edebilirsiniz.

Yorum

E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır. Doldurulması gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.